Ah yakın tarih..


Aşağıdakiler çok uzun ama hiç tartışmaya girmek istemiyorum diyenler için şu kadarını söyleyeyim; İddaları, şu ne dedi bu ne dedi gibi dedikoduları bırakıp net kesin belge özelliğindeki verilerle konuşalım görecelilik sevgi sevgisizlik gibi kavramlar aradan çıksın. Atatürkün el yazısı sayfalarca mevcut ses kaydı görüntüsü mevcut. İnanmadığına dair net ifadeler bunlar. Bu gerçek bir kenardayken biri der ki öyleyse benim liderim kesinlikle değildir olamaz bu bana hakarettir ama aynı belgelerle bir başkası der ki olsun her halü karda benim liderimdir izinden giderim yine bir başkası da der ki bazı özelliklerini alır bazı özelliklerini almam der. Neticede her üç insanın yapmamasısı gereken aşağıda yazılı ama diğer durumlarda ihtimallerde herkes kafasına göre takılabilir

1-belgelerin gerçekliğini kabul etmek çünkü bugün elimizdeki belgeler adeta kriminal inceleme raporu kadar kesin sonuç verecek türden. Bunlar yalan diyen sofraya hiç oturmasın aksi durum insanları keriz durumuna sokmaktır.

2-Atatürke hakaret etmek… bu hiç kimseye fayda vermez atatürke zarar vermez ama şu an  hayatta olanların birbirine düşmesi sevenin ve sevmeyenin huzurunun kaçması anlamına gelir ki kriminal rapor kadar gerçektir.

3-Zorla seviyorum dedirtmek herkesin bağlılık yemini etmesini istemek , bu da olmaz. Dediğim gibi diğer durumlarda herkes kafasına göre takılsın dağılabilirsiniz ama yok dağılmayacağım derseniz aşağıda sağ gözden bakınca nasıl görünüyor( haklı veya haksız olabilirim onları yazdım).

Bugün habertürkte (14.05. 2017) Mustafa Kemalin resmi doğum tarhinin yanlış oldugunu öğrendim. Bunu ortaya çıkaran da bir lise mezunu . Osmanlinin çok zayıf oldugu son dönemlerdeki kayıtlı arşivlerindenden ortaya çıkarmış. Atatürkçülere yazıklar olsun 80 senedir lise mezunu biri kadar olamadınız.

– Mustafa Kemalin anne babası ile lgili çok çirkin iftiralar atıldı ve insanların kafası karıştı. Devlete yazıklar olsun 95 senedir kurucusunun kim oldugunu anne babasının kim oldugunu belgeleyememiş bir devlet…

-Ayrıca kendisinin eleştirilmesi yasak olan kişiye da yazıklar olsun. Kendi halkının yazı dilini o kadar hoyratça değiştirmiş ki kendi halkından bazıları Mustafa Kemalin geçmişini, tarihini okuyup anlayamadığından(osmanlıca yazıyı okuyamıyoruz) kendisinin gayri meşru olduğuna dair şüpheye düşmüştür. Ne kadar acı bir nesil ve eser..

– Çanakkale zaferinde Mustafa Kemalin rolünü televizyonda Habertürkte öğrendiğimde şok oldum. Çanakkale savaşında karaya çıkarma yapan düşman gemilerinden birini oradaki 250 kadar asker tam sayısını hatrlayamadım, 4 saat boyunca karaya çıkarmamış çoğu şehit olmuş . Daha sonra bir askeri birlik desteğe gelmiş en sonda 3. bir grup olarak Mustafa Kemal (normalde önceden yedekte beklemesi planlanmış) komutanıyla irtbat kuramadığından insiytif alıp birliğini çıkarma yapılan yere getirmiş. Teşekkür ediyoruz. Ama bize neden Çanakkale savaşınaki çok büyük ve stratejik manevra gibi anlatılıyor. Böyle bir durumda harekete geçip düşman askerinin karaya çıkmasını beklememek her askerin aklına gelebilecek birşey değil mi? Yani ne gerek var bana oldugu gibi abartmadan anlatsaydınız da şok olmasaydım ey resmi tarihçiler?

-Dun (15.10.2016)gene sok oldim nasil mi biz filistin cephesinde savasi kaybettik diyoruz ya o cephenin komutani ataturkmus. Geri cekilirken 50 60000 askeri ingilizlere esir birakmisiz. Ne zaman mondoros ateskes antlasmasi sirasinda ataturk o zaman heri cekil emrini vermis. O antlasmaya gore osmanli askerinin bulundugu yer osmanli topragi olacakmis. Eyyyyyy gidi laikler bu neden kitaplarda yok yaziklar olsun size. Husu icinde ataturke taptirmak icin mi sakladiniz bu gercegi yaziklar olasun.

-Osmanlının son dönemlerdeki padihşalarının da onun devamında idareyi alan Mustafa Kemalin de tarihin akışın değiştirmesini kaybedilen toprakları geri alması eski gücüne hemen kavuşturmasını beklemek hayatın akışına terstir. Padişahı çok övmekte çok yermekte akıllı insanın işi değil. Mustafa Kemalin de bize ilkokul birinci sınıftan itibren bize anlatış şekilleriyle adeta efsanelştiren kutsallaştıran resmi ve soğuk anlatımı hayat tecrübesi arttıkça bende tepki ve hayal kırıklığı oluşturdu. Çünkü benim kişiliğim biraz protest bana birini çok översen ben hazzetmemeye başlarım. Benim sevdiğim iş insanların eserlerini bana anlat takdir etmeyi bana bırak. Hayranlık duygusu pek de insandan insana telkinle aktarılabilen bir şey değil. Aynı kendi cemaat liderlerini uçuran meczuplar gibi tarih yazılır mı? Atatürkün 1. meclis açılmadan önce padişaha eliyle  yazdığı mektup enteresan öyle yazan birinin 3 ay sonra yaptıkları enteresan. Ama diğer taraftan padişahın ölüm fermanı çıkarttığı nasıl iş ölüm fermanı çıkarttıysa Atatürk neden böyle bir mektup yazmış bilen varsa aydınlatsın.

