Pediatri


tt

Çocuk acil Müdahale:

Önce ilk 2 şey sonra  2 şey yapılır.

1ilk 2 şey : yerde yatan çocuk gördün önce güvenli yere  al, baş boyun gövde sabitleyerek.  Sonra yakınlara bağır yardım çağırsınlar.

2-Sonraki iki şeyde; travma var mı diye kontrol et, bilinci kontrol et,

-bilinç: büyük çocukts travma yoksa omuzunu sallayarak varsa sadece seslenerek kontrol et. Küçük çocukta ayağına fiske at.Bilinç yerindeyse dolaşımı normalse derlenme , recovery pozisyonuna al.

3—-000Bilinç yoksa solunum kontrolüne geç, bak dinle hisset yap.

-Solunum yoksa ağız ve dil yukarı çek hava  yolunu kontrol et. Yabancı cismi görmeden elini ağzına sokma. Hava yolu açık ise travma yok ise baş geri çene yukarı yap tragus ile omuz üst seviyesi aynı hizada olmalı ya da çiçek koklama pozisyonunda olmalı. Travma şüphesi varsa sadece çene itme manevrası yap. Solunumu kontrol et bak dinle hisset yap durduğundan emin değilsen soluk verme,eminsen  2 defa solut aynı zamanla göğsüne bak inip kalkıyormu kalkmıyorsa pozisyonu kontrol et artık mecburen bu sefer travma olsa da baş geri çene yukarı yap . Tabi hava verirken bebekte ağız ve buruna beraber soluk ver çocukta ise burun kapatılıp sadece ağızdan soluk verilir..

4-Sonra dolaşıma geç.dolaşım kontrol ederken nabız alamasan dahi şunlardan biri varsa dolaşımın var olduğu kabul edilir. 1-yeterli, düzenli solunum2 -öksürük 3-beden hareketleri 4-kendisi yani nabız.

-Ufak bebkte karotisten değil brakial arterden olmadı femoralden  bak ben daha rahat alıyorum femoralden, büyük çocukta elini adem elması çentiğinden yana yumuşağa doğru kaydır nabzı kontrol et olmadı femoralden kontrol et. 10sn sürmeli en fazla. Diyelim baktın bunlardan biri var dolaşım var dedin ama yeterlimi , yeterli demek için şunların hepsini değerlendirmelisin.1-kalp hızı 2- tansiyon ölç kan basıncı önemli. 3-derinin rengi ,bilinç, idrar çıkışı.

5-Eğer nabız var ama 60 ın altında ise kapiller doluma bak çocukta tırnağa bastırınca renk 2 sn den önce geri dönemli, ufak çocukta , bebekte göğüs cildine bastırıp kontroledebilirsin. Eğer kapiller dolum 2sn den kısa ise kalp mesajına gerek yok. Ama kapiller dolum 2 sn den uzun ise diğer parametrelere de bak çünkü cildi soğuk olduğundan da kaynaklanabilir. diğer durumlarda destekliyorsa kalp masajına ve ilaç uygulamaya başlayabilirsin. Yaşa göre kalp masajı eğer bebek ise :iki kişi yapacaksa iki meme hizasının hemen altına iki başparmağın yüzleri birbirine bakacak şekilde 15/2, 1 ve 2 v2 10 ve 11 12 15 sonra 2 soluk tekrara 2 dk boyunca yapılır sonra nabız kontrol edilir , tek kişi ise sağ elin  2 parmağı mesela 3 ve 4. parmak  aynı noktaya dik yerleştirilerek 30/2 oranında  1 ve … 30:  periferden nabız hissedilecek şekilde  yapılır.  2 soluk, periferden nabız hissedilecek şekilde dk da 100 kalp masajı yapılır(2 dk da 200 yapmuış olursun toplamda). Çocuk eğer 1-8 yaş aralığında ise elin tümsek kısmı aynı yere yerleştirilerek aynı oranda cpr yapılır. 8 yaşından büyükse erişkin gibi yapılır.

6-CPR yaparken adrenalin Iv 0,01mg/kg dozunda ayarlarsın, kardiyak arrest devam ettikçe 3-5 dk da bir tekrar edersin.Adrenalin ampulu hep 1 cc dir. içinde 1 ,05 ya da0,25 mg adrenalin vardır. Bunu  sulandırıp 1/10 haline getirip öyle verirsin. mesela çocuk 2o kg IV uygulanacak doz 0,01×20=0,2mg eder, eğer 0.5 mg adreanlin kullanacaksan 1/10 yapmak için ; 0,5 mg lık ampulu enjektöre çek üstüne 4 cc SF çek (bu şekil 0,5mg/5=1/10 derişime ulaşmış oluruz. )Göndereceğimiz ilacı 0,2 mg olarak hesaplamıştık bunun 1 cc sini gönderirsek 0,2 mg adrenalini uygulamış oluruz. Eğer elinde 0,25 mg lık adrenalin ampul varsa bunun üstüne 1,5 cc SF ekleriz 2.5 cc eder , 0,5cc sini gönderirsen 0,2 mg adrenalini göndermiş olursun. Ampulun 1mg ise enjektöre çekip üstüne 9ccSF koyarsın bunun 2cc sini gönderirsen 0,2 mg adrenalin yapmış olursun.

7-Eğer 90 sn içinde IV damar yolu açamazsan Kİ yolu denenmeli . Tibianın poksimali, tubersitaz tibianın altı birraz medialinden ya da femur prıksimalinden yapılabilir sağa sola çevirerek dik şekilde bastır, Kİ iliğine gelince çıt diye ses gelir uçtan yapma epifizi hasarlayabilirsin. Artık mandıralı iğne mi yoksa yeni Kİ damar yolu mu çarsan enjektörün iğnesini çıkarıp çek kan geliyormu geliyorsa  serum setini takıp sıvı gönder eğer taktığın neyse kendiliğinden yerinde duruyorsa , gönderdiğin sıvı dışarı taşmıyorsa Kİ desin demektir. Olmadıysa başka tarftan dene. Açtıysan burdan ilaçta uygulayabilirsin, sıvıda gönderebilirsin.

Eğer damar yolu henüz yok ise trakeal yoldan IV nin 2 katı yani 0,1 mg /kg verilir, 1mg adrenalin ampulden 1 dizyem çekip üstüne 3cc SF katarak tüpten  gönderilir, 5 kez ambulanır. Eğer CPR uzarsa 1meq/kg başka bir damar yolundan bikarbonat verirsin, çükü diğer ilaçlarla geçimsizdir.

Çocukta solunumun Değerlendirilmesi: Solunum sıkıntısı: takipne , taşikardi ,hiperepne , burun kanadı solunumu , interkosatl çekilde, ile anlaşılabilir. Karın solunumu ile birlikte ciddi interkostal çekilmeler genelde üst hava yolu tıkanıklığında görülür.Şunlar varsa solunum durma riski var: Artmış solunum hızı ile birlikte azalmış solunu sesi ve saturasyon, kalp atımında azalma, bilinç bozulması, kas tonusunda azalma, siyanoz. Şoktaki hastada kapiller dolum 2sn den fazla(soğuk ortamda değilse), taşikardi, soğuk ekstremite ve periferde zayıf nabız vardır. Kompande ise tansiyonu normal sınırlarda dekpompanse ise tansiyon bu bulgularla beraber düşüktür.Eğer tansiyon sıvı ile düzelmiyor yalnızca ilaç ile düzeliyors septik şoktur.solunum yetmezliği bebek ve ufak çocukta bradikardi, büyükte taşikardi yapabilir.

Çocukta Dolaşımın değerlendirilmesi:Çocukta kalp hızı 60 altında, sistolik basınç 70 altında ise ciddi risk vardır acilen çocuk uzmanı ile görüş.Nabıza bak dolgunmu. Deride solukluk ve kapiller dolumda uzama soğuka bağlı olabilir hasta baştankontrol et.  Taşikardi solunum yetersizliği, volüm açığı ,ateş, ritim bozukluğuna bağlı olarak gelişebilir sinüs taşikardisi ise sebei düzeltirsen taşikardi azalır.

Hava yolu kontrolü: Eğer hastanın bilinci kapalı ya da  bozuk, spontan solunumu varsa öncelikle ağız köşesi ile angulus mandibula arasındaki mesafeye uyan airway takki hava yolunu açık tutasın.Eğer nazofaringeal kanülün varsa kullanabilirsin yoksa da NG yi burun ucu ile tragus arasındaki uzunlukta kesip burundan takarak hava yolunu açık tutabilirsin.vereceğin O2 6-10lt/dk olsun. Maske ile kaçta verirsen ver.Çocuğa oksijeni  annesinin kucağında verirsen daha etkili olabilir ağlayıp durmaz.

Saturasyon cihazı, pulseoksimetrre O2 değerini gerçek değerinden düşük ya da yüksek gösterebilir % 100 güvenilir değil. Aniden yerinden çıkabilir.

Aspirasyon yapacaksan önce önce içeri sok sonra aspiratörü çalıştırıp aspire et.Kalbi monitörize et, vazo-vagal senkop gelişebilir solunum yolunun irritasyonuna bağlı.

Eğer entubasyon yapılmıyorsa ya da gidilecek yer birkaç dakika uzakta ise airway takıp maske ambu ile havalandırmayı sağlayabilirsin %30-80 oksijen saturasyonuna ulaşabilirsin.Eğer ambunun arkaya O2 ile birlikte rezervuar balon takarsan % 95 saturasyona rajhatlıukla ulaşabilirsi airway takınca dilin ucunu gör bazn airway dili iyice arkaya itebilir. Maske yüze tam oturmalı C-E yöntemi ile tek isen diğer ellede ambuyu sıkarsınbüyüklüğü iyi olmalı gözlere bastırlmamalı göğsün inip kalktığını da gör..Rezervuar balon takılmadan yarısı hava ile doldurulmalı daha çabuk O2 sağlar başlangıçta.Serviste hastaya maske ile O2 veririken havayı fazla aç çünkü oksijenin  çoğu dışarı kaçıyor. Nazal kanül takınca hasta ağızdan nefes alıyorsa işe yaramaz. KoAH lı hasta zorundan ağızdan solur zaten. KoAH lı hastada saturasyonu 100 e vurdurma yavaş yavaş yükselt.

Çocukta Entubasyon:Öncelikle ambulansa binmeden doktorundan klinik bilgi al  hatta

cep telefonu numarasının  al sende hazırda dursun acil durumda danışırsın.

2 damar yolu hazır  olsun birinden infüzyon birinden ilaç uygulama yaparsın, tansiyon takibi de yap. Entube değilse NG taktır kusup iş çıkarır .

idrar sondası da taktır idrarın 1ml/kg/saaat altında olması dolaşım bozukluğu bulgularından biridir..

3 kiloluk çocukta 4 mm çaplı entubasyon tüpü ideal.Tüp çapın  kafsız ise tüp çapı ( yaş/4 +4)  kaflı ise (yaş/4 + 3) formülü ile hesaplanır. laringoskopu sol eline alırsın dile bastırarak yavaş yavaş arkaya ilerlersin sonra vallekula epglottikayı görüp o çentiği yukarı kaldırısan ses telleri görülür. Direk ses tellerini görecek şekilde dalarsan göremeyebilirsin. Ses tellerini görünce tüpü görüş alanını kapatmaması için sağ kenarda ilerlet. Ordaki çizgi varsa çizgi ses tellerini geçecek şekilde kaf var ise kaf ses tellerinin hemen altına yerleşecek şekilde içeri sok içeri itilecek miktar üst dudaktan itibaren yaş/2 + 12 formülü ile hesaplanır..Kafı şişir ambula elinle dudaklarını kapat,  eline kaf şişik değilken hava gelir şişirince kesilir , buhar da görebilirsin expirasyonda.Tüpü çok sokarsan tüp sağ akciğere girer pnomotoraksa sebep olabilir direk grafide görürsün , erişkinde 22 cm yeterli yaklaşık olarak.Tüpü takınca ambula göğüs inip kalkar çocukta, koltuk altlarından havalanıyormu diye steteskopla dinle, mideyi de dinle ses olmamalı, sağ ve sol akciğere ayrı  ayrı dikkat et bir akciğere girdiyse o hemitorakstan ses alamazsın. Sonra kapnograf  ile , 5 kere ambuladıktan sonra end tidal CO2 bak sarıya dönerse iş tamamdır Çocukta tüp flaster ile sabitlenip üst dudak hizası not alınır.Entubasyon erişkinde 10 sn , çocukta 30 sn üzerinde olmamalı olmadıysa hemen airway takıp ambula oksijen ve rezervuar balonu takmayı unutma.

Scan_20140129_170335

Mini Trakeostomi: orofaringeal, nazofaringeal kanülle , trakeal entubasyon ile entubasyon imkanın yok, trakesotomi de yapamıyorsan; yabancı cisim , laringeal kırık, ciddi yüz travması olunca başvurulur. Buna da çocuk uzmanını ara o karar versin. Yap derse tiroid kıkırdak ile krikoid  kıkırdak arasında önce başı iyice omuz altına havlu filan koyup ekstansiyona getirdikten sonra damar yolu enjektörü ile del, sonra enjektörü çıkar  damar yoliçine it, 20 gauge olur daha byükte olur.Ucuna 2,3-3 numara entubasyon tüp konnektoru tak ambu ile az ve sık hava ver.Expiryum pek mümkün olmaz ama son çare olduğu için başvurulur

Entube Hastada Saturasyon Düşerse : Nabız oksimetri şu durumlarda güvenilir değil şok, hipotansiyon , hipotermi.  Ambu ile kuvvetli hava verip steteskopla dinle. Tüp seviyesini konrtol et, üst dudak hizasından işaretlenmiş olmalı ileri kaçmış ise biraz geri al.Kapnograf ile CO2 bak co2 varsa tüp yerindedir. Olmadı aspiratörü önce tüpe sokup sonra çalıştır aspiratöe basıncı 80-120 mmHg olmalı.gene düzelmedi ventilatörün basıncını artır.Eğer bunları yaptın tabi bu ilemleri sesli olarak yap yanındaki de duyp onaylasın. Bütün bunları yaptın kapnograf ile CO2 görülmedi yakınlrına da bilgi vererek ya da doktorun telefonu sende olsun bir yandan da danışırsın. hedefe az kaldıysa veya pratik değilsen riske girme airway maske ile rezervuar balon ve O2 takıp ambula  çünkü entube edip konrolü zaman kaybettirebilir.

Hava yolunda yabancı madde:hava yolunu tıkayan yabancı cisim göz ile görünüyorsa elle çıkarılabilir sakince değerlendir boğazına iyi bak görülüyorsa dikkatlice çıkar  cart diye hemlich yapma ya da elini sokma.Çocuk eğer büyük ise ve hava yolu kısmi tıkanık ise çocuğa öksürmesi söylenir.Uğraşıp çıkarmaya çalışmak iyice hava yolunu tıkayabilir.Küçük çocukta kısmi tıkanmada söyleyemezsin de hastaneye ulaştırmak lazım.Kısmi tıkanıklık üst hava yolunda ise stridor , alt hava yolunda ise hışıltı duyulabilir. Eğer tam tıkanıklık varsa 5 sırt vurusu yani çocuğun gövdesinin ön yüzü dize otutulup başı diğer elle tutulur skapula arasına 45 derece  5 defa vurulur ne dik ne de kaydırma şeklinde olamlıdır.Sonra ters çevirip meme çizgisinin 2 parmak altına 5 kere 2 parmakla bastırılır . Bu şekilde döndürüp bilinç bozulana ya da hava yolu açılana kadar devam edilir. Bilinç gidince CPR a başlanır. Büyük çocukta tam obstruksiyonda hemlich manevrası yaparsın, iki eli arkadan sarılıp hastanın karnına, göbek ile ksifoid arasına 45 derece geri ve yukarı 5 defa kuvvetlice bastırılır.Bu da yabancı cisim çıkana ya da biliç bozulana kadar devam edilir. sonra CPR a başlanır. Hava yoluna kaçan yabancı cisimlerin %80 -90ı bronşlarda bulunur.

Erişkinde bilinç kapalı ise 5 kere hemlich yaptıktan sonra açıp bakılır yabancı madde varsa elle çıkarılır.bilinç kapalı hastada hastayı sırt üstü yatırıp uyluklarına oturup, ksifoid ile göbek arasına bastırıp yabancı madde çıkarılmaya çalışılabilir.

Şokta Klinik: Taşikardi , 1ml/kg/st den az idrar çıkışı, nabız , tansiyon, bilinç, kapiller dolumun 2sn den uzun olması, deride siaynoz(hipotermi yoksa) bu parametrelerin kötü olması şok düşündürür. Tansiyon normalse kompanse , düşükse dekompanse şok denir.

Hipovolemik şok: En sık görülen şoklardan biri, ishal, kanama sebep olabilir.Tdv 20ml/kg SF ya da ringer laktat  5-20 dk içinde gidecek şekilde verilir, düzelmedi 1 saat içinde 3 kere tekrarlanır.  kanamaya bağlı ise bu tedaviden sonra 10ml/kg  ES infüzyonu yapılabilir.Sonra 24 saatlik infüzyona geçilir. İnfüzyon ilk 10 kiloda 100ml/kg, 10-20 arası 50ml/kg, 20 üstü 20ml/kg dır. Çocuk 40 kilo olsa ilk 10 kilo 10×100= 1000, 10-20 arasında 10×50=500, 20 kilo üstü için 20×20=400ml totalde 1900 cc SF ya da ringer laktat verilir.

tt

İLAÇ UYGULAMA: Hipovoleminin olmadığı ,kardiyojenik şokun var olduğu ya da CPR sonrası tan kalp debisinin sağlanamadığı durumlarda ilaç uygulanmalı. Ancak sıvı açığı olup olmadığından emin olunmalıdır.yeterli sıvıya rağmen şok bulguları devam ediyorsa damarlar üzerine etkiliilaçlar gerekebilir. Ancak bunlar da ritim bozukluğuna, O2 ihtiyacının artmasına sebep olabilir.

İnfüzyon :Pratik olarak 100 cc SF al yarısını boşalt

1-Eğer hasta şokta ve üstüne tansiyon düşükse dopamin infüzyonu başlayabilirsin:  5×1.5xkilo formulune göre dpamin milgramını bul. Dopaminin ampulu 1 ml dir ve içinde 40 mg dopamin bulunur. Diyelim çocuk 20 kg : 20×1.5×5=150 mg , 4 ampul eder 4 ampul 4 ml dir bunu 50 cc SF in içine bırak saatte 2 cc gitsin. Takip ediyorsun tansiyon düzelmedi yaptığının yarısı kadar daha dopamini mediflexe ekle. Bu da düzeltmezse adrenaline geçebilirsin.

