Onkolojik aciller


Kansere göre muhtemelen komplikasolara göz atmak kaydıyla genelleme yapılırsa şunlara dikkat edilmeli:

Bilinc bozukulugu varsa na yuksek ya da dusuk olabilir. Morfin subkutanda yapilabilir 5mg yapmakta fayda var fazlasi solunumu deprese edebilir. Özet ağrı  tedavisis içi HekimsenizsifreisteyebilirsinizKısacatedaviuygulamaları na bakabilirniz.

En başta nadir de olsa

1-hava yolunda tm, radyoterapİ, kanama olursa obstruksiyon yapabilir.Pozisyon verilir ve nemli O2 verilir hastaya.

2-Kemiğimetastaz kırabilir. Genelde hastalar lokalize ağrı ile başvuru. Ya da beyne meatstaz olabilir. Özellikle agresif ve ileri evre tümörlerde uzun süre beyin Bt çekilip kontrol edilmediyse uykuulk hali, ufak tefek konfüzyon, fasikulasyon, yeni gelişen anksiyete, huzursuzluk gibi semptomlar nörolojik muayenenin ayrıntılı yapılması, kranial görüntüleme açısından eşiğin çok düşürülmesi gereken durumlardır. Hoş tespit etmek te çoğunlukla kalıcı çözümle sonuçlanmaz ama klinisyenin işini kolaylaştırır. Çekilmiş PET ct ler beyin metastazlarını göstermez pek. beyin glukoz metabolizmaı zaten fazla olduğundan tümoral dokunun glukoz alımı farkedilmez. Beyin BT , kontrastlı beyin BT eraber çekilmelidir.

3-Vertebradan spinal kanala bası yapabiir.% 90 sırt ağrısı vardır.Extremiteye hassas kuvvet muayenesi yapılmalıdır.

4-Perikardiyal malin efüzyon ve tamponad: Kalp sesi derinden gelir, boyunda venöz dolgunluk olur, pulsus paradoksus olur.Pulsus paradosus dediğin manşonu kola bağla şişir mesela 120 ye getir durup nefes alıp verirken ibresi 20 den fazla oynarsa pulsus paradoksustur. Ekokardiyografi ile tanı konur.

5-Superior vena kava sendromu: Superior vena kavaya bası olur.Yüz şişer solunum sıkıntısı olur,kol şişer öksürük olur. genelde acil duruma sebep olmaz.

6-Hiperkalsemi: Malignitede sıktır.Letarji konfüzyon iştahsızlık bulantı olur.TDv SF dir. Diğer tedavilerin acilde yapılmasına gerek yok.

7-Uygunsuz ADH: Hastada övolemik hiponatremi varsa düşünülür.En sık görüldüğü durumlar; UADHS, hipotiroidi, ilaçlar, adrenal yetersizlik, psikoz ve aşırı egzersizdir (Tablo IV). Bu durumların hepsinde direkt ya da dolaylı olarak hiponatremi oluşumuna ADH aracılık eder.

Na seviyesi 105 mEq/L olunca hayatı tehdit eder. TDv de % 3 Nacl verilebilir.Na mEq olarak satte 0,5-1 den fazla yükseltilmez. Na seviyesi 125 altında ise saatte 0,5-1 mEq/L olacak şekilde NaCL 120 mEq/L ye gelene kadar %3 lük NAcl den satte 30-50 cc gidecek şekilde ayarlarsın 120 olunca stoplarsın 120 olmazsa olana kadar gönderirsin tabi kontroller önemli.

115 altında ise Na birkaç saatte 6-8 mEq/l artacak şekilde NAcl verirsin ama bunu dahiliye ile beraber yap pon hasralanabilir.