– Osmanlı saltanatla yani babadan oğula geçen bir tarzla yönetiliyordu. Sonra cumhuriyetle seçimlerle devlet idarecilerini seçmeye başladık. Bu iyi birşey. Atatürkün yaptığı çok faydalı bir sistem değişikliği. Osmanlıyı eleştirmekte akıl işi değil çünkü o zamanın ulaşımı teknolojisi demokrasiyi gerçekleştirecek bir durumda değildi. Hatta halifeliğin kaldırılması tabi ki iyi birşey değil ama en azından onda da bir hayır oldu çünkü batılılar tarafından idare edilen bir halifenin olmaması daha iyidir. Bence tarihimizin asıl övülmeyi hak edrn tarafı. Yani radikal bir sistem değişikliğinin kansız olması. Ne padişahlar öldürüldü ne de azledilen padişahlar halkı isyana çağırdı.

-İsmi Celal Ülgendi galiba diyor ki Mustafa Kemal savaşta yenildiğini düşünen İsmet İnönüye diyor ki sakarya nehrinden 100 km geri çekil bu millet ismet-i hariminde yunan ordusunu yıpratır sonra sen harekat yaparsın diyor. Abi bunu da bana mükemmel taktik, askeri deha gibi anlatıyor. Yüz kilometre boyunca yunan ordusu bu millete ne eza cefa çektirir tahmin edilemez mi en fazla çaresizlikten böyle bir yola başvurulur ben nasıl inanayım mükemmel bir taktik olduguna?

-Çok tarih bilmem ama yunanlılar zaten kısa bir zaman önce osmanlıdan ayrıldı çok büyük bir askeri kabiliyeti ve geçmişleri olamayacağından ;Mustafa Kemal bir çok cephede savaş tecrübesi oldugundan yunan ordusu karşısında galibiyetinden dolayı çok teşekkür ederiz ama İngilizlere ruslara ve diğer büyük devletlere karşı yapılan savaşlarla kıyasladığımızda bir numaralı zafer kazanan en büyük komutan olarak adlandırmamız pek gerçekçi olmaz. Mustafa Kemali de an ama daha büyük savaşları kazanan komutanları da an ki beni aptalmışım gibi yönlendirdiğini düşünüp sinir olmayayım.

-Tabi bugun yunanlilara karsi savasta basarili olmamizin bir nedeninin ingilizlerin yunanlilarin istanbulu ellerinden almalrindan korkmalari sebebiyle  yunanlilara destegi cekmeleri kemalistler olarak adlandirdiklari milli mucadeleci tarafi once tarafsizlik sonra ingilizlerin de kemalistlere silah satabilecegi seklinde adeta destekler konuma gelmesiyle yunanlilarin adeta altindaku haliyi cekip ankara tarafina yonlenmesinin onemli etkisi oldugu goruluyor. Hatta ingilizler tamamen yasakladiklari kuvayi milliyeye silah satisini ruslarin bile yapabilecegi sekilde genisletmislerdir. Bir gariplikte gelibolu yarımadasının lozanda ingilizlere bırakılması. İstanbulun alınması çok iyi ama savaşı kaydbedip geliboluyu ingilizlere bırakmak nasıl iş bir daha gellirseniz rahat işgal edin demek mi. Yani bugün gelibolu çok acı amam ingiliz toprağı tabi nah veririz o başka.

-Mustafa Kemal İslam dinini reddetmiş ancak yerine koyduğu herhangi bir ahlaki değer yoktur. Yaptıklarının özü batının bire bir taklitini türklere yaşatmaktır. Bu yüzden Atatürkü iyi tanıyan tam sadık kişi ahlak ve erdemlilik açısından bir türkün beklentisiyle örtüşmez. Atatürkün ahlaklı sporcudan kastını bilen 2 satır yazısını gören var mı? Acaba sadece slogan mı? Öbür türlü sporcunun ahlaklısını severim dediği söylenir ama ortalama  bir türk müslüman bu erdemlilikten başka bir şey anlar yani islamdaki erdemliliği anlar. Özellikle ordunun çoğunluğu istihbaratla seçilmiş Atatürkçü ve laik olanlar yahut bu yönde eğitilenlerdir. Geçmişteki darbeleri ufak olduğumdan bilmem ama 15 Temmuz 2016 darbesinde darbe esnasında canımı sıkan bir şey görmüştüm. Türk halkı silahı olmamasına rağmen sıradan insanlar bile ordunun içindeki bir kısım askerlerin yaptığı darebeye karşı durdular. Silahları olmadığı için birçoğu can verdi. İstanbul köprüsünü tank ve askerle kapatmış darbecileri saatlerce hatta sabaha kadar durdurmak için mücadele eden sivil insanlar varken dedim acaba İstanbulda ya da marmarada bulunan binlerce asker ve silah ne bekliyordu. Olayın darbe olduğunu kazan isimli köyde  yaşayan köylü amca anlamıştı da karagahında istanbul köprüsünü izleyen rütbeli anlamayacak değildi . Kimse bunu askerin tamamının gruru incinmesin diye dile getirmiyor ama maalesef gerçek bu. Darbeyi yapan ve karşı duran az bir kısım dışında belliki Atatütkçü olarak yetiştirilmiş kahir ekseriyet darbenin sonucunu bekliyordu ,darbeyi el yordamıyla durdurmaya çalşan silahsız siviller hayatlarını kaybedip darbeyi durdrmaya çalışan türk halkı ortadayken,  asker onu  yani galibi bekliyordu ve kariyerini korumak için kendi baş komutanının emri olmasına rağmen sadece izlediler. Zaten terörle mücadele de o zamnalar hiç aklıma gelmedi ama şimdi anlıyorum 2010 lu yıllara kadar hep erleri şehit veriyorduk ve kanun değişince rütbelilerden de şehit haberleri gelmeye başladı. Maalesef gerçek bu, geçmişte yaşanmış bir olay olsa öyle böyle derdim ama 30 lu yaşlardayım  ve herşey gözümün önünde oluyor. Laikler maalesef olay bu laik asker elbette savaşacak çünkü onda da işiz kalma korkusu var eğer emre itaat etmezse işsiz kalacak . Çok çok onurluysa Erdoğan gibi bir liderim olamaz ondan emir almama deyip istifa ediyorum demezmi? Onun yerine zamana göre pozisyon alıyor, laikler iktidardayken daha laikçi oluyor, müslümanlar iktidardayken tepki vermiyor, dış kaynaklı dini görünümlü cemaatler manevra yaparken renk vermiyor neden işini kaybetmemek için.  Tabii ki ordunun tamamına demiyorum darbe gecesi bellidir kimin ne yaptığı, köylü amcalar darbeyi anlayıp silahsız olmasına rağmen canıyla kanıyla mücadele etiyse eğitimli ve onurlu askerler de birşeyler yaptı herkes kendini bilir. Bu durum Atatürkçü eğitimin, ordunun geldiği nokta , büyük bir zayiat olarak görebiliriz. Bakın Mısır darbesini grdük onların orduda özel eğitilmiş halktan ayrılmış çünkü milletin seçtiği lideri amerikanın emriyle indirdiler ve ülkenin başına geçip israil hizmetçisi oldular.