2-Eğer şok bulguları var, tansiyon normal, ya da CPR yaptın hasta döndü ama kardiyak debi yeterli değil yukardaki dopaminin aynı dobutamini uygularsın ama dobutaminin 1 ampulu 2 cc dir içinde 25 mg dobutamin bulunur,  çocuk 20 kilo ise 5×1.5×20=150mg 2 ampulu 2 cc eder  46 cc SF in içine koyarsın saatte 2 cc gider, dozunu yukardaki gibi gerekirse artırısın, düzelmedi adrenaline geçebilirsin.

3-Adrenalin de aynı formül ile uygulanır.5 dk da bir değerlendir

Adrenalin: Damar üzerine diğer ilaçların etkinliği yetersiz olduğunda kalp debisini artırmak için kullanılır. 24 saaaInfüzyon gereken durumda şöyle hesapla:0,5×1,5xkg .Bu formuldeki 0,5 mikrogram cinsinden adrenalin. 1.5 ise günün 1440 dk sının sadeleştirildiği hal ayni sonucu mcg değilde mg olarak buluyoruz. Diyelim 10 mg çıktı formül. piyasada ampullerin hepsi 1 cc dir içinde 1, 0,5 ya da 0,25 mg adreanalin bulunur. 1mg içeren ampul kullanacaksan 10 ampulü kullanırsın bu da 10 cc yapar üstüne 14 cc SF koyarsan 24 cc yapar saatte 1 cc gidecek şekilde ayarlarsın. 0.5 mg adrenalin ampul kullanırsan 20 cc yapar üstüne 4 cc sf eklersin. Kolay olsun diye 24×2 48 yani medifleksin yarısını kullanırsın bu sefer saatte 2 cc gönderirsin. Neticede infüzyonda adrenalin ampulunun hacmini ihmal edersek , 50 cc SF e hesaplanan adrenalini boşaltıp saate 2 cc gönderirsin.

Kardiak ritimler: Kalp hızı 60 altına inmedikçe müdahale etme.Önce hava yolunu açık tut ve O2 ver.

A-dar QRS Taşikardiler :

1-Sinus taşikardisi: altta yatan nedeni düzeltirsen azalır.

2-Supra ventriküler taşikardi :QRS ler arasımesafe eşit ama  P yok. Çocukta 180 den, bebekte 220den hızlı olunca SVT düşün . Sinüs taşikardisimi yoksa SVT mi ayırt edemezsen VT gibi davran ya da adenozinle bak. Tdv:Önce vagal udenenir bu sırada moniterize edilmeli.Küçük çocukta en etkili vagal uyarı yüze buz uygulamaktır.Buzlu su içine batırılmış havlu 10-15sn yüze bastırılır, cevap yoksa 2. kez denenirdaha büyülkerd ekaroti smasajı yapılabilir. İlaç Uygulama:Adenozin, SVT de EKG izlemi ile 0.1 mg/kg en fazla 6 mg olacakşekilde IV/KI yoldan verilir hemen arkasından SF verilir hatta 3 yollu musluğa 2 enjektör aynı anda açılmalı ve adenozinden hemen sonra SF gönderilmeli , ilacın etkisi saniyeleriçinde gelişir ve kaybolur.İlki başarızıs sonuçlandıysa 2. de 0.2 mg kg dozunda en fazla 12 mg olmalı. Adenozin, atrial flutter, atrial fibrilasyon, atrial taşikardi ve ventriküler taşikardide etkisizdir. Ayırıcı tanı amacıyla da kullanılabilir. SVT de adenozin yoksa 5ml/kg, 20-60 dk ya verilebilir(VT gibi tedavi etmiş oldun). Eşzamanlı kardiyoversiyon:SVT de ilaçhazırlanana kadar uygulanır.Çocukta R dalgası varsa senkronize düğmesine basıp (ancak dolaşım bozukluğu varsa kullanılırDolaşım bozukluğu bulguları:düşük kan basıncı, solunumgüçlüğü, bilinçbozukluğu, uzamışkapillergeri dolum,idrarın saatlik1ml/kg dan az olması. ) Elektriksel kardiyoverisyon ağrılı bir işlemdir. Tabi mümkünse damar yolu açılıp 0,1mg/kg midazolam yapılabilir. Senkronize düğmesi açık olmalı. Başlangıçta 1 joul/kg tekrarında 2j/kg uygulanır.

B-Geniş QRS taşikardiler:

1-VT: Çocukta nadir, doğumsal bir arıza varsa görülebilir. Nabızlı VT de kalp hızı 80 eden 200/dk ya kadar değişen hızlarda olabilir..Hız arttıkça nabızsız VT ya da VF başlama riski artar.Ventriküler taşikardinin şu özellikleri var: QRS geniş, ventrikül hızı düzenli ve 120 /dk üzerindeddir, P dalgası yok ya da düzensiz,  T dalgası, QRS in tersi yönde.

Vt de tedavi: Nabızlı VT de dolaşım bozukluğpu varsa önce kardiyoversiyon işe yaramadı ilaç verilir. Dolaşım bozukluğu yoksa önce ilaç yani amodaron verilir. Kardiyoversiyon şöyle yaparsın önce 1j/kg yaparsın olmadı tekar yaparsın 2dk CPR den sonra bu sefer 2 j/kg dozunda yaparsın.Senkronizeye basarsın galiba passle da ise ordan da çıkarıyorsun. İlaç yapacaksan 5mg/kg dozunda dextroz içinde 1 saatte yükleme yapılır.  amodaron yapılır düzelemdi sonra aynı dozu tekrarlarsın. Biri  olmadığında diğerini dene yani ilaç ve kardiyoversiyonu.Yükleme dozu 5-20 mikrogr/kg/dk dır.

2-Tosades de pointes: Ventrküler taşikardi ile ventriküler fibrialsyonun karışık bir tipi gibi görüntü veriri. Ayırımları yapılmalıdır. TDv Magnezyum kullanılır. 0,6cc/kg/gün %dextroz ile 2:1 oranında suladırılır. Ampülünde 1,5 gr Mgsülfat var , 10cc.

C-Nabızsız Arrestler: Nabızsız VT, Ventriküler fibrilasyon, nabızsız elektriksel aktivite bu gruptadır.

1- Nabızsız elektriksel aktivite de nabızı kontrol etmezsen kalbi atıyor sanırsın çünkü monitörde normal sinus ritmi gibi dk da 60 atım olabilir. Ama kalp atmıyordur. Nabız iyi kontrol edildikten sonra  kalp masajına normal CPR yapılır. Defibrilasyon etkisizdir.

2-VF ve Nabızsız ventriküler taşikardi:iksn tedavisi aynı Defibrilatör hazırlanana kadar CPR devam. Tabi baştan oksijenasyonu sağlamak lazım. Defibrilasyonda çocuk 10 kg altında ise küçük kaşık, üstünde ise büyük kaşık kullanılır.Bu işleleri yaparken sesl yap illet onaylasın hem de kimse farkında olmadan çarpılmasın.  Senkronizeye basılmaz . Manuele basarsın , paddleden çıkarırsın. Monpfazik ve bifazik dozu aynı çocukta. Jel sürülür kaşığa, apex ve klavikula altına kaşıklar konur aradaki mesafe 3 cm olacak şeklde.Tabi koymadan sağdaki şarz düğmesine bas şarz olunca 2 düğmeye de basıp çak.İlk seferde 2 j/kg,  sonra 2 dk cpr kontrol düzelmediyse bu sefer 4 j/ kg çak gene 2 dk CPR yap kontrol et düzelmediyse.3. defa daha 4j/kg çak dönmediyse 5mg/kg amiadoron yap CPR a devam et. Tabi ,2. defibrilasyondan sonra 0,01dozunda adrenalin de puşe yap .

Pnomotoraks: Tespit edersen, büyük şüphe varsa 20cc lik enjektör al , yarısına SF doldur, 2. interkostal aralıktan batikonlayıp yavaşça gir, pıt diye ses gelir ,  enjektöre hava doluyorsa tanın doğrudur. Enjektörün  çıkar plastiği kalsın ucuna damar seti tak , damar setinin diğer ucunu kes , yarısına kadar su dolu 0,5 litrelik su şişesinin kapağını delip içine damar setinin bir ucunu sok flasterle sabitle kaymasın . Su altı drenajı yapmış olursun. tansiyon pnmotoraks gibi durumlarda hayat kurtarabilir.

Yenidoğan Resusitasyon:

1- Çocuğun göbek kordonunu 2 yerden klempleyip ortadan kes radyant ısıtıcının altına koy

2-Pozisyon ver hafif extansiyonda olsun boynu  sonra enjektör ya da 8F kateter ile mekanik olarak ağız ve burunu aspire et.

3-Kurula aunı zamanda taktil uyarıyı da yapmış olursun

4-Sonra apgarı hesapla. 1-cilt rengi, 2-kalp atım sayısı 3-uyarana cevap 4-kas tonusu 5-solunum sayısı hepsi 0-2puan arasında.7 den fazla olana kadar 5 dk da bir değerlendirilir.Tamamen primer solumsal tehlikeyi uzakaştırmak için odaklanılır. Eğer yenidoğan apneik ise ya da kalp hızı 100 altında ise  balon maske ile destek olunabilir.Yetmez ise entube edersin.Yeni doğan ilk nefesini almadan amniyotik sıvıda mekonyum olup olmadığı araştırılmalı mekonyum görülürse amniyonda daha başını çıkarır çıkarmaz aspire edilir. Normalde bebekler hep semifleksiyondadır doğum sırasında gevşek ve cevabı az olan mekonyumla yenidoğanlarda  trakeal aspirasyonla beraber endotrakeal entubasyon gereklidir. Entubasyondan sonra trakea aspire edilmeli , %100 o2 verilmeli , içeri mekonyum aspiratörünü sokup içerde çalıştırıp aspire edilir, mekonyum gelmeyene kadar devam edilir.30 saniyelik balon maske ile destek ventilasyona rağmen yenidoğan kalp hızı 60 ın altında ise yani ciddi bradikardi varsa göğüsbasısına başlanır.amma eş zamanlı göğüs basısı ve ventilasyondan kaçınmak lazım. 3 göğüs basısından sonra durup 1 nefes ya da ambu  ile hava verilir. Kalp hızı 60 üzerine çıkınca göğüs basısına son verilir.Göğüs basısına son verince solunum hızı 40-60 çıkarılmalı . kalp hızı 100 e çıkınca  pozitif basınçlı hava vermeyi kesebilirsin.yenidoğandaCPRa rağmen bradikardi devam ederse damar yolundan ilaç , sıvı verilir.eğer damar yolu yoksa trakeal yoldan verilebilir . tYenidoğanda endotrakeal entubasyon şu durumda yapılır: 1-Mekonyumu aspire etmek için 2-Endotrakeal ilaç uygulamak için 3-Şüpheli diafram fıtığı 4-    1 kg altı doğum ağırlığı.

Çocuk acil bakım: her ne kadar çocuk esas hasta olsa da tedavi aile merkezli olmalı i ailenin korku ve stresine hitap etmel …Tintinin Ali …

1-3 yaş arası çocuk anne kucağında daha rahat tedavi edilir.Doğumdan 4 gün sonra bezde kan görülmesi ciddi hastaık düşündürür.Yenidoğan ilk hafta kilosunun onda birini kabeder fizyolojik bir durum.Yenidoğan dışkısı akolik(beyaz) ya da kanlı olmadıkça sorun yok.. Meme emen bebek 5-7 gün dışkılamayabilir.Normaldir.

Yenidoğan solunum sayısı 30-60/dkdir.Yenidoğan zorunlu burun solunumu yapar fizyolen damla rahatlatır .Solunum tamamen diafragmatiktir yani karın solunumu yapar. homurtulusolunum koana darlığını gösterebilir.Küçük bir NG geçirememek bunu düşündürür.

Yenidoğan gece-gündüz 20 dk da bir de uyanıp uyuyabilr 6 saatte birde.fizyolojik yani. Gece uyanıklık: Arka arkaya 4 hafta boyunca haftanın en az 4 günü 00:00 ile 5:00 arası uyanıp ağlamasıdır. Bu durum 12 ayın üstündeki bebklerde bile %25 oranında görülebilir.. Toplam ağlama süresi 3-5. aylarda olur.İntestinal kolik şudur: ena az 3 hafta boyunca haftada en az 3 gün günde en az 3 saat boyunca gözlenen ailede belirgin distres oluşturan ağlama ataklarıdır.Surat kırmızı , ağız çevresi soluk, 3-4 ayı pek geçmez.Gezdir salla, oyun oyna inek sütünü kes azaltabilir ağlamayı.

Aspirasyon ve idrar sondası ölçüleri

Scan_20140129_170554

Abdominal distansiyon: Bebek rahatsa iyi besleniyorsa ve karın yumuşaksa sorun yok.

Ateşli yenidoğanda kucağa alınca artan rahatsızlık, susuturulamayan ağlama  menenjit şüphesi uyandırır.Kulak zarına, sellülit varlığına da bak belki ateş sebebi odur.

Akut bronşiolit şudur:Yenidoğanda seröz burun akıntısı, hapşırma, sonrasında azalmış iştah, beslenmede güçlük öyküsü ,dispne, irritabilite, arada apne.Yani klinik bir tanıdır.RSV en sık etkendir.Beraberinde otit ya da İYE yoksa ateş yoktur.Tanıyı kısaca: 1-Burun akıntısı 2-tüm AC de ronküs, 3-Wheezing.  Öneğin 22 aylık bir bebeği yakını hırıltılı ve zorlu solunum şikayeti ile getiriyor  çocuk muayene uyumsuz ac sesleri dinlenemiyor ancak dışardan whheing duyuluyor, solunum sayısı48/dk olarak ölçülüyor, çocuk gece uyuyamamış. Ventolin ve soğuk buhar  rahatlatmıyor ac filminde bariz infilrasyon görülmedi kan tahlilinde lökositoz yok crp yüksek değil ancak dış merkezde klavunat başlanmış . Lökositoz olmaması crp yüksek olmaması takipne ,seröz burun akıtısı bir arada olunca akut bronşiolit tanısıyla servise yatırıldı .Tedavide AB nin yeri yok, 2 yaş altı çocuklarda sıktır bronşiolit.

Ateş rektal ölçülmeli, diğerleri aksiller, timpanik vs güvenilir değil.

29 günden daha küçük olan ateşli bebeklerin değerlendirilmesi, lomber ponksiyon, kan kültürü, akciğer grafisi, idrar tahlili ve idrar kültürüyle birlikte tam kan sayımı içermelidir. İshal varsa dışkı testi yapılmalıdır. Bunların hepsi standart yapılmalı.

Ateşli genç bebeklerin (28 günden eski fakat üç aydan küçük) değerlendirilmesi, idrar tahlili ve idrar kültürünü ve tam kan sayımını ayırıcı olarak içermelidir. Fokal enfeksiyon belirtisi olmayan daha öncesinde sağlıklı, wbc 5000-15.000 arasında olanlarda LP yapılmayabilir. . İshal varsa dışkı testi yapılmalıdır.

Üç aydan büyük fakat 36 aydan küçük ateşli çocuklar için, nörolojik belirtiler olmadıkça lomber ponksiyon uygun değildir.

28 günden büyük ateşli bebeklerde göğüs radyografisine duyulan ihtiyaç, fiziksel ve laboratuvar muayenelerindeki klinik bulgularla belirlenir

Açıklanamayan ateşi olan 24 aylık veya daha küçük olan bütün ateşli bebekler için idrar kültürü ve idrar kültürü değerlendirmenin bir parçası olarak önerilmektedir.

Ateş rektuma 2,5 cm soklup 2 dk bekletilmeli, oral 3 dk, aksileer 4 dk bekletilmeli. Aksiller 37,2 üzeri çıkarsa rektal tekrar bakılmalı.İmmunite sorunu yoksa rektal en güvenilir. Oral ısı ölçümü 5 yaş üstü çocuklarda uygun.

Parol günde max 60mg kg verilmeli yani günde en fazla 4 defa 15mg/kg dan.

WHO ya göre antipiretik 39 ve üzerinde verilmeli.

 

Sinüzit ve bakteriel faranjit  3 yaşından önceki çocuklarda pek görülmez.

Bebekte,çocukta  PA AC filmi pnomoni tanısında altın standart.

Yenidoğan dönmi doğumdan itibaren ilk ay. ondan sonra bir yaşına kadar süt çocukluğu dönemidir. 1yaşına kadar büyüme hormondan ziayde beslenme ile alakalı.Kolesterol düşüklüğü beslenme yetersizlği bulgusu olarak değelendirilebilir.

Yenidoğanda dehidratasyon değerlendirme:Ön fontanel çöküklüğü ve gözlerin görünümü mukozanın nemliliğine bakılmalı.

3-6aylık arasındaki çocukta ateş var ama enfeksiyon kaynağı,belirtisi görmüyorsan idrar tahlili bakman yeterli ama sen hemogram biyokimya da bak although çocukta ateşin sebebi viral enfeksiyonlardır maksat garantiye almak neticede çocuk ağlar mağlar ne zarar görecek.     3-6 aylık çocukta göz kontağı kurma, oyun oynama isteği, etkileşime olumlu yanıt, ,zararlı uyarana olumsuz yanıt , kolay teselli olma gibi. Anneye sorabilirsin daha iyi gözlemler.Bu durumda çocuk daha kolay eve gönderilir. İlaç yazsanda yazmasan da ibufen parasetamol yazabilirisin. Yenidoğanda ateş pek konvülzyon yapmaz ateş düşürmek çok hayati değil maksat kaynağı bulmak.

Bronşiolit: alt solunum yolu inflamasyonundan dolayıartmış mukustur. rinore , takipne, hırıltı ve öksürük olur.nefes darlığı ve apne ile gelende düşün. Eğer saturasyon %95 üstünde ise fizyolen burun damlası yaz, başka hastalığı da varsa ona göre de ilaç yaz gönder. amma SaO2 % 95 altında ise gönderme.Çocuga danış.Aslıda sen % 96 altını danış.