UADHS(Schwartz-BartterSendromu):Klinikte normovolemik hiponatreminin en sık nedenidir. Yatan hastalarda yüksek mortalite ve morbiditeyle ilişkili olup altta yatan hastalığın şiddetinin önemli bir gösterg esidir.  UADHS’de ise efektif volüm normal olduğu halde ADH’ninnon-ozmolar veya baroreseptörlerle ilgili olmayan mekanizma ile uygunsuz uyarılması söz konusudur.

UADHS’nin laboratuvar ve klinik özellikleri (9);
• Övolemik hiponatremi,
• Plazma ozmolalitesi < 275 mOsm/kg,
• Uygun olmayan idrar ozmolalitesi (> 100 mOsm/kg),
• İdrar sodyumu genellikle > 40 mEq/L,
• Normal asit-baz ve potasyum dengesi,
• BUN < 10 mg/dL,
• Hipoürisemi (ürik asit < 4 mg/dl)

• Normal tiroid ve adrenal işlevleri ile ilerlemiş böbrek, karaciğer ve kalp hastalığının yokluğudur.(doi: 10.5262/tndt.2011.1002.02)

8-Adrenal yetmezlik:Hiponatremi, hiperkalemi , vaokonstruktöre dirençli hipotansiyon.

9-Tümör lizis sendromu: Hücreleri radoterapi ya da kemoterapi ile yıkınca ortaya çıkanlar organlara zarar verirler. EN ÇABUK BÖBREK ETKİLENİR.kardiyak moniterizasyon hiperkalsemi riskinden dolayı yapılmalı. Böbrekler için agresif sıvı tedavisi yapılır.Hiperpotasemi için hiperpotasemi tedavisi yapılır.

10: Febril Notropeni: Mutlak notroil sayısı mm3 de 1000 altında ise notropeni vardır.Eğer 500 altında ise ciddi notropeni  vardır. Ateş bakteriel enfeksiyonun en iyi bulgusudur. 38 derece üstü pozitiftir. Notropeni hastalarında notropni en sık kemoterapiye bağlı olur. En düşük notropeni zamanı kemoterapiden yaklaşık 7 gün sonraki notropenidir. hastanın immun cevabı azaldığı için enfeksiyon semptom oluşturmadan da ilerleyebilir. Lokalize etmek zordur. Fizik muayenede ağız boşluğu, perianal bölge ve intravaskuler kateterlerin giriş yerleri kontrol edilmeli. Notropenik hastada rektal tuşe kontrendikedir. Antibiyotik uygulama sonrasına bırakılmalı.Nötropeninin 500 olanlarda ampirik antibiyotik başlanmalı 3-5 gün sonra ilacın etkisi kontrol edilmeli yani ateşin düşüp düşmediği kontrol edilmeli. Ayaktan hastaya augmentin cipro 500 4×1 ve augmentin 2×1 verilebilir. Yatalak ve düşük riskli ise tek başına imipenem IV 4×1 gr verilebilir.

11-Hipervizkosite Hematokrit %60 üzerinde olunca ya da lökosit 100000 üzerinde olunca klinik verir.Semptomlar non-spesifiktir. Sıvı tdv yapılır , yetmezse plazmeferez yapılır. Tanı konmuş ve hasta komada ise 2 L SF ve 2L flebotomi yapılır

12-TROMBOEMBOLİZM: kANSER HASTALARINDA  EN SIK 2. MORTAL NEDENDİR .tÜM TM LERDE GÖRÜLÜR. Multipl metastazlı, terminal dönem hastalarında D-dimer bakmaya gerek yok çoğunlukla pozitif gelir. Onların zaten fazla bir tedavi seçeneği yok.

Yüksek ateşli kanser hastasında enfeksiyon odağı bakılmalı İYE, ÜSYE, gastroenterit, dekubit üleri, cilt enfeksiyonu varmı diye bakılmalı. Bunlar yoksa ve hasta nötropenik değilse kan ve idrar kültürü alıp enfeksiyon ya da onkoloji polikliniğine gönder. Çok pis araştırayım ya da hemen tdv edeyim diye uğraşma.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.