-Cok hizmet etti diyenlere ben haberturk yazari Murat Bardakcinin yazisini gozumle gordum ataturk ankaraya dansoz getirtmek icin bakanlar kurulu kararinda imzasi var . Savasmissa maasini almis heykelini emriyle diktirip kendinde tasavvur etttigi buyuklugunun tadini cikarmis kadin sarap hic birseyi eksik olmamis zimmietine ada buyuk araziler gecirmis muslumanlarin gonderdigi parayla is bankasi kurmus sonra chp ye birakmis. Cenaze namazi kilinmamis ve gidecegi yere gitmis. Ya birde musluman Turkun yarisindan cogu sevmez git bir koye sor bakalim seven varmi okuma yazma ogrettigi kisileri ogretmen yapmis onlar da cocuklarina Kamalın faziletlerini anlatmislar ve tabi ki kanun yoluyla methiye duzmek farz kilinmis topluma misirdaki sisi gibi ve manzara bugunki gibi.

-Mustafa Kemalin çok üstün özelliklerinden bahsederiz överiz yabancıların ona hayranlıklarından bahsedilir. Mustafa Kemal bir sürü batılı ülkeden bir sürü kanun adet sanat vs iktisab etmiştir. Mustafa Kemale hayran olanlar(batılılar) Mustafa Kemalden hangi düşünce sistemini, askeri taktik, bir sanat ya da başka herhangi bir şey öğrendiler mi , iktisab edilen bir adet ya da iki adet kadar herhangi bir alanda örnekten bahsedebilir misiniz? Değil mi yabancılar o kadar büyük insan oldugunu düşünüyorlarsa kendisinden neleri iktibas etmişlerdir? Benim bildiğim yok varsa söyleyin düzelteyim.

Kamalin sozlerini tevil eden yani baska anlama geldigini iddia eden saftirklere  sunu soylicem ataturkun yazilmasini istedigi iddia edilen elmali tefsirini de okudum oradada ayeti inkar edenin kafir oldugu cehenneme gidecegi yaziyor. Ayet teriminin bugun de,elmalının yazdığı tefsirde de ,   osmanli doneminde de ve 7. yuzyilda da tek bir anlami var ve bunu inkar etmenin imkani yok. Burda sikinti chp nin devletin saklayip milletin birligini bozmamak icin ortaya pek cikarmadigi ataturkun sozlerini heykele yazdirmasi yani bir misyoner gorsek hritiyanligi belediye binasinin onunde yaymaya calisss ne kadar garipsersek chp de dinsizligin misyoneri gibi calisiyor. Suurlu chp liler bunun boyle oldugunu bilir ve zaten hic ses cikarmazlar ataturk dinden uzaklastirdigi icin cok da memnundurlar ancak bazi saftirikler isi anlayamadigindan  burda karsi cikiyor savunuyor. Boyle olsada benim onerim muslumana dusen dini en guzel sekilde yaymak siddete basvurmamak heykelleri kirmak yerine temiz kalpli chp lileri heykelin onune getirip aciklama yapmak neyin ne anlama geldigini guzelce anlatmaktir. Bu heykelin altindaki yazinin varligini Kadir Misrlioglundan ogrensem şuphe ederdim ama chp kendi yapiyor bu isi. Chp gercek yuzunu acikca gosterip ofsayta dusmus.

-Tabi sanane adamin inacindan herkes kendi inancindan sorumludur desen keske oyle olsa memur olurken bile adina yemin etmelisin bugunlerde sortlu kadina tekme atana kiziyoruz hayat yarzina mudahale ediyor diye mubarek adam bu sapkasi yok diye kelle almis yani bugun erdogan kadinlardan basini ortmeyenlere idam cezasi verse nasil bakardin erdogana. Hic kusur gormuyonuz ataturkte ama muslumana gelince hosgorulu ol saygi goster tamam ben gosyereyim de sen kanunla bana inanc degistirtiyon az bise kendine bak. Kimi der ki atatürk kötü hocaları öldürtmüş ne allaksı var. Kötü olan dine aykırı da olsa herşeye tamam der çıkarına uyuoyrsa para makam alacaksa itiraz etmez ama burada şapka kanununa karşı çıkanb belli ki yallak değil dünyadan menfaat beklentisi yok. Hatalı da olsa adamın kafası kesilir mi hapse at vs. bu ne düşmanlık olacak işmi, sahtekar hoca menfaatini düşünür hayatını hiç feda eder mi?  Su heykelin altindakini chp degilde kadir misirlioglu soylese belki suphe ederim de sen daha neyi inkar ediyon gordugun gibi chp dinsizlik propagandasi yapiyor acik acik.  bunu da anlayamiyorsan konusacak biseyim yok. Ataturku anlamak icin ya şuurlu laik olmalisin ya da şuurlu  musliman ikiside ayni dusunur ama yuzeyel muslimansan karsi cikarsin mesela hem laikim hem muslumanin diyen saftirikler var cok yuzeyel muslimanlar belli ki hic dinini bilmiyor kitabini okumuyor bunlarla yartisma yapiyoruz iste…