Pnomoni : Hızlı solunum pnomoninin iyi bir göstergesi.yenidoğanda 60/dk ve üzeri 2-11 ay arası dk da 50 soluk 1-4 yaş arası ise dk 40 soluk olarak tanımlanır.PA AC çektir ,klavikulaları da görmelisin, rotasyon varsa pnomoni var sanabilirsin. Pnomoni bakteriel kaynakli dusunuluyorsa genel durum iyi uzman kons imkani yok ozellikle gece ise 60mg/kg novacef, bricanyl susp , asist pediatrik susp onerilup plk yonlendirilebilir

Penisilin kriptik tonsillitde kullanılır genelde. 3 yaş altı verme . 3 yaş üstünde mesela çok kusuyor hap alamıyorsa enfeksiyonu   için 27 kilo altında ise 600000 27 kilo üstünde ise 1.2 milyon ünite yapılır.Tabi normal AB , ateş dürücü kullanmaya devam.

A-grubu B hemolitik streptokok semptomlar: 1 Tonisillada eksüde, 2-Ön servikalde LAP, 3- Öksürük YOK 4-Ateş var.

Çocukta tek taraflı servikal LAP lar bakterieldir, amoksisilin kullanılabilir, çift taraflı ise genelde viraldir. Tonsillit ve faranjitte penisilin veya amoksisilin, sinüzit ve otitte ise daha komplike olabileceğinden bir üst kuşağa ya da klavulanik asit eklenmesi gerekebilir.

Kruptan çocuklar en çok 6ay-3 yaş arası etkilenir. hafif ise  havlar öksürük ve istirahatte stridor olmaz. ağırlaştıkça  sürekli havlama , sürekli stridor olur.. havlaması çok , sıkıntılı krupta nebulize adrenalin  yapılabilir. Krupun hafifide ağırı da 3 saat müşahadfe de tutlmalı.. devamlı stridor ve takipne varsa yatır. Epiglottit bakteriyeldir hayatı tehdit eden durumda gelebelir.ani ateş ,sekresyonların artması, stridor vs dikkatli takip et kons iste. Entubasyon için hazır olur.

6 aydan sonra çocukta bulgu olmasa da İYE bakabilirsin. Ateş varsa genel durum kötü değilse dehidrate değilse idrardan anlarsın zaten AB ve ateş dürücü yaz gönder kan almaya gerek olmayabilir.

otitis medianın en yüksek insidansı 6-18. aylar arasıdır.Akut otoitis medianın klasik bulgu ve belirtileri Ateş+ Kulak ağrısıdır. Tabi akut demek için süre 48 saatten az olmalı. Muayene ederken ya çocuğun  kafayı annesine dayat  ya da birşekilde kafasını sabitle. Normal kulak inci rengi sol alt kadranda etrafında yarı şeffaf kırmızılık var. ağlayan çocukta değerlendiremezsin Klasik bulgular varsa tdv ver. Akut otoitis ise beyazlık yok tamamen kırmızı veya dışarı bombeli.Efüzyonlu otite başka otoskop lazım KBB ilgilensin. her otit bu aletle görünmez KBB görsün.

Dış kulak yolundaki problemlerde genelde suya maruz kalma hikayesi olur.Kulak kepçesini hareket ettirince ağrı olur, ödemli ve kötü koku dış kulak yolunu işaret eder. Kulak zarı görülmüyorsa yani intakt olduğu belli değilse topikal dmnla önerilmez. External otitte 6 aydan küçük çocuklarda hemen AB başla diğerlerinde ibufen , parol yeterli.Dış kulak yolunda inflamasyonda topikal ciprofloksasin 2 damla yeterli. Akıntı kronik ototismediada da olur .

AOM akut mastoidite o da beyin apsesine sebep olabilir neticede  . Bu risk almaya değmez.Bt çektirmekten daha az zararı vardır .Tabi mastoiditte MR çekilebilir.Orta kulak muayenesi normal ise mastoidit olası değil.Bir de kulak kepçesinin arkasında kızarıklık mastoidit düşündürür.Mastoidit şüphesi varsa KBB konsu iste  BT çekip beyin apsesi oluşmuş mu  diye bakabilir.BT yerine Mr veya   AB tedavisi  de olur.

Akut bakteriel sinuzitte çocukta yüksek ateş ve pürülan , nazal, postnazal akıntı görülür.Komplikasyon düşünmüyorsan görüntülemeye gerek yok . 3gün süren nazal akıntı , hasta görünüm  varsa AB uygundur sümüklü çocuğa.TDV de sefuroksim yazılabilir .10-14 gün tdv lazım. Sinuzitlerin çoğu viral antienflamatuar, analjezik yazıp gönderilebilir  eğer bakteriel değilse.

Allerjik rinit 2 yaş üstü çocuklarda görülür.Bakteriel faranjit daha çok 5-15 yaş arası çocuklarda görülür.Viral faranjit her yaşta olur.

3 yaşından büyük çocuklarda İYE, menenjit, pnomoni, faranjit, otitis media, ,streptokokal faranjit, monnükleoz görülebilir. Streptokokal faranjit tedavisi 10 gün boyunca devam etmeli.50mg/kg amoksisilin verilir.

 

Çocukta tahlillerde alp de bakılabilir. Raşitizm bulguları olanda alp düşk ise hipfosfatazya olabilir.. Dvit eksik değilse bu durumda dirk dvit başlanmaz. Aksi halde böbrek  taşıyapabilir.

Yenidoğn muayenesi: Her iki femoral nabız koarktasyon açısından balıabilir.

Yeni gelen çocuktan metabolik hastalık düşünülüyorsa TFT,TİT, Folik asit, B12,Demir/demir bağlama, Ferritin,AKŞ,üre , kreatinin , ürik asit , lipit profili, , Ca,P,ALP, hemoliz varsa LDH direk ve total bilürübin, coombs bakılır.

Bebek ve çocukta LDL 130 üzeri anormal,, kolesterol ise bebekte 100 ve çocukta 130 üzeri anormal.

Tiroit düzeyleri:Scan_20140129_164951

Çocuk kardiak arrest geçiririse 1 ampül(1mg)  adrenalini 9cc SF ile karıştırıpveririz  yani 1 cc içinde 1 dizyem adrenalin vermiş oluruz. Yani kg başına 0,1 mg adrenalin=1 dizyem adrenalin veririz 3 dk da bir verirsin

Prematüre tansiyon değerleri:

Scan_20140129_170811

ÜSYE gibi durumlarda genel olarak şu şekil ilaç uygulanır; günlük doz 30-80 mg/kg olacak şekilde verilir ve oral kullanılan ilaçlar günde 2×1 şeklinde reçete edilir.Tonsilladaki kript mononükleoz olmasın KC dalak muayenesi yap.  Kabaca şu ilaçlar aşağıdaki şekilde uygulanır:

Malum olaki anne yeni doğum yapınca, 40 gün sonrasında  gebelik hüznüne, depresyona girebilir boş yere acı çekmesin psikiatrik muayene iyidir.

Peteşi + yüksek ateşe dikkat

Ateş,ağrı  için calpol tek seferlik dozu 15mg/kg, günlük toplam max doz 80mg/kg yani 4 dozda verebilirisin.İbufen ise tek seferde 10mg/kg total günlük doz 40mg/kg verebilirsin.

Boyu  : kız için: Anne + babanın boyu -13/2, erkek için anne +baba boyu +13/2 den büyük beklenir.

Hastanın bel çevresi/boyu 0,5 ten büyük ise anormal.

Çocukta beklenen kilo: Hastanın  yaş ve boyuna göre olan nokta bulunur ordan 50 persentile gelinir ordanda aşağı kilonun olduğu yere gelip 50 persentildeki kilya gelinir o kilo hastanın oılması gereken ideal kilosudur. Hastanın kilosu bölü beklenen kilsunun oranı 1,2 nin üzerinde ise hasta obezdir denir.

Yeni doğanda anne sütünün yetip yetmediği, bebeğin en az altı defa çiş 3 defa kaka yapmamasından , huzursuzluğundan anlaşılabilir. Annenin memelerinde dolgunluk hissi olması, ejeksiyonu hissetmesi sütün yettiği lehine yorumlanır tabi ki kilo alımı asıl göstergelerden biri. bebek günde 8-12 defa emzirilmeli. 6 saatten fazla kesintisiz uyuyorsa şüphelenilmelidir.

İnsülin direnci hesaplamak için açlık kan şekeri çarpı insülin bölü 405 eğer 2.7 üzerinde ise insülin direnci var denir. Eğer bu oran 3.5 üzerinde ise diyetle beraber metformin başlanır. Altında ise düzenli diet ile düzeltilmeye çalışılır. Fizik muayenede boyun ve ensede akantozis görülür.

Çocukta sistolik (masum) üfürüm 2/3  ün üstünde ya da masum olmayan üfürüm ise eko önerilir.

Çocukta B12 eksikliği var ise doktor tavsiyesi ile  12 yaş altı imkanı varsa dil altı metil b12, imkanı yoksa dodex ampulu kırıp içecek,  12-18 yaş arasına ise ücretli alamazsa apkobal veya benexol oral tablet, parası varsa metilb12 oral sprey verlir. DR Ömer Güneş Kral

 

Kızamık,Kızamıkçık,Kızıl, su çiçeği,rozeola infantum, 5.hastalık; aşağıdakilerin güncelliğinden emin değilim. Hastada menejit, ensefalit, kawasaki, HSP  vs gibi durumlar dışında kızmıkla ilgili bilgi de var aşağıda bunlar dışında döküntü sebebini anlamak için bir kaç gün takip mantıklı gözüküyor biyokimya hemogram da bazı hayati durumların erken tespitinde önemli . Genel durum önemli, rozelada çok ateş çıksada genel durum fazla bozulmaz. Ense ertliği göz teması kurma oyun oynama iştahsızlık ememem gibi durumlar da değerlendirilmeli

A-Eğer kişi hemen nezle semptomları başlayınca geldiyse :3 günkadar beklenebilir mi?

1-ateş var ise kızıl veya 6 . hastalık veya kızamık veya su çiçeği veya kawasaki  olabilir. İmkan varsa streptokok antijeni bakılabilir. Kızamık ve su çiçeği yüzden başlar ama lezyonlar ayırt edilmez 3 gün kadar gözlemle su çiçeği ve kızamık ayırt edilebilir mi? 6. hastalıkta zaten tokatlanmış yüz olunca bu ikisiyle karışmaz, ateş düştükten sonra döküntü başladığı için gene karışmaz.Önce yüzde değil gövdede başladığı için bu ikisyle gene karışmaz .  Önce başlamış Ateş ile döküntü 3 günden sonra beraber devam ediyorsa kawasaki akılda bulundurulbilir.   . Kızılla karışabilir döküntü başlayana kadar kızılla karışabilir, döküntü olunca sorun olmaz kzıl ile kawasaki diğer yan ulgulardan ayırt edilmeye çalışılır.. O zaman döküntü henüz başlamadıysa kızılda ağızda çilek dil, kriptik tonsil, damakta peteşi varsa kızıl lehine, döküntü başladıktan sonra ateş düşünce zaten 6. hastalık dersin. Kırmızı çilek dil kawasaki de var.

2-Ateş yok ise veya subfebril ise  Boğaza bak kript varsa dile bak çilek dil varsa , gövdede döküntü varsa kızıl olabilir . Eğer bunlar yok ise 2-4 gün bekle  önce yüzde tokatlanmış görünüm  çıkarsa ise, sonradan gövdede döküntü başlamış ise  kaşıntı var ise 5. hastalık düşün. dökntü kalça ve bacaklardaysa HSP düşün.

B-Eğer 2-4 gün sonra geldi grip  nezle semptomları oldu mu geçtimi belli değilse: Yüzden döküntü papüler başladıysa   kızamık su çiçeği düşün,  tokatlanmış yüz şeklinde başladıysa 5. hastalık düşün düşün. 3 gün bekle  eğer yüzdeki döküntü 3 günde kaybolur da gövdede baişlarsa 5. hastalıktır. ya da su çiçeğinin püstüler lezyonları eklenirse kızamıktan ayırt edilir. Gövdeden başlamışsa kızıl düşün.

3 gün bekle 5.hastalık ile kızılda ayrım yapabilirsin. 3 gün beklesen bunlrın hemen hiçbiri çok ciddi komplikasyon yapmaz ama kızamık oku aşağıda biraz farklı. yaşa göre değişir. . Rozeolada ciddi ateş olursa endişelndirebilir düküntülü hastalık ile değil diğer enfeksiyonlarla ayırt edilmesi mümkün olmayabilir..

kaşınta varsa 5.hastalık olabilir diğer üsttekiler  olmaz, mantar , mollescum contargiosum , atopik dermatit  vs de olabilir

 

Kızamıkta   kızamıklı kişi ile temas bilinmesi çok iş görür bilinmeyince biraz karışır iş mesela 3 gün beklemek gözlemek geç olabilir. Anamnez seyahat okul vs detaylı alınabilir. bildirim zorunlu hastalıklardan .genelde döküntü yüzde başlar gövdeye yayılır genel durum biraz kötüdür. meningoensefalit şüphesi olanlara lomber pnksiyon yapılabilir. temas eden kişiler bağışık değilse temastan sonraki 6 gün içinde uygulanan immunglobulin etkilidir kimlere önerilir: 6 aylıktan ufaklara, gebelere, immunyetmezliği olanlara, aktif kızamıklı anneden doğan bebklere. . hemogram ast alt ggt bilurubin özellikle yenidoğan enfektelerde bakılabilir.immunglobulin  Erişkin immunyetmezlikli olana veya gebeye IV 400mg/kg doz uygulanır. 6 aydan ufak bebeğe im 0,5ml/kg max 15ml uygulanır. Temas eden 9 ay üzerinde bağışık olmayan herkese kızamık aşısı önerilri. 6-9 ay arası beklere sağlık müdürlüğüne danışılarak yapılır aşı veya immunglobulin. Gebeye aşı yapılmaz.

Kızamıkçık nadir görülür aşılamadan dolayı , kızamığa benzer fazladan kulak arkası ve suboksipital lenf bezlerinde şişmeolabilir.Yüzde başlayıp gövdeye yaılan döküntüler var ama 24 saat sonra yüzde kaybolmaya başlar aşaşğı doğru kaybolur.

6. hastalık rozeola infantumda ise  belirgin özellik ani başlayan ve  1-5 gün süren ateş olur.  hafif buurn akıntısı vs olabilir  sonra ateş düşer düşmez gövdeden  döküntü başlar diğer bölgelere  yayılır,  genel durumu ateş bozmazsa genelde  iyidir.Döküntü 1-2 gün sürer döküntünün görünümü kızamık gibidir ama kızamık yüzden kulak arkasından başlar bu gövdede başlar ordan ayırt edilebilir. .3 yaş altında görülür.etken hhv6. Döküntü başlayana kadar tanı sıkıntı olabilir. Romazmal ateş için 9 gün içinde tedavi yeterli olduğundan ateşin düşmesi 5 gün takip edilebilir. Döküntü basmakla solmuyorsa sıkıntı olabilir maningokoksemi düşünülebilir.

Kızılda : Döküntü başlamadan çoğu çocukta 1-2 gün önce ateş ve boğaz ağrısı olur 5. hastalıkta ise hafif nezle semptomları olur . önce  döküntü gövde üst kısımda başlar aşağı yayılır her tarafa yayılır , el ve ayak tabanlarında olmaz(5.hastalık ise önce yüzde tokatlanmış görünüm başlar). üst damakta peteşi görülebilir . Birkaç hafta sürebilir. Etken ABHS dır.dokununca zımpara kağıdına benzer sert bir his verir.Dilde iki aşamalı görüntü olur  önce dil candida gibi olur ama içinde  kırmızı noktalar şeklinde çilek dil görünüm olur sonra beyaz renk kaybolur  kırmızıya döner kırkızı zeminde kırmızı noktalı  çilek görünümü olur. Ellerde soyulma olabilir. Aksilla yani ön koltuk altı çizgisi, kasık, antekubital bölge gibi katlanıp sürtünen yerlerde kıarıklık şerit gibi yoğun olur. (pastia line) Boğazda beyaz peyni parçası örünümü bunun lehine olabilir ama B19 da yapabilir. Ateşle beraber ellerde soyulma kawasakiyi de akla getirir. Kafa rahat olması için spretokok boğaz testi bakıp AGBHS tanısı konabilir. %30 yanlık negatif tanı koyabilir.

Su çiçeği :Normalde sağlılı kişilerde  seyri iyidir, 3 gün takip edilebilir. diğerlerinden ayırt etmek için.ilk günler ayırt edlemese de su çiçeğinde birkaç güne değişik tipte lezyonlar görülür püstüler iç dolu ve papüler gibi.(Parvovirüs b19 etken). Su çieği çoğunlukla benindir.  ciddi komplikasyonları pnömoni ve menejit veya saekonder bakteriyel enfeksiyon. Ateş alarm verici olmalı. Ağır su çiçeği geçirme ihtimali olanlar yenidoğanlar  ve 28 hafta altında  prematüreler , erişkinlerden ise immun baskılı olanlar ve gebeler . Antiviral veya immunglobulin tedavi yüksek rislki hastalar için değerlendiirlebilir.