-Mustafa Kemal her şehire bizzat kendi emriyle kendi heykellerini diktirmiştir. Bu biraz kibir büyüklenme değil mi? Kutsanan insanların heykellerini kırarak ortaya çıkan bir dinin mensuplarını, Türk milletini incitmez mi? Düşünün osmanlı sultanları da fehettikleri topraklar ve ettikleri hizmetler nisbetinde heykellerini dikselerdi yolda yürüyecek yer kalmazdı. Onun yerine ne yapmışlar han hamam cami okul vs yani daha sosyal bir devlet anlayışına sahipmişler. Bizim inancında zaten hiç kimsenin Allah katında kesin değerli olduğunu bilemeyiz kalbi ancak Allah bilir, ne bilelim Allah katında mükemmel insan olduğunu. iyi olmanın belirtisi heykel olsa peygamberlerin heykelini dikerdik.

-Atatürkün Allaha ve Peygambere inanmadığını yani islamiyeti terk ettğini müslüman olmadığını ama anne babasının dindar oldugunu yine haberturkte öğrendim. Hatta Atatürkün cenaze namazı neden kılınmamış, kılındı diyen kimse yok,foto yok video yok. En kötü günahı işlese bile kişi müslüman ise cenaze namazı kılınır. Atatürkün cenaze namazının neden kılınmadığıyla ilgili neden bilgi yok kendisinin vasiyeti mi var? Atatürkün kendi el yazısı ile o zaman ki türk dil kurumuna, inanmadığını gösteren tavsiye yazısı var(bakınız haberturk murat bardakçı) neden devlet arşivleri açılıp, gerçekse gerçek yalansa yalan demiyor. Bu millete ayıp değil mi? Eğer Atatürk dindar bir insan ise bu iddalar da iftira da olabilir ve gerçek ortaya çıkarsa düzeltilir insanların zihninde şüphe kalmaz.

Adam diyorki herseyi ona borclusun olmasaydi adin yorgo olurdu filan. Aksine sen bilincli bir ataturkcuysen dinsizsin demektir. Geriye neyin kaldi giyimin gavur gibi evin gavur evi gibi kanunun gavur kanunu dinden de ciktin kamalin acikca soyledigi gibi geriye kaldi bir tek adin. Yani senin adin musluman kalmis ama aslin yorgo haberin yok. Yazik gelmis bana soyle olsaydi soyle olurdu diyon. Biri de cikmis yani chp li belediye heykelinin altina ayetten dogmadan bahseden kamalin sozunu yazmis. Evet sapka takmiyor diye insanin canina kiymak bir sabah aniden batililarin emri ve teknik destegiyle  alfabeyi degistirip okuma yazma oranini 50 sene mahvetmek kici kirik yunanlilari ulkenin yarisini aldiktan sonra geri puskurtmek sonra kendi heykellerini dikmek ve insanlarin mezarina gelip medet ummasi oluyle konusmasi ve bunlara elestirileri kanun cikarip yasaklatmak hic dogmatik degil. Hey gidi chp liler Ataturkun burda acikca ifade ettigi yoldan giderseniz ölünce çok bir seçenek baska yol yok tabi eger hala muslumansaniz Allaha iman ediyorsaniz. Adam agziyla soyluyor ayetleri inkar ettigini daha ne yapsin. biraz mert olun adam acik acik inkar ediyor. Allah muhafaza etsin insan yolundan gidip kendini coluk cocugunu koca Turk milletini goz gore gore cehenneme atar mi? Sizde akil yok mu hala neyi inkar ediyorsunuz.

Atatürkün içindeki müthiş arapça veya islam düşmanlığı nerden mi anladım. Cumhuriyetten sonra atatürk anne ve babasının kendisine verdiği mustafa ve öğretmeninin verdiği kemal ismin değiştirip  kAmal atatürk olarak değiştiiryor. kAmal yani eski türkçe sur , kale demek . Bu şaka gibi ama gerçek. İnsan anne babasının verdiği ismi değiştirirmi? Arapçadan nefretse bize kimse zorla arapça öğretmedi 1000 senedir müslğmanız bu sürede arapların bize hakimiyetinden çok biz onalara hakimiyet sağladık. Ararapçadan nefret etseydik biz arapçadan bir sürü kelime almazdık onlara zorla türkçe öğretirdik. Dil gibi soyut bir kavrama düşmanlık akıl işi değil. Türkçe devrimi yapacan da bir önce konuştuğun dile bak en az 3 te biri arapça akıl arapça fikir arapça kelime arapça bir kısmı da farsça sen 1000 senede oluşmuş bu dili , kelime havuzunu bir gecede nasıl değiştirdim oldu dersin. Dil oluşumu da evlilik gibidir karı koca evlenir çocuk göz rengini anneden saç rengini babadan alır. Çocuğun niye gözüm mavi demesi kızması babasına atasına hakaret etmesi akıl işi mi? Evlilik sevgi ile olur , sonucu da çocuktur hem anneden hem babadan özellikler alır. Dünyadaki tüm diller böyle oluşur belki balta girmemiş ormanlar ayrı ama her medeni ülkenin dili de başka milletlerden bir sürü kelime almıştır. Azıcık dil çalışan dünya dillerini öğrenen kişi bilir bunu. Atatürk neden böyle zorladı bu milleti? Zorlasa da ortay ne çıktı. Bugün atatürkçü olanların temel kötü  özellikleri zengin mahallelerde oturmaları avrupalıları kutsamaları , müslümanları küçümsemeleri, bir müslümanın yanlışını tüm müslümana yaymaları, ataürkün devrimlerine sahip çıkmamaları yani türkçe ibadet etmemeleri , şapka takmamaları vs..

Başka bie konu da zorla kültürel devrim. Atatürkün devriminin başarısızlığı ortada yıllarca nerseydse 100 sene kendisine sahip bir ordunun millete seküğlerizim ve laikliği empoze etmesine karşılık hala gelişmiş milletlerin yakınına yaklaşamadık. Ama dille dinle uğraşmayan japonya işine baktı ve bizden çok çok yüksek seviyede bugün. Tamam atatürküün devrimlerini öv savun da az birşey dünyayı ve gerçekliği de gör. hani nerde başarı. hem birinci dünya savaşında yıkılmış hem 2. dünya savaşında yıkılmış almanyaya bak ne seviyede. Tamam atatürk çok büyük devrimci de gerçekte karşılığı ne bir baksan az birşey düşünsen. Tamam kurtuluş savaşında millete önderlik etti başarılı da olduk ama sonrasındaki süper mükemmel devrimler hala bizi bir adım ileri götüremedi 100 sene geçti neredeyse daha yeni yeni tüfek üretiyoruz. Hiç sanayiyle uğraşmamış heralde baksan bugünkü halimiz kötü. Tamam almnalara para verip şeker fabrikası açtırmış amam  uçak üretimi ve sialh üretimi ve diğer sanayiişleriyle niye uğraşmamış onun yerine belli ki şapka takın dilinizi değiştirin vs gibi işlerle milleti karmakarışık etmiş. camideki adam ibadetini şu dilde yapacaksın diye emir vermiş be adam hiç etmediğin bir ibadetin nasıl yapılacağını neden insanlara tahakkümle uygulatıyorsun. Ben mühendis deyilim ama mühendise nasıl bina yapılacağını emrediyorum , doktor değilim ama doktora hastaytı nasıl tedavi edeceğini emrediyorum gibi insan bunları neden yapar? Kendi cenaze nanamzını camide neden kıldılar , evde kıldılarsa hangi türkçe kelimeleri kullanarak kıldılar merak ediyorum . Çünü günlük konuşma dilinin yaklaşık yüşte biri arapça, dini terimlerim yüzde doksanı arapça yani imkansız türkçeye çevirmek. Arapça derken aslında arapça kelimeleri kök olarak türkçeye uyarlayıp kullanmışız ve bu yaklaşık 1000 senelik zamanda gerçekleşmiş. Yani ben nasıl iaanayım cenaze namazının türkçe kılındığına ? izahın varsa anlat…

Kimsenin giyimine kusamina karismayin herkes inandigini yasasin herkes kendi yaptigindan sorumludur diyen var. Sanki kamal kendi kendine konusurken duyukta kizdik adam inkarini resmi ideoloji yapmis her memura yemin ettiryolar yolundan gidecem diye. Keske senin ki de herkes inandigi inanci yasasin deseydi bes para etmez sapkayi taktirmak icin kafa koparacagina… Senin cocugunda heykelin altindaki sozleri okuyup yolundan gitmez insaallah ahiret kaygin varsa. Zannediyor musun ki icki icme oraninin chp liler arasinda bu kadar yaygin olmasi tesaduf.  Bir bak chp lilere, yoneticilerinde suurlu olanlarinda inanc yok namaz yok . Bu da tesaduf degil. Akpartililer duzgun demiyorum ama ataturkculuk chp lilerin inancsizlik kaynagi kitabi yol gostereni. Buyuk insan olsaydi yolundan giden chpvlilerin bir sey urettigini gorurduk. Ataturkun yabanci kanunlari kopyala yapistir yapmak disinda orjinal bir devrimi var mi. Dunyada ornek alindigi somut bir ornek var mi. Bugun avrupa birligi uyum sureci neyse o zamn da o. Problem cebren ve kabaca uygulanmasi.
-Belgeye kufurle karsilik verebilen zavallilar gozunuzu acin da dunyaya bir bakin lider nasil olur …Darbeci sisi de mesela buyuk lider olabilir   israili kahireye kadar soksa sonra savasip cikardiktan sonra misirlilarin alfabesini bir gecede ibraniceye cevirip kanunlari yahudi kanunlarina donusturse kipa takmayanin kellesini alsa sonra tum sehirlere sisi heykeli dikilmesini emretse o da senin en buyuk liderin olur. . Muhakeme yetenegin yok ise dusunemezsin kiyaslayamazsin sonra da olmasaydin olmazdik dersin… Canakkale savasini alman general yonetiyordu o zaman onlarin dinlerine gecseydik onlarin kanunlarini uygulamayani idam etseydik bu mudur anlayisin.  Kiytirik yunani ben mi soktum ankaraya kadar, cikaramasa kellesi giderdi. Meseleyi sloganlarla kurtarmaya calisma bosa ugras. Bak bir belge daha ekliyorum tbmm zabit ceridesi cilt 3 ictima 48, 14 agustos 1336 celse 2 sayfa 227.

Chp ye inanirsan osmanli cahil….belge ne diyor https://teyit.org/osmanli-devletinde-okuryazar-oraninin-yuzde-66-oldugu-iddiasi/ taa 1965 e kadar %48 e cikmis sifirdan. Ne kadar ayip ne buyuk saygisizlik bir millete.