5.hastalıkta,eritema infeksiyozum :  kaşıntı olabilir(kızılda yok), 3 aşama vardır.  önce 2 gün nezle semptomu olur hafif ateş olabilir sonra  tokatlanmış yüz başlar 3-4 güne sürer, bitince  sonra döküntü başlar (yüzdeki kızarıklık  kızıl kadar kontrastlı değil ,ağız etrafında bariz solukluk olmaz).   .   gövdedeki döküntü  6 haftaya kadar devam edebilir  gövdeden aşağı olan döküntü dantel deseni gibi ağsı görünümde vücuda yayılabilir tedaviye gerek yok(kızıl zımpara kağıdı gibi sert sıkı ufak ufak papüller),  . (5.hastalık önce yüzde tokatlanmış görünüm olur birkaç gün sonra  gövdeye yayılır . kızılda da olur ama önce gövdede döküntü başlar, ağız çeveresi bariz soluk yanak kıpkırmızı yani ağız çevrei ile yanak bariz knotrast oluşturur. Kızılda kaşıntı yok ama 5.hastalıkta olabilir, viral hastalıkta döküntü gövdeye aniden yayılırken kızılda yayılım yavaş yavaş olur. kızılın döküntüsüne dokununca zımpara kağıdı gibi yoğun, sert his verir.kızıl el ve ayak ayalarını tabanalrını tutmaz viraller ise tutabilir,kızıl ağız çevresi kontrastıl gibi beyazdır yanak kırmızıdır.  )

Kawasaki: 5 yaşından küçük, 5 günden uzun süren, yüksek ateş olan her kişide kawasaki düşünülmeli . Genelde ateş ilk ani başlayan semmptomdur 39 üzerine çıkıp iner antipiretiik ve antibiyotiğe yanıt vermez ateşin başlamsıdan 3-5 gün sonra döküntü başlar.. Tedavi almazazsa ateş 2hf sürebilir,IVIg ve aspirin alanda birkaç güne düşer. sonra kon jonktivit ortyaya çıkar. bilateral  eksudatif olmayan konjuktival konjesyon olur , bir iki güne dudaklar kırımızılaşır çatlalar olur kanama olur, orofarinx kızarıktır ama eksüda ülser olmaz. kızıl gibi kırmızı dil olur. El ve ayak tabanlarında bileklere kadar bıçakla ksilmiş gibi keskin sınırlı eritem olur, el veayak sırtında şilik, endüreasyon-setleşme olur.  Ayakları üstüne basmamaya çalışırlar..2-3 hf sonra el ayakta deride soyulma olur, perine bölgesinde degörülebilir. servikal Lap genelde tek taraflı ve 1,5 cm den büyük olur %50-75 sıklıkta görülür. .  ateş Antibiyotiğe yanıt vermez. Dçküntü genelde ateş ile birlikte olur akut dönemde devam edip iz bırakmadan kaybolur. Döküntü kızıla benzer ,eritema multiformeye benzer, polimorfik eritamatöz döküntü görülebilir. el ve ayakta ayalarda  eritemli sertlik ,endurasyon görülebilir.(kısmen ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MECMUASICilt 57, Sayı 1, 200439-44KAWASAKİ HASTALIĞIHHaalliillÖÖzzddeemmiirr TTaannııllKKeennddiirrllii)

HSP, Henoch Schonlen Purpurası: Bunu demek için mutlaka palpabl purpura lazım yani basmakla solmayan peteşiden büyük elle dookunuca hissedilir. Trombosit sayısı normal olmalı düşükse başka hastalık düşünülmeli. Genelde üSYE den sonra başlar. Döküntü ençok kalşça ve alt extremitede görülür. Eklem ağrısı hastaların yarısının çoğunda görülebilir. Ödem el ayak saçlı deri kulaklarda erken dönem bulgu oolarak görülebilir. Karın ağrısı bulantı kusma görülebilir. En önemli sıkıntı böbrek tıulumu. Kanlı kaka varsa 7 kat fazla böbrek tutlumu ihtimali var. Proteinüri, hematüri görülebilir. Skrotal şişlik olabilir.(kısmen aşkın ateş)

 

Çocukta idrar yolu enfeksiyonu varsa  İdrar yolunda   E coli gibi gr (-) bakteriler olduğu için bu gruba da etkili olduğu için sefuroksim aksetil kullanılabilir. bunun da 500mg tbl, 250 mg susp, 125 mg susp  bir hafta verirsin 20  kg altı ise 125 mg susp 2×1,  20 kg üstü  250mg  susp 2×1  kullanılır.

Dvit, d vitamini: Her bebeğe doğumdan itibaren 1 yaşını dolfurana kadar günde 3 damla devit verilir. bir damla yaklaıl 130 ünite. 400 ünite vermiş olursun.

Çocukta konjuktivit olduğunda: topikal antibiyotikler kullanılabilir.

Deri bakteriel enfeksiyonu bknz: kısaca tdv uygulamalrı.

Pişik olan bknz: kısaca tdv uygulamalrı. . Bu ilaçlar uygulanmadan kurutulmalı poposu çocuğun.

ürtiker, allerjik egzamada bknz: kısaca tdv uygulamalrı..

Anemiler : Demir eksikliğinde önce demir depoları azalır bu serum ferrtininden anlaşılr, daha sonra serum demiri azalır, demir bağlama kapasitesi aratar bu yüzden üçüne birden bakmak lazım. Tabi kronik hastalık anemisini demir eksikliği anemisinden ayırmanın en iyi yolu da ferritin bakmak. Ferritin kronik hastalık anemisinde artar, demir eksiklii anemisinde azalır.   gelen çocukta Hb düşük MCV düşük ise demir eksikliği anemisi olabilir. Talasemide olabilir ,ferriti,n bakmadanuzun süre demir verilirse gereksiz yere talasemi hastasına demir yüklenebilir. MCV/RBC 13 ten büyük ise DEA küçük ise talasemidir. Ama hastada ferritin düşük ise ayırt edilmez .Kesin tanı ferritin normal seviyeye geldikten sonra hmoglobin elektroforezi ile konulur. HBa2 %3.3 üzerindedir.

Çocukta demir tedavisi: Bir damla içinde 2,5 mg demir var(vegaferon). 4-12 arası  ay her miadında bebğe 1mg/kg/gün dozunda demir peofilaktik olarak verilir Bursa halk sağlığı sitesi kabaca her 4-12 aylık bebeğe 4 damla /gün önermiş yani 10mg/gün.. Demir seviyesi 9. ay kontrol edilir Hb/Htc düşük ise 3m/kg 3 ay tedavi verilir .  . K vit  1 damla/kg  ama K vit sadece bir kez verilir. Çocukların erken yaşta (2-3. aylarda) fizyolojik anemi vardır ona bir bak.Fizyolojik anemide 9,5 altına inmedikçe sorun yoktur.Demir eksikliğinde hemogramda rbc düşük, htc, hb düşük, mcv 76 altı, rdw 14 üstü, mch 27 altı, mchc 30 üstü ve trombositoz olur.

Yeni doğan anemisi term bebekte Hb’nin venöz 13mg/dl, kapiller 14mg/dl altında olmasıdır. Eğer anne Rh(-)  çocuk Rh(+) ise bu durum görülebilir.  Ya da aneminin en sık nedeni budur.

Fizyolojik anemi ise doğumda değilde term bebeklerde 8-12. haftalar arasında , pretermde ise 4-8. haftalar arasında Hb 9-11 arası seyreder. 10 ve altında semptom yoksa izlem yeterli. /gr/dl altında asemptomatik bile olsa transfüzyon gerekir. Prematüre bebekte demir profilaksisi 2. ayda, term bebkte 4. ayda başlanır.

Aşaşğıdaki tablolarda yaş gruplarına göre ferritin düzeyi, MCV değeri ve profilaktik demir tedvisi tablo halinde gösterilmiştir

Scan_20140129_162522

Scan_20140129_162002

                                                                                                                                                                                   

Tablo 2. Çocuklarda demir eksikliği tanısında laboratuvar testleri ve eşik değerleri

 Hematolojik testler             Yaş (yıl)             Eşik değer
Hb                                     0,5-2                 < 10. 7 g/dl
3-5                    < 10. 9 g/dl
Hct                                     1-5                    < %32
MCV                                 1-2                    < 70 fl
3-5                    < 73 fl
MCH                                 1-2                    < 22 pg
3-5                    < 25 pg
MCHC                               1-5                    < 32 g/dl RDW                                  1-5                    > %14. 5

 Biyokimyasal Testler     Yaş (yıl)             Eşik değer
Serum demiri                     1-5                     < 30 µg/dl TSDBK                            1-2                     > 480 µg/dl
3-5                     > 470 µg/dl
Transferrin Satürasyonu     1-2                     < %8
3-5                     < %9 Eritrosit protoporfirini         1-5                     >35 µg/dl tamkan
Serum ferritin                     1-5                     8-12 µg/L
Tablo 3. Demir ile ilgili biyokimyasal testleri etkileyen durumlar

 Test                  Yükselten Nedenler          Düşüren Nedenler 
Serum demiri     Günün geç saatlerinde          Enfeksiyon
örnek alınması                      İnflamasyon
Diyetteki demir
Demir tedavisi
Transferrin         Oral kontraseptif                  Enfeksiyon ve inflamasyon
Ferritin              Enfeksiyon ve inflamasyon     Hipotroidi
Hepatosellüler hastalık           Vitamin C eksikliği
Eritrosit             Kurşun zehirlenmesi
Hemolitik anemi
Protoporfirin     Enfeksiyon ve inflamasyon

 

                                                                                                                                                                             


bebek D vitamini profilaksisi: her yeni doğana doğumdan itibaren 1 yaşına kadar günlük 3 damla dvit(400U) verilir.

Herediter sferositozlu hastalarda eritrositler dalakta yıkıldığından dalak büyüktür osmotik frajilite testi yapılır. Zaman zaman transfüzyon gerekebilir. Hastalarda uygun zamanda splenektomi yapılır. Sonrasında kapsüllü aşıları periyodik olarak yapılır, penisilin profilaksisine başlanır. ITP de MPV fazla, spleneomegali yok trombositpeni var döküntü var. Hastalar demir şelatörleri kullanır.

Acile ateşle gelen ALL, AML hastası nerede takip ediliyorsa acilen oraya gönerilir eğer mümün eğilse yatırılıp piperasilin,tazobaktam ve mantar için tedavi uygulanır.  Ateşsiz ÜSYE de amoklain-klavulanik asit verilebilir, ateşsiz pnomoni de eritromisin, klaritromisin verilebilir. Bir de ateş yok pnomoni belirtisi var AC grafisi çektirisin CRP bakarsın CRP negatif ise viral olabilir oseltamivir yazılabilir. ALL hastasının kullandığı ilaçlar kalbe etki edebilir. Etkisini anlamak için öncelikle solunum sayısı ve nabız normal mi diye bakılır şüphe varsa EKO yapılabilir. Nüks, testis tutlumu ile belirti verebilir muayene edilebilir.

Periferik yayma PY: Eritrositlerden biraz daha büyükler lenfositlerdir çekirdek parçalı değil tek ve yuvarlaktır , abartılı büyükler monositlerdir. Çekirdeği at nalı gibi olan çomaktır yani nötrofilin bir önceki hali. Parçalı dediğimiz nötrofil ise çomak gibi at nalı şeklinde ama boğumlanmış 3-4 parçalı çekirdek şklindeir. Bu boğumlar folik eksiklinde hipersegmente hale gelir. Eozonofil çekirdeği 2 tane top gibi olandır büyüklüğü lenfosit kadardır. Hipokromik eritrosit ortasındaki renksiz alanın genişlemesine denir.Blast lenfosit çekirdeğinin stoplazmayı tamamen doldurduğu lenfositlerdir malignite de artar. Leenfositlerin stoplazması daha farklı boyanıyor ve stoplazmasında vakuoller varsa enfeksiyonu gösterir. Parazit enfeksiyonlarında eozonofil oranı artar. normal yaymada parçalı oranı %50-60, lenfosit %20-45, eozonofil % 1-4 tür.

Astım hastası atakla gelince salbutamol 15?mg/kg 20 dk içinde verisin 4 defa takrarlarsın geçmezse yatış endikasyonudur.

Ağzında metotreksattan dolatı beyaz beyaz mukoztleri olan ALL, AML hastasına antepsin, ksilol?, karbonatlı gargara verilir(asitli gargara yarayı büyütür). Mukozitler tedavi edilmezse enfeksiyon kaynağı oluşur.

Enterobiyaz  yani popo kaşıntısı olana: bknz kısaca tedavi uygulamaları.

Çocukta diabetik ketoasidoz tedavisi .

1-İlk saatte verilmek için 10-20 m2/kg/ saat olacak şekilde SF yeterli sonraki sıvı tedavisi idame + defisit şeklinde ayarlanır. idame 24 saatteki su ihtiyacıdır  . Bu verilen sıvılar günde max 4L/m2/ gün olmalı.Verilecek sıvı 36- 48 saatte gidecek şekilde hız ayarlanır.

2- Verilecek insülin 0.05-0.1ünite/ kg/saatten  hesaplanır . Kan şekeri saatte 75-100 arası düşürülür.Kan şekeri 300 e gelince hemen insülin kesilmez %5 dextrozda verilmeye başlanır. Tedavi hasta subkutan insülin yapabilecek ve oral beslenebilecek hale gelince kesilir.

3-Bir taraftan da hastaya 20-40mEq/l KCl verilir hipopotasemiye girmesin diye.Hastanın ph ı 7.1 altına düşmedikçe bikarbonar malpraktis.

AkutOtitis Media çocukta augmentin 50 mg/ kg gün. Çocukta ototis media ampirik tedavi webscape sitesinden:First-line treatment

  • Amoxicillin 80-90 mg/kg/day PO (maximum 3 g/24h) divided BID for 5-7d; 10d may be required if illness is severe or
  • Ceftriaxone 50 mg/kg IM × 1 dose (maximum 1 g); recommended for children unable to take antibiotics PO and for patients with compliance issues

Çocukta febril konvülzyon 9 y üstü 5 yaş altında görülür. Basit febril konvülzyon 15 dk yı aşmaz.Basit konvülzyonda önce calpol ve soğuk uygulma yapılır sonra diazem. Genelde birkaç saniyede geçer .Genellikle ÜYE ve İYE vardır. Aile hikayesi vardır. Menenjitten ayrım yapılmalı. Febril konvülzyon bebek 12 aydan küçük ise , 12-18 aylık ve post iktal dönem sonrası bilinç bulanıklığı uzun sürüyorsa LP yapılır. 18 ay üstüne direk menejit şüphesi yoksa LP yapılmaz. Komplike fbril konvülzyonda nöbet 15dkdan uzun sürer. 24 saat içinde yineler. Fokal nörolojik bulgu olur. LP şarttır.Komplike febril konvülzyon epilepsi gibi diazemle tdv edilir.

Aşılama: Oral aşılar : polio ve rotavirüs. cilt altına yapılanlar: KKK, su çiçeği,sarı humma,polisakkarit pnomokok ve inluenza gerisi kas içine. BCG deri içine yapılır. Kas içi aşılar 2 yaşa kadar uyluk anterolateralden..Cilt içine yapılması gereken aşı sehven kasa yapılırsa tekrarlanmaz. Kas içine yapılması geren aşı sehven cilde yapıldıysa kuduz ve hepatit b tekrarlanır diğerleri tekrrlanmaz(dr burak ölmez). BCG yanlış yapıldı ise hemen tekrar yapılır  .12 aya kadar yapılan cilt altı aşılar uyluk anterolateralden yapılır . 12 ay üstüne yapılan aşılar üst kol deltoid bölgeye yapılır KKK, su çiçeği gibi.Kalçadan hiç yapılmaz.Aşı içinde bulunan, immuniteyi artırmak için kullanılan maddeler:  -Alüminyum hidroksit, gamma inülin, lipid A ve muramyl peptid . Koruyucu olarak kullanılan maddeler: – Karbonhidrat (sukroz, laktoz), Amino asit (glisin, monosodyum glutamat), Protein (human albumin, jelatin), Bazı tuzlar (Mg, NaCl). Çok dozlu aşılarda bakterinin üremesini engelleyen maddeler: civa(thiomersal). Aşı içinde en çok kullanılan antibiyotikler neomisin, streptomisin, polimiksin B.

Yumurta ve neomisin allerjii olana her aşı yapılmaz.

BCG 2. ay sonunda ppd testi olmadan yapılır eğer  3 aydan sonra gelirse ppd testi yapıldıktan sonra başlanır.PPd testi yaparken herhangi bir canlı aşıdan 1-1,5 ay sora yapılmalı aksi halde yanlış sonuç verir. BCG intradermal diğerleri intra muskuler ve subkutan yapılır.BCG sol koldan yapılır. Oral yapılan rotavirüs aşısı ile bcg aşısının bir alakası yoktur ister aynı gün ister 3 gün sonra yapılsın çünkü uygulama yolları farklı biri im biri oral. OPA ile rota aşısı arasında da aynı beklemeye gerek yok. BCG ile rota barasında da beklemeye gerek yok. KKK ile su çiçeği ikisi de enjeksiyon ile yapılan canlı aşı olduğundan 1 ay beklemek gerekir. KPA cansız kızamık canlı olduğundan beklemeye gerek yok  ne zaman olsa yapılır birbirine engel yok.

Kızamık aşıın 9 aya kadar anneden gelen antikorlar nedeniyle yapılmaz yapılırsa aşının tutma ihtimali zayıftır. ne kadae geç yapılırsa o kadar iyi tutar.

KKK aşıları sağ kola 45 derece açıyla girilerek yapılır diğerleri ise 90 derece uyluk ya da kola dik girilerek yapılır. kızamık ve su çiçeği aşıları 1 yaşından itibaren başlanır.  hepatit gibi aşılar cilde yakın olursa , kas içine derine inmezse nekroz, lokal şişlik vs yapabilir.hafifi ve orta derece ishalde oral polio kontrendike değil. hepatit B aşısıs 2000 gr altında işe yaramayacağından boş yere yapılmaz. Bir çocukta immunglobulin yapılmışsa canlı aşı 3 ay ertelenir çünkü immunglobulin aşıyı etkisiz hale geetirebilir. Enjeksiyonla yapılan 2 canlı aşı yapılacaksa ya aynı anda farklı yerden ya da 1 ay ara ile yapılmalı. ama yapılış yerleri farklı ise im oral gibi bu kural geçerli değil.

52788343_10157079851682375_7569338057665544192_n

52819988_10157079852077375_7965612579575824384_n

53026345_10157079852242375_5695389873041571840_n

52819988_10157079852077375_7965612579575824384_n(1)

Sağlık bakanlığının zorunlu tutmadığı aşılarda meningokok aşısı yapılırsa 5 yaşına kadar yapılır . Bu aşı mikrobun değişik türlerine karşı üretilmiş birkaç tür aşıdır. Bunlardan biri olan NİMENRİX (A, C, Y, W) aşısı:
1,5 aydan itibaren yapılabilir.
Bebeklere 3-5 ve 13. ayda toplam 3 doz yapılması önerilir.
1 yaşından sonra tek doz yapılabilir.

veya MENVEO (A, C, Y, W) tipi aşı:

2. Aydan itibaren yapılabilir.

Bebeklere 2-4-6 ve 13. Aylarda 4 doz yapılması önerilir.
2 yaşından sonra tek doz yapılabilir.

veya MENACTRA (A, C, Y, W): 9. Aydan itibaren yapılabilir. 9 ve 13. Ayda 2 doz yapılması önerilir. 2 yaşından sonra tek doz yapılabilir.

veya türkiyeye yeni gelen, sadec B tipine koruyucu olan ateş yapma riski olan BEXSERO (B tipi aşısı): 2. Aydan itibaren yapılabilir. Bebeklere 3-5 ve 13. Aylarda 3 doz yapılması önerilir. 2 yaşından sonra 2 doz yapılabilir. (teşekkürler Dr Erdal Pazar)

Sağlık bakanlığının aşı takviminde olmayan bir diğer aşı da rota virüs aşısı rotarix, insan kaynaklı  3 ve 5. ayda yapılır. ilk doz 4. ayın dolmasından 1 hf öncesine kadae yapılabilir sonra yapılmaz. 2. aşı en geç 6. ay dolmadan yapılmış olmalı.Rotateq ise en az bir ay arayla toplam 3 doz yapılır.İlk doz 6 haftalık iken başlanır , ilk doz engeç  12 hf dolana kadar  tamamlanmalıdır. 3. doz da en son 22 hf yapılmış olmalıdır.

Evde gebe varsa çocuğa   KKK su çiçeği ve bcg yapılır, OPA önlem alınarak yapılırmış ama önlem de hikaye , yapılır yani..

“MCV4-D (Menactra) ve KPA13 arasında en az 4 hafta bırakılmalı”
her iki aşı da difteri toksinine konjuge olduğu için interferans!

Yüksek riskli çocuklarda KPA13 ve PPSV23 önerilmekte;
“PPSV23 2 yaşından büyük çocuklarda ve son KPA 13 aşısından en az 8 hafta sonra uygulanmalıdır.”
KPA13……8.hf……… PPSC23

Hasta 1 aylık kontrolüne 3 gün erken gelmiş. Hepatit B aşısını 25. günde yaptınız. Bu aşıyı 2.doz olarak sayar mısınız? -Geçmesi gereken süreden (4 hafta:28 gün) 4 gün ve öncesinde yapılan aşılar geçerli olarak kabul edilmektedir. 23.gün ve öncesinde yapılan aşıların tekrarlanması gerekmektedir.

Neye karşı allerji olabilir; Nöbet hikayesi olan çocuğa boğmaca aşısı yapılmamalı?

Yumurta proteini: İnfluenza, sarı humma, KKK, bazı kuduz aşıları

Jelatin:KKK, su çiçeği, sarı humma, bazı influenza aşıları

Ekmek mayası: Hepatit B

Neomisin: IPA, KKK, su çiçeği.

Polymixin B ve Streptomisin :IPA

Lateks:Flakon ya da enjektörde bir çok aşıda var.

Dr Öykü Özbörü Aşkana teşekkürler bazı bilgiler sunumundan alınmıştır.

.Geç kalmış aşılama ile ilgili fotoğrafa aşaıdaki bknz. Eğer difteri toksoidi 7 yaş üzerinde yapılacaksa 1/12 oranında azaltılır dozu.6 yaş üzerinde canlı boğmaca yapılmaz. asellüler yapılabilir. Bir canlı aşı ile bir cansız aşı ya da 2 cansız aşı birbiri ile etkileşmez. 5 yaş üstühıb aşısı gerekmez 7 yaş üstü deboğmacaya gerek yok. su çiçeğ ilk defa 12 yaştan sonra yapılcaksa 1 ay ara ile 2 doz yapılmalı.

Şu durumlarda kontrendikedir: Bir aşı ile anaflaksi gelişmiş olması bu aşının sonraki dozları için, ateşli veya ateşsiz, şiddetli veya orta derecede şiddetli hastalık, aşının içerdiği maddelere karşı anaflaksi olması, bu maddeyi içeren diğer aşıları uygulamak.

Kontrendike olmayan durumlar ise:

Hafif, orta derecede lokal reaksiyon

İlk aşıdan sonra hafif veya orta derecede ateş

Ateşli veya ateşsiz hafif hastalık
Devam eden antibakteriyel tedavi
Hastalıkların nekahat dönemi
Prematürite
Yakında geçirilmiş enfeksiyon hastalığı
Annenin gebeliği
Aşılanmamış ev halkı
Penisilin allerjisi ve diğer nonspesifik allerjiler ya da yakın akrabalardaki allerjik öyküler

Bazı hasta gruplarına canlı aşı yapılmaz: İmmun yetmezliğiolan, malin hastalığı olan, kemoterapi alan, steroid tedavisi alan, hamile olan, cilt enfeksiyonu olan, evinde immun yetmezliği olan kişilere canlı aşı yapılmaz.Canlı aşılar şunlar: BCG, tularemi, oral polio, KKK, su çiçeği, rota ve adenovirus aşıları.Influenza, kuduz ve Ipolio inaktif aşıladır. bunların dışında inaktive ve toksoid aşılrın yapılmasında sakınca yok. 2mg/kg/günden daha az kortikosteroid alan çocuklara canlı aşı yapılabilir. daha fazla kortikosteroid alıyorsa ve bu 14 günden az ise steroid bittikten hemen sonra yapılabilir. Ama 2mg/kg dozundan fazla ve 14 günden fazla steroid yapılmışsa steroid tedavisi bittikten bir ay sonra aşılar yapılabilir. Aşıların içinde neler vardır: Alüminyum hidroksit, gamma inülin, lipid A ve muramyl peptid

Çocukta konjuge pnomokok aşısı: 6. hf dan itibaren yapılabilir. Normal takvimi  2.ay sonu, 4. ay sonu 6. ay sonu  ve son olarak da 12. ay sonunda rapellenirdi totalde 4 defa aşı yapılırdı ancak sağlık bakanlığı son dönemde 6.ay aşısı iptal edilerek 3 doza düşürmüştür.Aşının yan etki oranı oldukça düşüktür. Aşı yerinde duyarlılık, eritem ve endürasyon gibi lokal reksiyonlar görülebilir. Tekrarlayan PCV7 dozlarından sonra eritem dışında lokal reaksiyon artışı olmaz.Normal pnomokok aşısı ise farlıdır ve 2 yaş altı kalıcı immunite bırakmaz . Difteri boğmacatetanoz ve konjuge pnomokok aşılarındn sonra ateş görülebilir antipiretikler kullanılır. Çocukluk döneminde kabakulak aşısı yapılmamış ve geçirmemi kişiye ergenlikten önce aşılama önerilir. KKK yapılmamış kadına en az gebelikten bir ay süre önce aşı yapılır. gebeliğe daha yakın sürede yapmak yüksek teratojenite riskine sebep olur.

Wgener erişkinde görülürken , Charg straus çocukta görülür.

PAN erişkinde kawasaki çocukta görülür.

Çocuğun, bebeğin gelişim safhaları : Kaç yaşında diş çıkarır, ne zaman oturu ne zaman yürür.13. ayda hala diş çıkarmamışsa Dvit, raşitizm ya da başka sebeplerin varlığı açısından incele.

hipotansiyon değerleri, normal kalp atım değerleri nelerdir?

Scan_20140207_110714_001

Fimozis tanısını koyarken prepisyumun geri çekilememesi yeterli değildir. Sünnet derisindeki açıklık çapının 0.5 cm’den dar olması ve işeme sırasında sünnet derisinin balonlaşması tipiktir. Çocuk idrarını genellikle damla damla yapabilir. Tedavisi için sünnet en çok kabul gören yöntemdir. Ancak steroid içerikli kremler de sünneti düşünmeyen aileler için alternatif olabilir.(http://pediatrikuroloji.blogspot.com.tr/2009/08/fimozis-nedir.html)

Yenidoğanda nabız femoral veya brakialden bakılır

.Sarılık durumunda cilt bulgusu ile yetinme, tahlil yapıp bak bilurubine.

D vit i doğumdan sonra 1. ayda verebilirsin. demiri 4. ayda. D vit günde 5 damla, demir 3-4 damla 1 yaşına kadar verebilirsin.Yenidoğanda tarama için Hb ve glukoz bakmaya gerek yok semptom filan yoksa.

1 Yaş Üstü Hiç Aşılanmamış Çocuklarda Aşılama Şeması
A ) 6 yaşından küçük ve yaşamının ilk yılında hiç aşılanmamış çocuklarda aşılama
şeması (12-71 ay):
İlk karşılaşma DaBT-İPA-Hib, Hep B, ppd ile TCT
İlk karşılaşmadan 2 gün sonra KKK, TCT sonucuna göre gerekiyorsa BCG
İlk karşılaşmadan 2 ay sonra DaBT-İPA-Hib, Hep B
İlk karşılaşmadan 8 ay sonra DaBT-İPA-Hib, Hep B, OPA
Çocukluk çağı aşılama takvimine okul aşıları ile devam edilecektir

B) 6 yaş üzerinde ve daha önce hiç aşılanmamış çocuklarda aşılama şeması(72 ay ve
üzeri):
İlk karşılaşma Td, OPA, Hep B, KKK
İlk karşılaşmadan 1 ay sonra Td, OPA, Hep B, KKK
İlk karşılaşmadan 8 ay sonra Td, OPA, Hep B

Aşı takviminde belirtilen aralıklara göre aşıları tamamlanamamış çocuklarda önceki
aşı dozlarının tekrar yapılmasına gerek yoktur. Aradan uzun bir süre geçmiş olsa bile,
aşılamaya bırakılan yerden devam edilir, eksik aşılı çocuk saptandığında yaşına uygun
olarak yukarıdaki şemalara göre aşıları tamamlanır.

3- Doğurganlık Çağı Kadın/Gebe Aşılamaları

Doğurganlık Çağı (15- 49 Yaş) /Gebe Kadınlardaki Tetanoz Aşı Takvimi
Doz sayısı Uygulama zamanı Koruma süresi
Td 1 Gebeliğin 4. ayında – İlk karşılaşmada Yok
Td 2 Td 1’den en az 4 hafta sonra 1-3 yıl
Td 3 Td 2’den en az 6 ay sonra 5 yıl
Td 4 Td 3’den en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte 10 yıl
Td 5 Td 4’den en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte Doğurganlık çağı boyunca
Hiç aşılanmamış gebelerin en az iki doz Td aşısı almaları sağlanmalıdır. İkinci doz
doğumdan en az iki hafta önce tamamlanmalıdır. Yeterli süre sağlanamadıysa tek doz Td almış gebenin ve bebeğinin tetanoz hastalığı açısından risk altında olduğu dikkate alınmalıdır. Temiz doğum şartlarının sağlanması ve bebeğin göbek bakımının doğru yapılması daha da önem kazanmaktadır.
Kayıtlı tetanoz toksoid dozu olanlar: GBP kapsamında 1980 yılı ve sonrasında doğan
çocukların büyük bölümüne erken çocukluk döneminde veya okul çağında tetanoz aşısı
uygulaması yapılmış ve bu çocukların bir kısmı doğurganlık çağına ulaşmıştır. 1980’den sonra doğan kadınların aşı kayıtlarının bulunması durumunda, uygun aralıklarla yapılmış en az 3 doz DBT/Td/TT, doğurganlık çağında yapılmış 2 doz TT/Td dozu yerine sayılır ve aşı takvimine kalındığı yerden devam edilir.

Dünya sağlık örgütü Hepatit A aşısının endemik bölgelerde ulusal aşılama programına alınmasını önermekte muhtemelen bu yüzden bakanlık da Türkiye de ulusal aşılama planına almıştır. tek doş aşılmama koruma için yeterli iken uzun dönem koruma için 2 doz yapılmaktadır. Hiç aşı yapılmamış 2 yaş ve üzerindeki kişiler hepatit A yaptırabilir. Kronik karaciğer hastalığı olanlara, ibnelere, kan pıhtılaşma hastalığı olanlara yaptırması tavsiye edilir. Çok nadir ağır hastalık oluşur. Virüs dışkı, su ile bulaşabiir. anaokullarında görülebilir.Who Türkiyeyi orta endmik saydığından tavsiye etmekte yüksek endemik bölgelere ise herkese zaten bulaştığından önermemektedir. 24 aydan önce 1 doz hepatit A aşısı almış çocuk için, ilk dozdan 6 ila 18 ay sonra ikinci doz uygulanmalıdır. 18 yaş altı haxrix0,5 ml(720u) yapılabilir kişi 15 yaş üstünde ise 1*2 yani 1 ml(1440) aşı 6 ay ara 2 defa yapılmalı yani tek seferde yapılacak doz 18 altının 2 katı.. Vaqta isimli aşı ise 18 yaşında büyük 25 ünite, altında ise 50 ünite 6 ay ara ile yapılır. Epaxal

Çocukta rutin hepatit b aşısı yaptıktan sonra kontrole gerek yok. eğer teadüfen bakılıp negatif antikor görülürse risk faktörü yoksa kanaatim tekrarlamaya gerek yok aile diretirse tekrarlanabilir.

Yenidoğanda normal solunum hızı 40-60 /dk . İnleme ve kostal çekilmeler patolojik.Kan basıncı 30-50-80.

Ön fontanel çapı doğumda 1-4 cmü kadardır. 3. ay ile 18. ay arasında kapanır. Arka fontanel 4-12.  hf larda arasında kapanır.Çocuğun arka fontaneli 1 cm üzerinde hipotiroidi düşündürür. Baş çevresi doğumda 35 cm, ilk 3 ay her ay 2cm artar, sonraki aylar ayda 1 cm artar. Fontanel muayenesi niçin yapılır? Eğer erken kapanıyorsa d vit hipervitaminöz, kranisinostoz, mikrosefali ve normalin varyantları olabilir. Dvit faza ise kesersin profilaktik dviti. Eğer fontanel geç kapanıyorsa: raşitizm, hidrosefali, malnutrisyon, konjenital hipotiroidi olabilir.

Bebeğin ağırlığı doğumdakinin 2 katına 5. ayda, 3 katına 1 yaşında, 4 katına 2 yaşında ulaşır. 5 yaşında 20 kg, 10 yaşında ortalama 30kg olur.  Boy ise 1 yaşında 0,5 kat artar, 4 yaşında 2 katı olur. kabaca doğumda 50 cm, 1 yaşında 75 cm olur, 3 yaşında 90 , 4 yaşında 100 cm olur.

Bebekler normalde doğumdan sonra kilo kaybederler, 10. gün ise doğumgününün kilosuna ulaşırlar. 1 yaşına kadar ortalam günlük başlarda 25 gr, 1 yaşına doğru 20gr alırlar.

İlk süt dişi 5-9. aylarda çıkar. 15. aya kadar gecikebilir. İlk alt santral kesiciler çıkar sonra üst santral kesiciler çıkar.2,5 yaşında 20 süt dişi tamamlanır. Diş çıkmasında genetik ve tiroid hormonları etkili. Kalıcı dişler 5-7 yaşında çıkar ilk çıkan kalıcı dişler molar dişlerdir.Kabaca diş sayısı  : ay yaşı-6 dır. Diş çıakarırken ateş görülebilir eğer başka bir bulgu toksa 37,5- 38,5 arası ateşte  calpol ile 1-2 gün ateş kontrolü yapılabilir devam ederse enfeksiyon açısından tetkik ve antibiyotik değerlendirilir.

(Bebeğiniz emmeye başladıktan sonra yanma veya acı hissederseniz bebek memeyi yanlış yakalamış olabilir.Emzirmeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Rahat bir koltukta dik oturun; ayaklarınızı ve belinizi destekleyin. Yatakta iseniz sırtınızı yastıklarla destekleyin. Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirdiğinizden emin olun. Başarılı bir emzirme için en önemli faktörlerden biri onun doğru pozisyonda olduğudur link

Anne sütü ile beslenemeyen bebeğe en yakın formula mamalar verilmeli. O yoksa en son inek sütü verilebilir. İnek sütü ilk ay 1:1 oranında sulandırılır, 1.-4. aylar arası 2:1 oranında sulandırılır. Süt sulandırıldıktan sonra içine yağ ve şeker eklenir.

Yenidoğanda subkonjonktival kanamanın önemi yoktur.

yenidoğanda konjenital kartarakt görülebilir . Oftalmik muayenede kırmızı refle alınmaz.    http://pediatrics.aappublications.org/content/122/6/1401.full

Yenidoğanın ilk 24 saatte dışkılamaya ve işemeye başlamış olması gerekir.

Bebekte ek gıdalara geçiş: ilk 6 ay anne sütünde problem yoksa sadce anne sütü verilir, su ya da başka birşey verilmez.. Emzik ya da biberon kullanılmaz kaşık veya başka kap ile verilir eğer anne sütü yoksa.6. aydan itibaren gıdalara geçilir. Ek besine geçerken gğnde iki sefer emzirdikten sonra tek çeşit bir besin örneğin mercimek çorbası veya püre şeklinde sebze yemekleri 1-2 tatlı kaşığı verilir her gün 1-2 kaşık arttırlır. 3 gün aynı besin verlir. Bu hangi besinin intolransa sebep olduğunu anlamamzı sağlar. İntolrrans varsa 15 gün sonra başka türlü pişirip tekar denenir.  Geçerken önce tahıl sonra sebzelerden başlanır. her sebzeye teker teker başlanır . .daha sonra beyaz sonra kırmızı en son olarak yumurtaya geçilir. Bir yaşına kadar sade  süt, bal, yumurta beyazı verilmez. Ek gıdalar ve süt 2 yaşına kadar beraber devam eder.Başlangıçta (6-7. aylarda) besinler yumuşak kıvamda ezme şeklinde ve­rilmeli. Bebeklerin dişlerinin çıkması, çiğneme işleminin başlamasına katkıda bulunmaktadır. Eğer, tamamlayıcı besinin kıvamı be­beğin gelişimine uygun değilse, bebek yeterli miktarda besini tüketemez ya da gereken miktarın çok üstünde alır. Bebeğin katı besinlere geçişi 10. aya kadar geciktirilirse, bu dönemde gelişen beslenme ile ilgili davranış bozuklukları, daha sonraki dönemlerde devam etmektedir. Bu nedenle, yaş ile birlikte besin kıvamının dereceli olarak arttırılması önerilmektedir.

Örnek beslenme :

Tablo 5. Tamamlayıcı besinlere başlama ayları

0-6 AY Tek başına ANNE SÜTÜ

6.AY
ANNE SÜTÜ
Yoğurt
Yumurta sarısı (1/8’den başlanır)
Taze sıkılmış meyve suları (elma suyu, şeftali suyu)
Taze sıkılmış sebze suları (havuç suyu)
Pekmez

7.AY
ANNE SÜTÜ
Yoğurt
Yumurta sarısı –tam
Et (tavuk, balık, dana eti)
Taze sıkılmış meyve suları-püreleri
Taze sıkılmış sebze suları-püreleri
Sebze çorbaları
Ekmek içi, pirinç, pirinç unu
Pekmez

8.AY
ANNE SÜTÜ
Yoğurt
Yumurta–tam
Et (tavuk, balık, dana eti)
Taze sıkılmış meyve suları-püreleri
Taze sıkılmış sebze suları-püreleri
Sebze çorbaları- kıymalı sebze yemekleri
Ekmek içi, pirinç, pirinç unu, tarhana
Kurubaklagil çorbaları veya ezmeleri (kuru fasulye, nohut
veya mercimek)
Pekmez

9-12 AY
ANNE SÜTÜ
Aile sofrasına oturup uygun kaşık, çatal kullanarak
yemekleri TUZSUZ olarak tüketebilir.
12-24 AY
ANNE SÜTÜ
Aile sofrasına oturup uygun kaşık, çatal kullanarak
yemekleri AZ TUZLU olarak tüketebilir.
1 yaşına kadar TUZ ve ŞEKER İLAVESİ (çay şekeri) yapılmamalıdır.