-Televizyonda Afet İnanın Mustafa Kemalin manevi kızı oldugunu anlatan programı izledim. Programda Afet İnanın 17 yaşında olduğu anne ve babasının hayatta oldugunu ve babasının önemli bir idareci oldugundan nasıl manevi evlat edinildiğine ve Mustafa Kemal ile aynı yerde yaşadığına dair eleştiri yapıldığından mahkemeye sevkedildiler. Benim düz mantığıma göre de de haklı gibi neden çünkü evlat edinilenler çok küçük yaşta anne babası olmayan ya da terkedilmiş çocuklardır. Sorgulanan çok mantıklı bir konu. Söyleyenler kötü insanlar olabilir ama ilk defa duyduğum bir olay ve mantıklı bir eleştiri. Yalan ise ortaya çıkarılmalı. Sen adamı hapse atarsın ama benim aklımdaki şüphe sebat eder. Mesela Mustafa Kemalin anne babasına iftira atan salağı yalanladılar muhtemelen hapse de atarlar. Ben de belgeyi gördüm ikna oldugum rahat ettim

-Gene Habertürkte Mustafa Kemalin resmi evrakla bakanlar kurulu kararıyla dansöz getirttiğinin belgesini gördüm. Ayrıca Mustafa Kemalin kadınlarla ilişkisi , alkolle ilişkisi herkesin malum ve herkes biliyor ama konuşulması istenmiyor. Bu tarz davranışları olan birine Ata demem kendime hakaret olur diye düşünüyorum. Ama isteyen desin itirazım yok. Çünkü benim inancım farklı ve bunları sürekli yaparsam Cehenneme gideceğimi söylüyor. Yani hayat tarzı ve felsefesi bana uygun değil.

-Burda tabi ataturk vatani satmaya calisti ya da yunlanlilara verdi gibi sacma sapan iddilarda bulunmuyorum bu topraklari elinden geldigi kadar savundu ama inanci ingiliz fransiz daha dogrusu agnostik ya da deist artik herneyse oldugundan savasa kadar renk vermedi ortak hareket etti ama savas sonrasinda kendi inancini uygulamaya kalkti ve batililar buna cani gonulden memnun oldular gerekli donusum icin her turlu teknik destegi verdiler. Batililardan aldigimiz hersey kotudur demiyorum mesela  !@#$%^&* kadina secme hakki bermesi bs iyi seylerdendir. Ama itikadi zayif ya da dini bilgisi az adamla konusmak zor. Allaha iman etmeyen istedigi kadar gelissin bilimsel olsin zengin olsun olunce hepsi biter de koylu ahmet amcayla ayni sartlarda Allaha hesap veririz. Bazi cahiller islam dusmanligini sadece hristiyanlik yahudilik zannediyor. Halbuki kibarlastirilmis hali deizm olan dinsizlik de ayni. Ataturkun dini ne bilime iman yani bir dinsizlik formu. O zaman o kadar inanmis ki bilimsel olan ne yaparsa ben de onu yaparim ve cok bilimsel olurum sanmis. Gitmis dinsizlere bilimle igrastiklari icin sapkalarini gormus herkese  sapka taktirmis takmayani oldurmus ticari kanununu gormus almis askeri kanunu almis uygulamis medeni kanunu almis tipatip uygulamis oturmasini gavurlar gibi kalkmasini gavurlar gibi ayarlamis dansi gormus aynisini getirmis bati muzigini gormus turk halk muzigini yasaklamis ve bir suru baska seyler de var siradan koylulere sor anlatsinlar.. Ama gel gor ki simdi ataturku cok seven birine sapka tak desen guler. Eee ne oldu o kadar bilimseldin simdi takmiyorlar bosa gitti o kadar can. Bilimi ne zannetti bilmiyorum ama gercekte bilim Allahin yarattigi bu sistemin insanin gucu yettigi kadarini anlayip kitaba dokmesidir. Kuran da Allahin kitabidir. Yani ikisi de Allahin. Az bilim dinden yarim hoca imamdan eder demisler. Bak o kadar bilimsel ataturk ve ortaya cikarsigi nesil. Nerde bu bilimsel chp 90 yildir ataturku harfiyyen takip etti 2000 lere kadar basbakanlar asti devletin tum imkanlarini kullandi laik zenginler uretti urettikleri de gavurun distrubutirlugu disinda birsey yapmadi  gel gor ki ne haldeyiz. Biraz aklizi kullansaniz ya almanya bizim givi bir degil 2 buyuk savas gecirdi ve aramizdaki farka bak demek ki ataturk ilke ve inkilaplari biraz dogmatikmis actigi yolda gosterdigi hedefe yemin ettire ettire bu kadar basarili olmus sayin aklini kullanmayanlar. Simdi insanlar onun dedigini yapmadi diyen ataturk dindarlari var ataturke imanlari  o kadar buyuk ki herseyi hayra yorar analitik dusunemez sana bana bagnaz gerici dogmatik der kendinden haberi yok.

  1. -Laikler anlasin diye acik anlatayim . Ataurk ve musluman anadolu halki birinci meclis olusana kadar ortak amac icin calisti. 2. Meclisten sonra ise ataturk ve ingikizler ve diger hristiyanlar ayni amac icin calisti. Nasil bugun hala dilimizde var mesru deriz, gayrimesru deriz yani seriate uygun olan ve olmayan demektir. Seriat Allahin emir ve yasaklaridir. Ataturk bunlari tamamen kaldirdi hristiyanlarin yaslarini getirdi ki bu tam olarak Allahi inkar Allah ile savas demek bu da musluman anadolu halkina ihanet demek. Eger ataturk islamiyet karsiti olmasa batillilardan kanun almasiyla islamiyet karsiti olmazdi nasil mesela cumhuriyet sistemini getirmesi islamiyete karsi degil kadinlara secme secilme hakki islam karsiti degil bu tur reformlar faydali reformlar nasil ingilizler ve tum diger batililar yenilmis kabul edilen Almanya gibi bazi devletler disindaki avrupa devletleri hem kraliyeti hem secme secilme hakkini 100 yildir devam ettiriyor ataurkte islamiyet karsiti olmasa hem islami kanunlari hem cumhuriyet ve secilme hakkini ve diger kanunlari bir arada tutabilirdi. Ki lozanda ataturkun onayladigi laik devlettir yani ingilizerin emriyle laik yapildi devlet halk istedigi icin degil. Burada ataturk kendine gore ve diger turkiyede uasayan inancsizlara gore gayet tutarli ve vatansever neden cunku hem vatan icin savasti hem islamiyeti sildi. Ama musluman icin baslangicta vatan icin savasiyor ama sonrasinda hristiyanlarla ortak hareket edip islamiyeti siliyor. Bu yuzden musluman icin hain. Ataturkun islamiyeti devletten silip hristiyanlarin calisip olusturdugu hatta tercume ettigi kanunlari getirdi geldigimiz durum ortada maglup olan almanya bile bizim on katimiz gelisti ama yuce ataturkumuzun getirdigi sistemle hala dunyada adam yerine konacak seviyeye cikamadik. Islam dusmanligi nir hevesti geldi gecti bir hayaldi ama gercekte karsiligi olmadigini gorduk vebsimdibyavas yavas degistiriyoruz.

– Laikler anlasın diye çok açık ve basit anlatıyorum. Ben de 70- 80 yıla kadar yaşabileyeceğim hayatım ile hiç ölmeyeceğim ahiret hayatı arasında tercih yapmak zorundayım ve tabi ki ahiretle ilgili hiçbir fikri, sözüne rastlamadığım Mustafa Kemalin yolunu tutmam ve ahireti tercih ederim. Laikler şunu bilse iyi olur. Benim inancım şudur yani Allahu Teala ayetinde bana der ki dunya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir aslolan ahiret hayatıdır. Ama Mustafa kemal ben dünyadan ilham alırım gökten indiğine inanılan şeylere değil tarzında bir sözü varmış Yani heralde IQ sü 90 ve üzerinde olanlar anlar ki bu iki durum birbirine terstir ve çatışmaktadır. Yani Atatürkün düşüncesi Allaha kafa tutar gibi sen yoksun sana inanmıyorum senin hükmün yoktur ahiret yoktur aslolan ve var olan dunya hayatıdır diyor. Ben Allaha sığınırım ama bu çok açık bir küfürdür. Ben müslüman olarak Allaha kurban olurum , ölürsem Allah için ölürüm yaşarsam Allah için yaşarım. Bu benim inancım. Atatürk ise tamamen yok sayıyor milletine dünya haytından ilham almasını söylüyor(eğer bu söz ona aitse). laikler de bilerek ya da bilmeyerek bunu benimsiyor nasıl; zaten evinde belli haşa Allahı tanımıyor bir de işe gidince devlet dairesinde de(kamusal alan) diğer insanların laik olmasını sağlarsa işyerinde de Allahı duymamış olur neticede istemediğini görmeyeceğinden nerdeyse tamamen hayatından silmiş olur ve rahat eder. Halbuki müslüman inancı buna müsaade etmez. Müslüman her yerde ve her an insanın hayatta kalmasını sağlayan her türlü nimeti veren Allahı hatırlamalı anmalıdır.
– Laiklerin anlaması için biraz daha ayrıntılı izah ediyorum. iyiliğin karşılığı, verebilecek kişiye göredir. Örneğin ben bir özel hastaneye gitsem sahibini hiç sevmediğimden resmi olarak işe başvuru yapmasam önerenleri reddetsem ama yine de gidip hastaları muayene edip tavsiyelerde bulunsam ne olur ya beni kovarlar ya da en azından ay sonunda gidip, bana maaş verin desen verirler mi tabi ki vermezler sen bir kere hastanenin sahibini adam yerine koymamışsın onun yönetimini kabul etmemişsin çünkü sana demişler ki başvuru yap girişini yapalım sen reddetmişsin. Hiç bir karşılık bekleme çünkü akıl işi değil. Dünyada da yapılan iyilikler ya da başka işler de böyle. Bu alemin yaratanı olan Allahı kabul etmedikten sonra istediğin kadar çırpın, karşılığını inanmadığın bir yerden alamazsın. Zaten ya hiç inanmadığın ya da şüphe ettiğin ahirette de aslında sana iyilik verecek olanın kim olacağına dair senin de net bir fikrin yok. Yani yok kalbim temiz yok şuna şöyle yaptım böyle yaptım, adam öldürmedim şuna şu iyiliği yaptım deme çünkü sen varlığın çok açık bi realitesine gözlerine kapatıyorsun. Hastane sahibi sana maaş vermeyeceği gibi bu alemi yaratan Allahta karşılık alamayacağını söylüyor. Bunu
neden çıkarıyorum çünkü Kuranı kerim okuyorum. Eğer beni iyilik yapmanın huzuru tatmin eder bu bana yeter diyosan hayırlı olsun zaten karşılığını alıyorimişsin başka yerden beklentin yok o zaman sıkıntı da yok.

-Laiklerin anlamasi icin biraz daha anlatayim insana en cok yarari olan kimdir anne babasi otesi yok. Islamda anne baba Allaha isyan et dese etmek yasak. Kotu davranamazsin ama bu konuda itaat de edemezsin. Sen Mustafa Kemali kendin kiyasla.
– Geçtiğimiz 28 şubatın aslında zihinsel arka planında bu zihniyetlerin çatışması vardı. Laiklerin aslında avrupa ve amerika ya da komunizm hayranlığı onların da Allahı istememesi nedeniyledir. Birbirlerini sever ve aynı safta hissederler. Birde laikler şunu bilmeli islamiyette ne kadar iyilik yaparsan yap Allah için yapmadıysan onun bir kıymeti yoktur müslüman olarak ölmedikten sonra islamiyet tebliğ edilmişse cehennemden başka yer yoktur. Bu yüzden laikler anlayamıyor birini sevmek için bu çok önemli bir kriter ve ne kadar sev diye zorlarsan da mümkün değil. Laikler müslmanları saftirik yerine koyup bu çelişki yokmuş gibi dayatmalrda bulunmamalı gerçeği oldugu gibi sunup neticede aynı vatanda yaşayabilecek düzeyde kurallar önerilmeli ; Atatürkün her şeyini laikler müslümanlara dayatmamalı. Sadece ortak olabilecek zihinsel çatışmaları kaşımayacak şeyleri ortaya sürmelidir Yoksa kaos savaş peşimizi bırakmaz. Yani laiklerin müslümanları anlamak için biraz İslamı incelemesi zarurettir.