Anne sütüt alan bebekte günde 7 defaya kadar dışkılama normal kabul edilebilir. Genel alışkanlıkta bir değişiklik olup olmadığına bakılır.

İshal 2-7 gün arası sürerse akut ishal denir. 1 aydan uzun sürerse kronik ishal denir.

İshalli bebekte dehidratasyon için risk faktörleri : 12 aydan ufak olması, günde 8 defadan fazla dışkılama, günde 2 den fazla kusma, hastalık sırasında emzirmenin kesilmesi.

İshalli bebkte fontanel ve göz küreleri çökmüşmü diye bakılıri deri turgoruna bakılır.. İdrar 1ml/kg saatten az geliyorsa düşünülmeli.Akut ishalde ishalin süresi, dışkı içeriği, mukus varlığı kan varlığı, ateş, kusma sorulmalı. Dışkıda mukus ,lökosit varlığı kolite işaret eder.

Normalde yeni doğan bebkte lökssit, wbc sayısı doğduğu gün ortalam 22000 den başlar , ilk hafta 12000 e düşer, 2 yaşına doğru 10000 civarına düşer.

Serebral palsi 6ay- 3 yaş arasında belirgnleşir.

çocukta bulantı kusma var, genel durum bozuk ya da ateş varsa üsye düşünmüyor bakteriel gastroenterir düşünüyorsan 1 gr novasef 500 cc sf içinde 250 cc/ saat gidecek şekilde verebilirsin (seftriakson dozu 50mg /kg). Bakteriel  olmayan durumda Sadece kusma varsa onadron , çok çok aşırı aşırı sulu ishal varsa rasekatodril, dehidrate ise SF verilebilir

Febrilkonvülzyon: 9 ay-5 yaş arası nda görülen, ateşin eşlik ettiği nöbetlerdir. 6 yaşından sonra ateş kaynaklı konvülzyon beyin gelişimi ilerlediğinden görülmez.Febril Konvülzyon tipleri :1- Basit febril konvülzyon: Süresi 15 dk yı geçmez, merkezi sinir sistemi dışında bir hastalığın sebep olduğu; ateşin tetiklemesi  ile olur.Konvülzon generalizedir. Epilepsiyle karıştırma. Bu fokal içerik taşımaz.Bilinç açık, hasta koopere. eğer 12 aylıktan küçük ise  Lp  kuvvetle önerilir. 18 ay üstünde menenjit şüphesi yoksa LP gereksiz.

2- Komplike febril konvülzyon: 15 dk dan uzun süren nöbet. 24 saatte gerileyen nöbet, fokal konvülzyon şeklinde geçirilmiş ise komplike febril konvülzyondur. Yine eplepsi ile karıştırma. Epilepsi riki komplikede %9 basitte %1 dir. Tdv: Iık suyla , parasetamolle ateş düşürülür. IV diazem verilir nöbet durnazsa.

Epilepsi nedir? : Epilepsi ateş veya yeni gelişen beyin hsarına bağlı olmayan tekrarlayan konvülyonlardır. Basit parsiyel, komplks parsiyel, jeneralize olarak incelenir.(tonik kasılma demektir, klonik debelenme demektir. tonik klonikte önce kasılır sonra debelenmeye başlar.

Status Epileptikus: Generalize konvülzyonun 30 dk dan uzun süremesidir.%25 oranında akut beyin hasarı riski var. En sık neden antikonvülzan ilacın kesilmesi. Status epileptikus tedavi: Hava yolu açık tutulur, oksijen verikir, diazem 2mg/kgı geçmemeli. diazem ardından hemen fenitoin başlanmalı yükleme dozu 20mg/kg Hızı 1mg/kg/dk dır. Bu ikisi nöbetidurdurmazsa fenobarbital verikir.

Çocukta konvülzyonda

-tonik-klonik ise ilk tercih karbamazepin, -parsiyel ise karbamazepin, absans ise etosuksimid, atonik, myoklonik ya da infantil spazm varsa klonzepam verilir.

nfantil spazm: 3.ay ve 18 ay aralığında görülü daha çok. Myoklonik nöbet yani boyun, gövde ve kollarda 2-3 saniyelik kasılmalar ile karakterize. Gün içinde yüzlerce kez tekrarlayabilir.3 özelliği var myoklonik nöbet-mental retardasyon-EEG de hipsaritmi. Tdv: ACTH(synacten) Bu ilaç büyüme geriliği de yapabilir.

Bebek kakası doğumda siyah-yeşil,  ilk 3 ay sarı renkli. 3-4. aylarda yeşil renk alır. Genel durum bozuk değil, ateş, huzursuzluk yoksa patolojik değildir. Çok set kıvamlı  tane tane kaka, kan görülmesi, sümüklü, pis koku başlaması patoloji düşündürür. demir preparatı almaya başlayınca renk koyulaşabilir.

Yenidoğanda nekrotizan enterokolit : semptom 3-10 günler arasında görülür. En erken klinik bulgu emmeyi azaltmasıdır.Sonra kanlı dışkılama ve safralı kusmalar olur.

Diabetli anelerin yenidoğan bebeklerinin /0ında semptomatik hipoglisemi olur.

Term ya da pretermde hipoglisemi 40mg/dl altındadır.Semptoma yoksa bile  %10 dextroz IV verilir.Ama topuk kanından ölçtüysen bir defa da kandan bakıp doğrula . İmkan yoksa tedaviye direk başla.Perfüzyon hızı 6-8mg/kg/dk dır.  Max hız 16.

Yenidoğanda sinir membranları tam gelişmemiş olduğundan nadiren konvülzyon görülür. Febril konvülzyon pek olmaz mesela.En sık neden hipoksik iskemik ensefalopatidir. Hipoglisemi, hipokalsemi, enfeksiyona bağlı gelişebilir.Dışardan yalama yutma şeklinde görülür.

Yenidoğanda en sık görülen konvülzyon apnedir . Klasik apneden fark ıbradikardi olmamasıdır. Tdv: Elektrolit bozukluüu gibi altta yatan bozukuk varsa düzeltilir. Durmazsa fenobarbital en iyi seçim. Yeterli olmazsa fenitoin verilir.

Jitternis: fizyolojik bir durumdur. Hareketler tremora benzer . Fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri düzenli ve eşit amplitüttedir.  Anormal göz hareketleri konvülzyonda görülür jitternide görülmez. Jitternis fleksiyonla kaybolurken konvülzyon kaybolmaz. Uyku myoklonusu da fizyolojik bir durum.

21-a hidroksilaz yoksa  her yer taşak her yer testesteron olur.

Down sendromunda süt dişlerinin çıkması gecikir, fontanel geç kapanır. 5. parmak kısa ve kıvrıkolur. Yenidoğanda en önemli bulgu hipotonidir, sonradan kaybolur. Moro refleksi alınmaz.

Yenidoğan sepsisinde erken (ilk7 gün) etken en çok B grubu streptokok 7 günden sonra S. epidermidistir. Menenjit klinik olarak ekarte edilemeyeceğinden her şüpheliden lomber ponksiyon yapılmalı.En hassas sepsis marlırı prekalsitonin. Tdv seftriakson kullanılmaz. Kolestaz, safra çamuru yapar. Profilaktik olarak ya da kültür sonucu çıkana kadar gentamisin+ampisilin+sefotaksim verebilirsin. süresi 10-14-21 güne kadar çıkarılabilir. menejitte diğer ilaç kombinasyonu vankomisin 60mg/kg/gün 4×1+seftriakson 100mg/kg/gün 2×1 ya da seftriakson yerine sefotaksim 200mg/kg gün 4×1 verilir.

Yenidoğan konjonktiviti: N. gonore konjontivitinde ilk 24 saat , göz kapaklarında ödem ve kemozis vardır. Sero-anjinöz akıntı vardır

C. trachomatis konjonktivitinde doğumdan 2 hf sonra bilateral pürülan akıntı görülür.

Konjenital toksoplazmozis: Hidrosefali ve parankimal kalsifikasyon görülür. Koryoretinit yapar. Doğumda semptomatiktir. Tdv:  Streptomisin anneye. Genel olarak erken gebelik döneminde saktlık fazla.

Konjenital CMV: Periventriküler kalsifikasyon + mikrosefal + sağırlık olur. Tdv: Gansiklovir. Doğumda asemptomatik.

KOnjenital rubella yani gebelikte kızamıkçık : En teratojen virüs. Katarakt, PDA ve sağırlık yapar. Yenidoğanda klinik olarak trombositopeni olur.SGA lı olurçoğunlukla.

Normal vatandaşta kızamık: Lenfopeni karaktristik. Trombositopeni de görülür. Spesifik tedavi yok. çok ciddi komplikasyonları olabilmekte aslında aşı yapmanın asıl sebebi o.

Konjenital HSV: HSV2 sebep olur.tdv asiklovir.

Konjenital varisella: Ekstremite hipoplazisi , deride skarlar olur.

Çocuklarda karın ağrısı:konu geniş notlara bak.  Organik ve fonksiyonel. Ketoasidoz da karın ağrısı yapar. Gece ishali fonksiyone karın ağrısı?  İnvajinasyon bazen 9 ay altında çoğunlukla üstünde görülür. Çocukta kabızlıkta biofeedback denen pelvise elektrotla müdahale ve lif fayda edermiş. Rektal tuşe lavmandan önce lazımdır.

Bebeklerde invajinasyon: 3ay ile 3 yaş arası özellikle erkek bebeklerde sık görülür. 2 yaş altındaki çocuklarda en sık akut batın sebebi invajinasyon, 2 yaş üstünd akut apandisitittir. Klinikte ani başlayan şiddetli karın ağrısı olur. Ağrı uykuda gelirse uyanırabilir. Ağrı birkaç dakikada geçer sonra tekrarlar. Karın ağrısından sonra kusmalar olur. Semptomlardan 2-3 saat sonra yapılan dışkı, koyu kırmızı , jelatinöz kıvamdadır. Muayenede sağ üst kadranda sucuk şeklinde kitle palpe edilebilir ce eldivene mukuslu gayta buşaşırsa tanı için yeterli. En değerli tanı yöntemi USG dir. Kesin tanı baryumlu grafi ile konur.

Çocukta irritabl bağırsak sendromu: Günde 4-6 defa bacaklardan akacak kadar sulu, kahverengi ishal olur. Sıvı-elektrolit kaybı ve dehidratasyon görülmez. 6ay 3 yaş arası en sık görüldüğü dönemdir.

İnek sütü içtikten 1-2 gün sonra ishal başlıyorsa inek sütünün sebep olduğu allerji düşünülür. Yanaklarda egzema olur.

Çölyak hastalığı bebek 6. ayda ekmek yemeye başlayınca semptom verir. ishal ilk belirtidir. Dışkı soluk, bol,  yağlı ve kokulu. En sık görülen bulgu büyüme ve gelişme geriliğidir.

Giardiazis: Kronik ishal ve malabsorbsiyonun en sık paraziter nedenidir. İshal tekrarlayıcı, bol sulu, yağlı, fena kokulu. Gelişme geriliğine sebep olur. tdv metronidazol.

Grip benzeri tablo + sarılık Hepatit A  düşündürür.5 yaş alında hapatit A genelde sarlık yapmaz. Hepatit A aşısı 1 yaş altında yapılmaz. Çok gerekliyse immunglobulin yapılır. Hepatit A ile temastan sonra 2 hf içinde HAV immunglobulin %80-90 hastalığı önler.

Oral aft, stmatit, oral kandida: Oral kandida genelde ağızda diffüz tutulum yapar yeni süt emmiş gibi görüntü vardır. mikostatin damla 4×1 kullanılabilir. herpes değilse  Oral ülserlerde kenokort orobae ağrıyı azaltır. Ancak doktor teşhisi olmadan alenlendirebilir.

Hepatit B olayı: Virüs vücuda alındıktan sonra HBsAg 4 hf da(1-10 hafta)  ortaya çıkar. 20 hf da kaybolur. Anti HBs 24 hf da ortaya çıkar., ömür boyu kalır.HBsAg + olan hastalarda %24 oranında antiHBs anikoru pozitiftir ub hastalar taşıyıcı kabul edilir.Muhtemelen mutant bir suş.

Amma bazen HBsAg kaybolduktan sonraki bir kaç ay ile hafta arasında antiHBs’i de göremezsin eğer HBcIgM bakmazsan enfeksiyonu göremezsin yani bu pencere döneminde sadece HBcIgM antikoru pozitif olur ve bu şekil enfeksiyon varlığı anlaşılır.Sen şüphe durumunda antiHBs, HBs ve anti IgM baksan yeterli olur.

HBeAg aktif replikasyonu gösterir.4 hf da ortaya çıka, 12 hf da kaybolur. Kaybolmaması kronik aktif hepatiti gösterir. 4-5. aylarda AntiHBe oluşmuşsa replikasyon durmuştur. Kronikleşmez.Özellikle anti Pre-s varsa kronikleşme olmaz.

Transaminazlar HBs’in  ortadan kaybolması ile 3-4 ayda normale döner.

HBsAg nin 6 aydan fazla pozitif kalması kronikleşmeyi gösterir. Kronikleşme 1 yaşına kadar %90 dır.Büyüdükçe oran azalır.

HBsAg + olan anneden doğan bebeğe ilk 12 saat içinde Ig ve aşı yapılır. Kısaca akut durumda Ig ve aşı beraber, 2 hf yı geçmişse sadece aşı yapılır. Cinsel ilişkide immunglobulinyapılmaz.

Anti HCV + HCV RNA _ ise hastalık kaybolmuştur.Hepatit D : Anti HDVIgM + tir. Fulminan hepatit yapar.

Hepatit E gebelerde fulminan hepatit yapar.

Reye Sendromu: Viral ÜSYE de , enfeksiyonda aspirin kullanılırsa ensefalopati+KC ve böbrekte yağ birikimi olur. Belirtileri viral hastalığı takiben şiddetli kusmalar başlar. Sonra konvülzyon olur.Hipoglisemi olur ancak sarılık yoktur.

Extra hepatik bilier atrezi: Yeni doğanlarda en sık görülen kolestatik karaciğer hastalığıdır. Doğumdan itibaren 2-3 haftaya kadar  normaldir.2-3 hf sonra ise sarılık ortaya çıkar.2 ayda siroz gelişir.

Yenidoğanda karındaki kitleler en çok böbrek kökenlidir. Üreter tıkanması ve polikistik böbrek nedeniyle olışur.

3 yaş altında Kc kosta altında 1 cm palpe edilebilir. Dalağı en çok büyüten çocukta kalaazardır. Çocukta dalak rüptürü spontan olarak en çok enfeksiyöz mononükleozda olur.

Dejeneratif Hastalıklar: beyinde ya nöron gövdelerini(gri cevher) ya da nöron saplarını yani aksonları(beyaz cevher) tutan hastalıklar.

A-Aksonu yani beyaz cevheri tutanlar

1-metkromatik lökodistrofi: arilsulfataz-a .                                2- Krabbe hastalığı: BETA-galaktozidaz eksik

3-adrenolökodistrofi ve alkesandır hastalığı.

B-Nöron gövdeleri yani gri cevheri tutanlar: Bunları da gri cevheri tutup aynı zamanda organomegali yapanlar ve yapmayanlar diye ikiye ayırabiliriz.

Organomegali yapan gri cevher hastalıları:

1-mukpolisakkaridozlar      2-Niaman pick     3-Gaucher              4-  I-cell hastalığı.

( Niamenn pick te ve gangliozidoz 1 de MR + HSM var, erkekte görülen hastalık Fabry dir. yani X e bağlı resesif. renal yetnmezlik  görülür. Tay-sachs da MR + körlük var, MR olmayan ise Gaucher +Fabry )

Organomegali yapmadan gri cevheri tutanlar: 1-Tay sach    2-Rett sendromu   3-mitokondriel hastalıklar,ensefalopati ile gidenler.

Organomegali yapan gri cevher hastalıları :

1-Mukopolisakkaridozlar: Kambur, çirkin cüceler. Bir kısmı mental retarde, bir kısmı değil. Hurler, hunter ve sanflippo sendromlarında zeka geriliği var. Bunlar aynı zamanda tip 1-2-3 diye adlandırılır sırasıyla. Mental retarde olmadan sadece kambur, çirkin cüce olanlar: Morquo bil yeter.

2-Nieman pik hastalığı: Sfingomyelinaz eksik.

3-Gaucher hastalığı: Glukoserebrozidaz=B-glukozidaz eksik.  Serebrozid birikir.Tip 1 inde nörodejenerasyon yok. Femurda aseptik nekroz görülür.

Organomegali olmadan gri cevheri tutanlar: 

1-Tay-sachs hastalığı: Hegzominidaz-A eksik, semptomlar 6. ayda başlar. ses duyunca konvülzyon geçirmeye başlar.

2-Rett sendromu: Sadece kızlarda görülür.Ellerde istemsiz hareketler olur. Çevreyle alakası kalmaz. birşey sorsan cevap vermez.

Bir de periventriküler bölgenin beyaz maddesini tutan hastalık multipl sklerozdur. Ataksi, asimetrik spastik güçsüzlük, optik nörit, diplopi olur.Kranial MR da görülür?.

Nörodejeneratif hastalıkları geçtik sıra geldi nörokutanöz sendromlara:

1-Nörofibramotozis: Deride çok nevus , iriste hamartom, kafada schwannom. Tip 1 inde hepsi görülür. tip2 de sadece 8.sinirtutlur(schwannom ya da akustik nörinom denen tm nedeniyle)

2-Tuberoscleroz: konvülzyon + mental retardasyon+ yüzde anjiyofibrom olur.

3-Sturge weber: Yüzde şarap lekesi var.

4-Von hippel lindau: Retinada tm

Şimdi beyinden aşağı doğru inelim beyaz cevher, gri cevher yukarda kaldı. Aşağıda ne var, beyincik, beyin sapı ve omurilik var. (2. nöronda  ön boynuza sıkıntı SMA, daha aşağı inince kas-sinir kavşağında sıkıntı myasentia graves, kasta sıkıntı duchenne.)

-Frederich ataksisi: 5-10 yaşında progresif ataxi ile ortaya çıkar. İskelet anomalileri görülür. Konjestif kalp yetmezliğinden ölürler.

-Ataxi-telenjiektazi: Ataksi, deride ve sklerada telenjiektaziler olur. Mental gerilik de var.

Ön boynuz hastalıkları: Yani medulla spinalisin ön kısmını tutan hastalıklardır, 2. nöron tutlur.

-SMA, spinal muskuler atrofi: 3 tipi var. Birinci en kötü , daha anne karnında hareketler az.oturamaz, hipotoniktir. 2 ve 3. tiplerde belirtiler daha geç çıkar. lab da ck 1-2 kat artar , daha fazla rtış varsa başka hastalık düşünülür.

-Duchenne musculer distrofi(DMD): 3-4 yaşlarından sonra erkek çocuk merdiven çıkamamaya başlar. Proksimal kas güçsüzlüğü var. CK normalin 20 katı artar.

-Becker Musculer distrofi(BMD): ise daha geç başlar, semptomlar daha azdır.

-Myasentia graves: Asetil kolini parçalayan otoantikorlar gelişmiştir. Tekrarlayan hareketlerde kuvvet azalır, akşama doğru güçsüzleşir , ptozis görülür. Diplopi disartri disfaji olur.

—————————————————————————————————————————

Yukarda bahsettiğim organomegali yapan hastalıkların bir kısmı lizozomal depo hastalıkları olarak da sınıflandırılabilir.

1-Mukopolisakkaridozlar

2-Glikosfingolipidpzlar

3-Glukoproteinozlar

1-Mukopolisakkaridozlar: 3 ana tipi var. Makroorganlı olarak doğar. Here yerde GAG birikir. Hunter tip II hariç diğerleri OR,  hunter tip 2(yani morquo)  X e bağlı geçiş yapar. Tip 3 olan sanflippo ise mental retardasyona en çok sebep olan hastalıklardandır.  Hurler ve Hunterda heparan sülfat , dermatan sülfat birikir. Morquo da keratansülfat ve kondroitin sülfat birikir.

2-Glikoproteinozlar: I-cell, mannozidaz, sialidoz,

3-Glikosfingolipidozlar:  Yani lipit depo hastalılkları .Seramid+şeker=gliko+lipit   radikalinden ibaret olan cisim  vücutta birikir. Bu seramidlerin de ya da glikolipitlerin de gukoserebrozid, sfingomyelin,B-glukozidoz , B-galaktozidoz, gangliozid gibi türleri var hastalığa göre artışları olur.

GM-1, GM-2(Tay-sach) , Niamen-pick, wolman, Gaucher, Fabry, Farber, Metakromatiklökodistrofi.  Şimdi bu kalabalığı gruplandırısak,  Taysachs, Krabbe , metakromatiklökodistrofi de nöroljik bulgu var. hepatomegali ya da splenomegali yok. Gaucher ve Fabry de ise nörolojik bulgu yok . Ama Gaucher da hepatosplenomegali var, pansitoeni var glukoserebrozid birikir, Fabry de ise renal yetmezlik var yani kafada sorun yok ama organlarda var ayrıca farklı olarak X e bağlı kalıtılır.

Diğerleri ise GM-1, Tay-sachs, Niamenpick, wolman ve Farber da ise karışık bulgular var. Mesela wolmanda kronik ishal ve adrenal yetmezlik var. Farberda romatoid artrit var. Niamenpick de sfingomyelinaz eksik sfingomyelin birikir. Taysachs da hiperakuzi, hipotoni var.Hekzominidaz A eksik olduğundan  Ganglozid birikir.

Bu hastalıklardan hangilerinin enzim tedavisi var: Gaucher, Hurler, Fabry,. Metkromatiklökodisrofide KİT işe yarar.

Yağ  Asidi Oksidasyon defektleri:  Keton, yağ asidinin modifiye hali olduğundan, eğer yağ asidini modifiye edip yani okside edip ketoan dönüştüremezsen doğal olarak hipoketoz olur. Beyin de ketonsuz kalıp devamlı glukoz kullanır hipoglisemi olur. Abartılı olunca koma olur. yani tahlilde keton ve glikoz düşüktür. Yağ asidinin kuyrukluları olan uzun zincirli yağ asitleri mitokondriye karnitin olmazsa giremez.  Kısa ve orta uzunlukta yağ asitlerini ise B-hidroksilasyonla LCAD, MCAD, SCAD enzimleri parçalar.

CPT(karnitin palmitoil transferaz), LCAD, MCAD, SCAD eksikliğinde ortak bulgular keton (-), amonyak(-), reye benzeri klinik yani kc nin hasralanması filan. Farklı noktalar ise CPT ve MCAD da dismorfik yüz yok

SVO dışında baş ağrılarında kabaca aile hikayesi olan genç erişkinlerde, kadınlarda migren fdaha fazla;

adolesan erkeklerde -küme tipi baş ağrısı daha fazla tek taraflı nazal konjesyon, lakrimasyon ile beraber o2 tedavisi yeterli?

-gerilim başağrısı:  kadınlarda daha fazla?

Migren: Vaskuler kaynaklı baş ağrısı sebebidir. Sıklıkla tek taraflı ve zonklayıcı, tekaralayıcı özellikte. Hiperemi veya solukluk, midriyazis, fotofobi, siklik kusma en önemli vazomotor değişikliklerdir. Çocukta baş ağrısından başka şunlardan 3 ünün olması migren tanısı koydurur. Ağrı zonklayıcı tarzdadır aniden başlamaz. Bazılarında aura olabilir, bazılarında olmayablir.

-tek taraflı baş ağrısı                                                                                                                                                               -Karın ağrısı, bulantı kusma                                                                                                                                            – zonklayıcı baş ağrısı                                                                                                                                                          -kısa istirahat döenminden sonra tam düzelme                                                                                                       -görme, duyusal veya motor bulgular ile kendini gösteren aura dönemi                                                         -Aile bireylerinde migren öyküsü

Tdv: Ergotamin vazokonstriktördür, erken dönemde kullanılırsa atağı önler. Vazodilatatör olarak propranolol kullanılabilir. serotonin antagonistlerinden siproheptadin kullanılabilir. Norepinefrin reuptake inhibitörü(nortriptilin) kullanılan ilaçlardan.

FETAL  DOLAŞIM

Yani anne karnında dolaşım…Anne karnındaki bebek balık gibidir akciğer mide her tarafında su doludur. Su içer ve su işer ,işediğini tekrar yutar vs.  bebek için doğum olayı bir uçağın inişinden daha rislkidir çünkü sistem değişmekte hem de doğum öncesi ve sonrası bir kaç gün içinde değişmekte. Suda yaşayan bir canlı olan bebek , bir kaç gün ve saat içinde karada yaşayan bir canlı haline gelmekte. Bu sırada oluşan problemler karasal yaşamda kalıcı sorunlara sebep olmaktadır. Sağlam yaratan Allaha şükürler olsun. sakatlığı olanlara da Allah sabır versin. her ne olursa olsun bu uçağın bir inişi olduğu gibi kalkışı da olacak ve tekrar diriltileceğiz aynı bir hücreden sıfırdan yaratıldığımız gibi sadece farkı hafızamız olacaktır yani dünyadaki gördüklerimiz ve yaptıklarımız beynimizde yüklenmiş olacak  bebek gibi hiçbirşey bilmiyor olmayacağız.

Vena umblikalisten gelen kan(bebkek kordonu ile anneden gelen temiz kan, tek damardır) , karaciğeri duktus venozus ile by pass edip VCİ ile sağ atriuma dökülür. Sağ atriumdaki kanın 1/3 ü foramen ovaleden sol atriuma geçer.. Asıl 2/3 lük kısım ise sağ ventriküle iner.

Sol ventrikül normal şekilde kanı aort ile vücuda gönderir. Sağ ventrikül ise kanı pulmoner artere gönderir ancak kanın çoğu pulmoner arter yerine aortla bağlantıyı kuran duktus arteriozus ile aorta gider az bir kısmı pulmoner arterle devam edip ACe gider. Sağ ventriküle kanın 2/3ü geldiğinden sol ventrikülden daha büyüktür ve fizyolojik olarak 6. aya kadar sağ aks görülür EKGde.

Doğumdan sonra bu acayip bağlantı nasıl olur? Şöyle olur sağ atrium ile sol atrium arasındaki akım durur çünkü sol daha fazla kan pompalamaktadır artık. Bu ilk 10-12. saaatlerde olur. Anatomik kapanma ise haftaları alır. Duktus arteriozus kapanır 10-15 saat sonra. Yani bu aradaki şantlar doğumdan sonra O2 saturasyonu arttığından kapanırlar. Eğer anne karnında doğarken asfiksi, hipoksi, olursa bu şantlar kapanmaz, temizle kirli kan karışır, siyanoz olur, ACe fazla kan gönderir O2 artsın CO2 azalsın diye. Pulmoner Hipertansiyon gelişir.Pulmoner hipertansiyon gelişen bebklerin çoğu term ya da post termdir. Respiratuar distress  sendromu olan bebeklerin çoğu da pretermdir. Pulmoner hipertansiyonun gelişmesinin sebebi zaten anne karnında var olan pulmoner venlerin direncinin oksijen gelince genileyip gevşemesi gerekirken yeterli oksijen bir şekilde gelmeyince doğumdan sonra var olan pulmoner ven direnci kalıcı olur normalde doğunca kısa zamanda basınç azalmkata. Yani doğum sırasında veya hemen sonrasında bebğin bir şekilde oksijensiz kalması nedeniyle olur.

RDS yani respiratuar distres sendromu ise akciğerin olgunlaşması ve hava giriş çıkışına hazır hale gelmesinde sorun olunca ortaya çıkar. Pulmoner hipertansiyonun tersine doğum sırasında değil daha öncesinden akciğer olgunlaşmaya başlar bu da salgılayarak akciğeri kayganlaştıran açııp kapanmasını kolaylaştıran sörfaktan ile olur. Erken doğan bebekta sörfaktan salgılanmayınca respiratuar distress sendromu oluşur.. Bronkopulmoner displazinin en sık sebei respiratuar distres sendromudur. Bronkopulmoner displazi klasik ve yeni diye ikiye ayrılır. ikisi de  hava yollarında meydana gelen fibrozis, ödem , havalanma artışı ve çökemelerle karakterizedir.  Klasikte bebek 30. hf dan sonra doğar , sebep yüksek basınçlı oksijen veya fazla konsantrasyonda oksijendir günümüzde azalmıştır. yeni BPD ise oksijen hiç vermeden kendinden gelşir ve bebek 1000 gr dan hafif  doğar.  iki tipte de  doğumdan sonra 28 gün geçmesine rağmen oksijen ihtiyacı devam eder.

Mekanyum aspirasyon sendromu ve persistan pulmoner hipertansiyon çoğunlukla term ve post term bebeklerde olur. Farklı olarak persistan pulmoner hipertansiyonda Akciğer grafisinde bulgu yoktur. Mekonyumda aspirasyona ait bulgular görülebilir.

İçki içen kadının çocuğunda VSD, PDA,TOF olur.

Lityum  alan annenin çoğunda Ebstein anomalisi olur.

Hidantoin alanın boruları daralır.

Parvovirus B19: konjenital kalp bloğu hidrops yapar. Maternal rubella gebeliğin ilk haftasında bulaşırsa PDA yapabilir.

Diabetli annenin çocuğunda asimetrik septal hipertroi olurEn sık VSD sayısı diabetik anne çocuğunda olur. Oran olarak en çok VSD trizomi 18 de görülür.

Down sendromunda %50 endokard yastık defekti olur.

Turner’da(dişi kişide 2x yerine 1 olması) aort koarktasyonu %35 görülür . Ovaryan yetmezlik var, adet yoktur çünkü overler fibrotik hale gelmiştir mentruasyon olmaz, short length başvuru nedeni, meme dokusu var uçları ayrık. Cerrahi ve hormonal tedaviye cevap verir eksiklikler azalır. MR yok

Noonan da görüntü turner a benzer  ama noonanda aort darlığı değil pulmoner darlık olur, başka kalp hastalıkları olur. Bir de turner gibi sadece kızda değil  noonan iki cinste de görülür. Otozomal dominanttır. MR var.

Androjen insesnsitivtesi: İnguinal herni in female may gives us clue. çok ufak hipsopadias ya da 2 si birden genitalya ayırt edilmeyebilir. sıfır tüy olabilir.

Kallmanda amoner ile birlikte anozmi olur.

Williams da supravalvüler darlık, periyüzü, , mental retardasyon, idiopatik hiperkalsemi, uzun filtrum, görülür.

Marfan sendromunda MVP, aort anevrizması, aort kapak yetmezliği olur. Kartegener sendromunda: Dextrokardi , silier immotilite olur. Uzun QT sendromunda ailece ani ölüm  öyküsü var. Holt oram sendromunda ASD,VSD , başparmak yok, kol kemiği kısa yani cardiak-limb sendromu. olur. Ellis VanCreweld sendromu?: V si yani one bir tane atriumu var.

Kawasaki hastalığındakoroner arter anevrizması, MI görülür. Di-George sendromunda : Konotrunkal kardiyak patoloji, timusleri hipoplastik olduğundan immun yetmezlik olur.Paratiroidde sakat.

Kalbin 3 tip kası varbiri papiller kas kapakları tutar. Diğer iisi ise uzunlamasına  ve enine yerleşmiştir. Uzun kas ventrikülü boyuna kısaltır. sarmal kasta son vuruşu yaypıp ejeksiyonu gerçekleştirir. Uzun kas kasılınca kalp tombikleşir henüz dışarı çıkış yok bu faz izovolumetrik fazdır.(sistoldeki) . Son fazda sarmal kas kasılır kanı pulmoner arter ve aorta gönderir. Daha sonra diastolün ilk fazı başlar izovolumetrik gevşeme olur kan atriuma dolar sonra hızlı doluş olur ventriküle, atriumdaki kan ventriküle boşaltılır bu atrial sistoldür. Bundan sonra 4 kapak da kapanır.

NABIZLAR

Aort darlığında nabız nasıl olur? Küçük, geç olurç

Pulsus celer at altus: Güçlü, geniş nabız, corigan nabız vardır. Corigan öküz kalbi de denir PDA da olur

Pulsus bigeminus:Bir zayıf bir güçlü nabız. Digitak intox da olur.

Pulsus alternans: Bir güçlü bir zayıf nabız üstteki gibi, ileri ventrikül yemezliğinde olur.

Pulsus bisferiens: Kan 2 sıkımda gönderilebilir. Septum kalın, İHSSde de görülür. Aort yetmezliğinde de olur.

Pulsus paradoksus: Nefes alırken sistolik basıncın nefes verirken basınçtan 10mmHg fazla olması. Restriktif ve konstriktif kardiyomyopati sebep olabilir.

S1 atrioventriküler kapakların kapanması ile duyulur. S2 semilunar kapaklar kapanırken duyulur. Senilunar kapaklar aoort ve pulmoner arter kapakları.  İnspiryumda pulmoner kapak fazla kan geldiğinden geç kapanır buna fizyolojik çiftleşme denir.Ekspiryumda  tek S2 duyulur.. S2 sabit çiftleşiyorsa sağ kalpte ya volümartışı olur ya da elektriksel bozukluk vardır.S2 nin paradoksal iftleşmesi yani expiryumda çift, inspiryumda tek duyulması ise aort stenozunda , sol dal bloğunda ve wolf parkinson white da olur.

DİASTOLDE DUYULAN PATOLOJİK SESLER:

Opening snap: Eğer mitral ve triküspit kapaklar kalsifiye olmuşsa kapı gibi giıcrdayarak açılır.

Perikardiyal knock: Konstruktif ve restriktif kardiyomyopatide  atrium zorla kanı ventriküle gönderirken olur.

S3: Ventriküle fazla kan doluyorsa ya da ventrikül duvarı , korda tendinea elastikiyetini yitirmişse görülür. Çocuklarda duyulması normaldir. Taşikardi ile birlikte olursa kalp yetmezliği var dersin. Fazla şant varsa , kapak dar ise(atrioventriküler) fışkırarak dolarken ses çıkarabilir.

S4 : Perikardiyl knock gibi yenidoğanda duyulmazsa patolojik. Başka zaman duyulursa patolojik. Fazla kanı ventiküle göndermeye bağlı oluşur.

Sistol sesleri:Klikler:

Ejeksiyon kliği: S1 den hemen sonra duyulur.S1  çiftleşmesinden ayırmak için üst sternal kenardan dinle. Çiftleşme ise apex ve sol alt sternal kenardan duyulur. Pulmoner klik 2-3. interkostal aralıktan , aort klğisağ 2. interkostal aralıktan duyulur. Bu anlattığım ejeksiyon kliğidir,semilunar kapakların stenozlarında duyulur sistolde açılırken gıcır gıcır ses çıkarmasıdır diastoldeki opening snap gibi. Diğer klik türü non-ejeksiyon kliğidir MVP  de görülür, AV kapak middiastolde dayanamaz ters açılınca olur.

Masum Üfürümler: 3/6 altında , smptom vermeyen diastolik olmayan üfürümlerdir. Pansistolik olmazlar.

Still üfürümü: Sternumun solunda  duyarsın 3-6 yaş arası. Müzikal bir sestir.

Pulmoner ejeksiyon Üfürümü:Sol üstte 8-14 yaş arası üfler gibi ses. Yenidoğanda da var 3-6 ay arası kaybolur.

Venöz uğultu, hışıltı üfürümü: Supra ya da infra klavikuler da duyulur. Başı çevirirsen kaybolur yani pozisyonla. 3-6 yaş arası görülür.

Diğer üfürümler: Aort stenozunda nasıl üfürüm duyarsın? sağ tarfata boyna yayılan üfürüm olur. Aort koarktasyonunda sırttan duyarsın

Regurjitasyon(sistol) üfürümleri genelde kapak yetmezliklerinde triküspit ve mitral kapak ters açılıp kan geri atriuma kaçınca olur sistolde.Pansistoliktirler. Geç sistolik üfürüm MVP de olur.