-Bu yazdıklarımı televizyondan öğrendim üstelik çoğu Mustafa Kemali övmek için yapılan programlardı. Kurtuluş savaşı sonrası için, eleştirel bakan biri olarak bu soruları sormamalımı mıyım? Böyle sıkıştırılınca aklıma darbe ile gelen sisi geliyor. Mısır diktatörü mubareki devirip, seçimle gelen Mursiyi ; batılılar kendilerine bağlı bir yönetim olması için Sisiye gizlice destek vererek devirdiler, iktidara gelince anlaşmalar yaptılar. Yoksa nerdeyse 100 sene olacak milletin sorgulaması hala suç olabilir mi?

-Mustafa Kemalin kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesi iyi bir davranış bunun için de teşekkür ediyoruz. İlk olarak 1893 yılında yeni zelandada başlamış sonra bir sürü ülkede de devreye girmiş. Türkiyeye 1934 yılında gelmiş. Bu Mustafa Kemalin önemli bir iş yaptığını gösterir. Eğer Mustafa Kemal dünyada bu fikri ilk ortaya atan ve uygulayıp dünyanın örnek alduğı biri olsaydı çok çok öneml biri oldugunu söyleyebilirdik. Yani dünyayı etkleyen bir özelliği oldugunu somut olarak ortaya koyabilirdik. Mert ve dürüst olmak lazım doğruya doğru yalana yalan demek lazım.

-Mustafa Kemalin kurtuluş mücadelesinde çok önemli rolü var bunun için teşekkür ediyoruz eleltirilerimiz zaten savaş sonrası için. Erzurum, Samsun ve Sivas kongrelerine gitmeden ordaki vatanseverler zaten herşeyi organize etmişti ve Mustafa Kemali başkan seçtiler. Yani Mustafa Kemal olmasaydı milli mücadele olmazdı demek doğru değil ancak nasıl olurdu onu Allah bilir.

Ben bir zaman dusundukten sonra su kanaate vardim.  Osmanlinin son doneminde belli ki osmanli ayakta duramayacak be dagilacakti zaten aslinda dagilmisti istanbulda padisah mahkum gibiydi . Ataturk en azindan kalan topraklari muhafaza edecek en ideal kisiydi. Cunku bati surekli padisahin ve neticede islami devletin uzerine gelmekten vazgecmeyecek mesela kazim karabekir enver pasa vs devletin basinda olsa ayni sekil savaslar cikarip yok etmeye calisacakti. Ama ataurke baktilar kendi inanclari benzer ve bundada samimi nasil yani dinsiz ya da laik icki var kadin var musliman olmasindan suphelenecek bir durumu yok samimi bir dinsiz hem de islami istemeyen halki donusturmek isteyen. Halk musluman olsa da lideri islam karsiti be donusturme kapasitesine sahip. Bu yuzden iyi kesfettikleri icin ataturk idareyi tamamen ele alirken ve aldiktan sonra daha fazla uzerine gitmediler hatta isini kolaylastirdilar. Koca istanbulu isgal etmisken zaten savas yorgunu olduklarindan adamlarina birkatilar gonul rahatligiyla. Ataturkte zaten onlari hayal kirikligina ugratmadi . Halkin tum islami ozelliklerini kanunu yasasini vs degistirmek icin cok hizla ve kati bir sekilde hareket gecti ve bunu uyguladi. Devlet ve kanunlari musluman iken birden dinsiz oldu laik oldu. Bu suna benziyor biz yunanistani isgal edecegoz ama bir de ne gorelim yunanistan baskani musluman olmus ve samimi bunu gordukten sonra niye kendimizi hirpalayalim. Onun yerine adami destekleyelim isini kolaylastiralim ki mileti musluman yapsin. Tabi islamiyette zorlama olmadigindan bu soz konusu olmazdi ama dinsizi ya da hristiyani baglayan bir sinirlama olmadigindan boyle bir beklentiye girip ataturkle beraber calistilar. Ataturk kendi ic aleminde iyi is yapti kendi dogrusunu uyguladi iki yuzluluk yapmadi vatani satmaya calisti filan bunlara dogru degil. Ingilizler de gayet memnundu. Neticede biz fayda gorduk toprak kaybi acisindan daja da geriyegitmedik tabi kesin ataturk yerine baskasi olsa daha kotu olurduk demek te cok kesin bir dogru diyemeyiz Allah bilir ne olurdu.  Neticede hersey dogal mecrasinda akti. Ataturk kendi icinde tutarli onu idam etmesk isteyen padisah tutarli. Ataturku sevmeyen musluman tutarli ataturku seven laik tutarli. Kim tutarsiz bunlari birbirine karistiran hayatin siyah beyaz olmasini bekleyen kisi tutarsiz. Nasil mi musluman icin ataturk kotu biri toprak kaybini onlemesi onun ozunde iyi biri oldugunu gostermek zorunda degil. Kotu biri de iyilik yapabilir. Bir iyilik kotu bir insani iyi yapmak zorunda degil. Cocuksu primitif dusunceleri olan bunu anlamaz. Laikler neden tutarli cunku ataturk hem toprak kaybini onlemis hem onlara gore yanlis olan dini ortadan kaldirmis cagdaslatirmis.  Ingilzler de tutarli cunku savas ile can kaybi ve mal kaybi vererek yapabilecegi muhtemel degisikligi savasmadan kirip dokmeden elde ettiginden ataturke razi olmus kazanim elde etmistir. Ama burada mal olan kim mal olan ataturkun vatanini sattigini idda eden veya ataturkun toprak kaybini onledigi icin herkesin ozellikle muslumanlarin onu tamamen iyi biri kabul etmeleri ve yolundan ayrilmamasi herektigini dusunen akilsiz  dindar veya laik veya kendisini tanimlayamayan laikligi anlayamayan dusunce kapasitesi sinirli ahkam kesen canlilar.