Diastoldeki üfürümlerin regurjitasyon üfürümü de pulmoner ve aort kapak yetmezliklerinde kapak ters açılıp kan ventriküle geri kaçınca olur.Aort yetmezliği, pulmoner kapak yetmezliği,   bunlardan başka pulmoner hipertansiyonda kapak ringi genişler  fonksiyonel pulmoner yetmezlik olur. Buna Graham Still üfürümü denir. Atrioventriküler kapak dar olunca ise middiastolik üfürüm olur. Üfürüm kapak darlığından kaynaklanıyorsa opening snap duyulur. ama fonksiyonel üfürümlerde  açılma sesi olmaz bu aradaki farktır.

Fonksiyonel üfürümlerden austin flint üfürümünde aort kapağı, mitral kapağı sıkıştırır  sanki mitral darlık varmış gibi olur üfürüm oluşur. Halbuki sebep aort yetmezliğidir. Fonksiyonel üfürüm olduğundan opening snap duyulmaz. Fonksiyonel üfürüm aort darlığından başka şantlı hastalarda mitral kapaktan fazla kan geçeceğinden üfürüm olur. ARA da ödeme bağlı üfürüm olabilir. Bir de AV kapak dar ise atrium son bir gaza basasr diastol sonunda o zana da üfürüm olur, diastol sonu üfürümü denir.

Üfürümler nereye yayılır? Mitraldekini sol aksilla ve apexte duyarsın,  aort stenozunda  sağ üst sternal kenara ve boyna yayılır. üfürüm.Pulmoner stenozda nereye yayılır? pulmoner odağa yaılır yani sol 2. interkostal aralığa yayılır.

Kalbin PA grafide silueti: Sağda sağ atrium ve vena kava inferior, solda aort topuzu , pulmoner topuz , sol ventrikül vardır. Anormal siluetler:  Yumurta silueti büyük arter transpozisyonuda görülür. Kardan adam silueti: Pulmoner dönüş anomalisidir. Diğer siluetlere TOF de gitsin. Bir hastada pulmoner konus kabarık  görürsen vaskuerite artmış, ya da azalmış ise pulmoner damarlarda sorun vardır. Vaskulerite normal ise genç kadındır normaldir.

Büyük arter transpozisyonu varsa bir hastada siyanoz 2. gün başlar, 1 yaşına kadar devam eder yani sol sağ şant gibi değil.

İlk ay içinde kalp yetmezliğine en çok aort korktasyonu sebep olur.Kostal çentiklenme yani kostanın alt kenarında ısırık izi aort koarktasyonu vardır.

Eğer Türk palası görürsen sebebi pulmoner venin VCİ ye açılmasıdır. Yenidoğanda sağda kalp çadır ya da yelken gibiyse bu normaldir, timus büyüktür çünkü, 2-3 aylıkken kaybolur. Yeni doğanda bu görünüm yoksa Di-George sendromu düşündürür. Soldan sağa şantlar yenidoğanda siyanoz yapmaz, süt çocuğunda yapar.(asd,vsd ,pda yı kastediyor galiba şant olarak)

İlk 24 saat içinde yeni doğmuş bebekte kalp yetmezliği sebebi ya ettir myokard filan bozuktur, ya elektrik bozuktur ya da sağ kalpte anomali vardır damarlar dahil.

Kalp yetmeliğinde klinik bulgular nelerdir? Taşikardi, takipne, boyun venleri şişkin, anormal nabız ve ritim türlerinin görülmesi , büyük KC. Telede yani kalp grafisinde ardiyomegali görülür. hafif KY de alkaloz, ağırda asidoz görülür. EKO en diyagnostik alet.

Kalp yetmezliği tedavisinde igoksin kullanılır . Tedavi etkili ise ilk qTc kısalır, ST çöker, bu durum ilacın etkin doza ulaştığını gösterir. PR uzayabilir, kalp hızı azalır. QRS kompleksi etkilenmez. Bunların dışında görülen değişiklikler patolojik değişiklikler.

Digital intox bulguları: Bulantı, kusma, iştahsızlık, sarı-yeşil görme, jinekomasti,

Konjenital Kalp Hastalıkları:

1-Atrial septal defekt :Mantık olarak düşünürsen iki atrium arasında delik vardır ve sol atriumda basınç fazla olduğundan sağ atriuma fazla kan gider ordanda neticede akciğere fazla kan gider bu yüzden pulmoner odakta sistolik üfürüm duyulur. AC vaskuler yapılar belirginleşir.infant ve çocukta asemptomatiktir.Burda olay sol atriumdan sağ atriuma kan kaçar. Olan AC’ e olur, sağ kalbe olur iş yükü artar çünkü. Pulmoner odakta kan arttığından sistolik ejeksiyon üfürümü ve sabit çiftleşme olur. Üfürüm nedeni kapak kalsifikasyonu değil kanın fazla olmasından dolayı klik olmaz. EKG de sağ aks olur.2 türlü ASD var. Primum ASD ‘de AV nod sol atriuma kaçtığından sol aks olur.

ASD lerin 8mm üzeri olanlar ve primum tipi ASD ler kapanmaz. Secundum tip ASD %50 4 yaşına kadar kapanır. Tedavi edilmeyen ASD lerde 2-3. dekatta sorun görülür.İzole sekundum ASD de profilaksiye gerek yok. (pulmoner artere fazla kan gitmesine bağlı. Pulmoner artere fazla kan gidince tabi pulmoner vaskuler yapılar belirginleşir) .Bir de önemli tus bilgisi sabit çiftleşme vardır S2 de..

2-VSD de semptom 2. ayda başlar. VSD en sık perimemranöz bölgededir. Pansistolik üfürüm ve diastolik üfürüm duyulur(devamlı üfürüm ise PDA da).Sol sternumdan duyulur. Eğer siyanoz ve clubbing varsa Eisenmenger olmuş demektir. Yani şant nedeniyle sol ventrikülden sağ ventriküle kan geçe geçe sağ ventrikül daha da irileşir bu sefer şant tersine döner.Pulmoner Htye bağlı budanmış ağaçcı tele de görebilrsin.. İlaç, beslenme önerirsin. 6 ayda semptom düzelmezse opere edilir. 2 yaşına kadar yaparsın. 2 yaş üstü pulmoner akım sistemik akımdan fazla ise opere edersin.Pulmoner hipertansiyon gelişmişse erken diastolik üfrüm de olur buna graham still üfürümü denir. Yani pansistolik üfürüm + middiastolik üfürüm= VSD

PDA: Patent duktus arteriozus çocukta VSD den sonra 2. sık görülür.Prematürelerde sıki 1. trimesterde rubella enfeksiyonu sebep olabilir. Normalde PDA fonksiyonel olarak ilk 10-15 saatte kapanır, anatomik olarak ise 2-3 hf içinde kapanır. Prostoglandinler(indometazin) PDA yı açık tutar, kapatan sebep PO2 nin 50 üstüne çıkmasıdır.Soldan sağa şantlı hastalarda niye siyanoz olmaz çünkü sol tarafa kan geçmişse zaten ACye uğramıştır bu kan tenmizdir zaten sağa geçerse sorun olmaz. ama tek sorun ACe fazla kan gitmek zorunda kalınca pulmoner HT olur. sağ kalp yorulur. PDA eğer arkus aorta civarındaysa sağ kalpten gelen kirli kan aşağı gider, alt taraf kararır, üst beden normal renginde olur. buna diferansiye siyanoz denir. PDA da sol sternum, supra-infra klavikular bölgede devamlı üfürüm olur. Konjestif KY en erken gelişir. VSD ve PDA da delik ufaldıkça enfektif endokardit riski var, profilaksi verilir.Tedavide term infantta indometazin işe yaramaz., preterm ise verilir çünkü prostoglandini inhibe eder ve PDA yı kapatır. PGE gibi şeyler açık tutacağından hiç kullanılmaz.

Komplet atrioventriküler septal defekt: Triküspit ve mitral yetmezlik var. Primum ASD , membranöz VSD var. 4 boşluk birbiri ile alakalı. /30u DOWN sendromlu. Sol ventrikül çıkış yolu uzadığı için aort kuyu boynu gibi görünür.  Aort ve pulmoner kapaklar yukarı doğru kaymıştır.BUnlarda sol aks görülür.Takipnei besin intoleransı var.Yani down sendromu stigmaları taşıyan hasta var ise konjenital hastalık akla gelmeli. Primum ASD veya atrioventriküler defekttir. Endokardiyal yastık defektinin ASD den farkı konjenital kalp yetmezliği olması primum ADD ise pek semptom olmamasıdır.

Fallot tetralojisi: Geniş VSD vardır bundan başka önemli mesele pulmoner arterin sağ ventrikülden çıkışı dar olduğundan pulmoner artere kan pompalamada sıkıntı vardır.   Bu yüzden pulmoner vasküler yapılar ASD nin aksine siliktir.Sağ ventrikül fazla zorladığından  pompalmak için sağ ventrikül büyür, dextrokardi vardır. Hipoksik spell filan olur çocuk oturmadan rahatlamaz.

Siyanotik kalp hastalıları prezentasyonu: Yeni doğanda siyanotik kalp hastalığı varsa en çok ihtimal büyük arterleri transpozisyonudur ikinci sırada triküspit atrezisidir.. Çocukçağında ise siyanoz yapan en sık kalp hastalığı  fallot tetralojisidir.

Konjenital kalp hastalığı ise siyanotikten farklı.İlk 24 saatte başlamışsa muhtemel asfiksi nedeniyledir. İlk hafta içine başlamışdsa hipoplastik sol kalp en sık neden. İlk ay içinde başlamışsa aort koarktasyonu en sık neden.

OBSTRUKTİF LEZYONLAR

Pulmoner stenoz: En sık valvuler düzeydeki Noonan sendromu ile birlikte görülür. Supravalvuler stenoz ise konjenital rubella , williams, alagillede görülür. Darlık fazla ise yenidoğanda PGE1 infuze edilir. En azından duktus arteriozustan kan gelmesin diye. Fizik muayenede kapağın arkası ya da darlığın ilerisi daha geniş olduğundan kan oraya çarpıp klik sesi oluşturur. Üfürüm sistoliktir. solunm sesleri üst sternal kenarda en iyi olmak üzere sırtta da duyulur. Darlık arttıkça S4 sesi de duyulur. Tdv balon valvuloplasti.

Aort Stenozu: En çok görülen biküspit aort tipidir. Egzersizle göğüs ağrısı yorgunluk, senkop oluşabilir. Stenoz şiddetli ise S2 paradoksal çifttir.Pulsus parvus at tardus var.Ejeksiyon üfürümü duyulur.

Persistan Trunku arteriozus: Aort, pulmoner arter, koroner arter tek bir damardır. Var olan VSD yi ortalayarak çıkar. %33ünde Di-George sendromu vardır.

Hipoplastik sol kalp: Sol atrium ve ventrikül gelişmemiştir. Sağ kalp duktus aracılığı ile işi idare eder. 2. gün siyanoz başlar.

Koanal atrezi: Yenidoğanın önce ağzı aspire edilir  sonra burun deliklerine sokulur. girmezse koanal atrezi vardır.  Hemen airway takılır. Emerken ağzı kapandığı için siyanoz olur. Ağlarken ağzı açıldığından siyanoz kaybolur.

Laringomalazi: Larinx komponentlerinin yumuşak , gevşek olmasından kaynaklanır. İnspiratuar stridorlar olur bebekte. Tdviye gerek yok 2-3 yaşında gırtlak sertleşince düzelir  tanı laringoskop ile konur.

Larenks stenozu: Krikoid kıkırdağın küçük olmasından ya da entube ederken deforme etmekten kaynaklanır. Ses kısıklığı, solunum yolu tıkanıklığı yapar.

Laringeal papillomatozis: HPV larinkste papillom, siğil yapar. Tip6ve 11 sebep olur. Nazal polpozis ile gelen yeni doğanda şunlar eşlik eder; kistik fibrozis, allerjik rinit, sampter triadı(aspirin, astım, polipozis nazalis)

Kisitik adenomatoid Malformasyon: Bir lobçuk dandik şekilde büyür diğerlerini ittirip bastırır. Bronkojenik kist ile karışabilir. Ayrım patolojik incelemede anlaşılır, kartilaj içeriyorsa bronkojenik kist, içermiyorsa kistik malformasyondur. Grafide çok sayıda kistik görünüm ve lokalize amfizem vardır. Tdv lobektomi alnımazsa Ca gelişir.

Konjenital Lober Amfizem: Hava ACnin bir lobuna girer çıkamazsa buna denir. En sık sebep bronş obstruksiyonudur. Onun da sebebi bronşial kıkırdak yokluğudur. Diğer bir neden de epitel katlanırken hava çıkışını kapatması.

Vaskuler Ring: Aort arkının anormal gelişmesi ile görülen duble aort arkıdır. %50 den fazla görülr? Tanıda ilkbaryumlu özefagus grafisi çekilir. En iyi tanı MR anjiyografidir.

Pulmoner Sekestrasyon: İşe yaramayan içinde sıvı biriken havanın girip çıkmadığı  kanı pulmoner arter yerine direk aortadan alan işe yaramayan AC parçalarıdır. Tekrarlayan AC enfeksiyonu yapar.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

Tonsillofaranjit tipleri:

1-Vezikoülseratif Tip: İmmun sistemi baskılı ise ilk 10 yaşta görülür. Coxakie A,B sebep olur.

2-Eksüdatif membran: 3 yaş altında adenovirus, EBV, gonore, sebep olur.Faringokonjonktivl ateş de yapar. Pis kokulu?, akıntılı membran vardır. Penisilin verilmez.

3-Non-eksudatif , hiperemik, hipertrofik lezyon vardır. Rinovirüs, RSV, parainfluenza sebep olur.

Coxakie-A  lenfonoduler tip tonsillofaranjit yapar. Boğazda vezikoülsertif lezyon yapar, fizobakteriler ise gingivada vezikoülseratif lezyon yapar.Bu vinsent anjinidir.

Akut Nazofaranjit, nezle : Çocukların en sıkenfeksiyon hastalığıdır. en sık etken rinovirüstür. En fazla kış aylarında 3ay-3 yaş arasında görülür. Çocukta ateş, halsizlik, huzursuzluk, hapşırma gibi belirtilerle başlar. Önce sulu sonra mukopürülan burun akıntısı olur. Eğer ateş 3 günden fazla sürerse sekonder bakteriyel enfeksiyon düşündürür ya da düşen ateş yeniden çıkması düşündürür. ÜSYE lerin en sık komplikasyonu otittir. Viralde hidrasyon gerekirse burun damlası kullanılabilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyon gelişirse antibiyotik kullanılabilir.

A-grubu Beta-hemolitik streptokok Faranjiti: 2 yaş üerinde görülür. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, yumuşak damakta peteşiler ve ağrılı LAP vardır. Eğer bu hastada ASO(-) ise kültür(+) ise taşıyıcıdır ve klindamisin verilmeli.

Retrofaringeal apse: 3-4 yaşından sonra görülmez. Arka farenx duvarı ile servikal vertebra arasındadır. Polimikrobial kaynaklı . Ancak boyun yan grafi ile görülebilirsin. Hastada yutma güçlüğü , stridor, ateş vardır. Trandelenburg pozisyonunda drene edilir.

Peritonsiller Apse: Etken a grubu Bhemolitik streptokok. Hasta ağzını açamaz., yutamaz, konuşamaz. Tonsillerin biri %90 hipertrofiktir. Yani asimetrik tonsiller hipertrofi var. Uvula karşı tarafa itilir. Pterogoid kaslarda spazm vardır.

AOM akut otitis media: Çocuk ve yaşlıda sık olmasının nedeni tuba östaki disfonksiyonu yani açık kalıp mikropların oradan kulağa girmesi. Akutta en sık etken S. Pnomonia, kronikte P. auraginosa.

H. İnfluenza konjonktivit+ otit yapar.

Leimere hastalığı: Parafaringeal boşluk hastalığı,uzamışş, iyi tedavi edilmemiş orofaringeal bölge enfeksiyonları sonra fusobacterium necophrumun patojen olduğu , internal juguler venlerde septik tromboflebit , AC de apsenin olduğu durum.

Gradenigo sendromu: temporal kemik osteomyeliti +5.-6. sinir paralizisi ve retroorbital ağrı.

Otitis externa: En çok etken p. auroginosa, kulağına çöp sokarsa s.auresu yüzme havuzunda p. auroginosa sebep olur.

Akut Bronşiolit: Terminal bronşiol ve altının RSV virüs ile 2 yaş altındaki çocuklardaki enfeksiyonu. Çocukta wheezing, ronküs, raller duyulur. Tdv: Sıvı dengesi ve O2 dir. Ribavirin ve palvizumab 2 yaş altı riskli hastalara verilir.

Bronşiolitis Obliterans: Hava yolunun kalıcı darlığı. Adenovirus en çok sebep. Bronkodilatöre cevap vermeyen hava yolu obstruksiyon tablosu obliteransı düşündürür. Tedavi destek olmak. Ömür boyu wheezning duyarsın artık.

Krup Sendromları:

1-Viral Krup: Laringotrakeit: daralma subglottik bölgede . önce prodromal belirtiler sonra havlama olur. En çok parainfluenza tip 1 etken. Grafide kalem ucu gibi subglottik daralma görülür. Tedavide önce steroid sonra soğuk buhar verilir. Olmadı nebulize adrenalin verilir..

2-Epiglottit: Bakteriel kruptur. Bunda prodromal belirti yok.Pediatrik acillerdendir. 2-6 yaş arasında görülür. Hasta ağrıdan öksüremez.Belirgin stridor olr. Ağrıdan yutkunamadığından ağzından salya akar. Genel durum kötü yatamazlar hemen otururlar.Hemen entübe edilmeli. sonra geniş spektrumlu AB tedv verilmeli.

Hiperbülürbinemi doğumdan 1 gün sonra başlar 10 güne sonlanırsa fizyolojiktir ancak bu süre içinde kan değeri belli bir değeri geçince yatış yatıp izlenmeli , çok yüksekise fototerapi ve diğer tedavilere başlanmalı. Kan değerleri bebeğin doğum yaşınave genel durumuna  göre değişmekte.

F3.large

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenidoğanda kalıcı ve geçici hipoglisemi olabilir. yenidoğanda erken hipokalsemi ve geç hipokalsemi olabilir.

Ambigus Genitalya Sebepleri : Gerçek hermafroditizm ve erke&kız pseudohermafroditizm .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.