Kardiyopulmoner resusitasyon


Arreste müdahale imkan varsa ekip halinde şu şekilde yapılabilir.A kişi B kişi C kişi D kişi  Eve F kişler. Arrest tespit edilince haber salınır ve göğüs masajına başlanır. Varsa göğüsüne pedler yerleştirlir. Eğer şoklanabilir bir ritim varsa erkenden müdahale edilmiş olur.

1-Ekibin lideri ekiptekilere görevlerini verip yönlendiri Buna ‘A’ kişi diyelim. Hastanın ayak ucunda durur. Bulunması beklenen 6 kişiden biridir.

2-Damar yolu açıp ilaç uygulamalarını yapacak kişidir ‘B’ kişi diyelim. Doktor(A) kişi ile temas kurup  orderlarını doğrulayarak ilaç yapar.

3. Kişi Dakika ölçer ‘C’kişidir, yani kalp masajı yapılırken 2. dakikada haber verir 2 dakika olduğunu,  ekip de 2 dk sonra 10 sn içinde hastada nabız olup olmadığını kontrol edipnabız  yoksa devam eder. Bu 3. kişi aynı zamanda göğüs masajının ve diğer uygulamaların etkin şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol edip uyarır.

6. kişi hastaya ambu maske ile dakikada 12 defa solutor kendisi ‘D’ kişidir  hızlı solutmamalıdır. Maskenin yarısı yaklaşık 500-600 ml hava içerir bu da yeterli tidal volümdür kiloya 10-15 ml/kg denebilir. Arreste hemen entubayon gerekli değildir hasta yeni yemek yemiş kusma ihtimali varsa ve hızlı entubasyon yapılabiliyorsa başlangıçta kalp masajı ile beraber yapılabilir. Böyle durum yoksa ambu maske ile rezervuar oksijeni takıp C-E pozisyonunda baş geri çene yukarı yapılarak ambu ile yeterli ventilasyon yapılmalı. Erişkinde öncelik kalp masajı çocukta ventilasyondur. Ayrıca kan alma EKG çekme vs durumlarla başlangıçta ilgilenimemeli. Püf noktası kalp masajının kesintiye uğramamasıdır. Eskiden 5 kalp masajına 1 nefes olan öneri değişmiş 30 kalp masajına 2 nefes denmiştir bu sebepten dolayı.

5.Kişi ‘E’ ve 4. ‘F’ kişidir kişi aynı işleri devrederek yapar. Bunlardan biri kalp masajını yapar’F’. Dk da 100 üzerine çıkacak şekilde göğüse yani 2 meme arasındaki hayali çizginin 2cm altına elinin sert kısmınıi  koyup 5cm den fazla çökecek şekilde bastıtrır ve bastırdıktan sonra göğüs kafesinin geriye düzelmesine imkan tanıyacak şekilde baskıyı kaldırır. Ancak elin teması tam olarak kesilmez sadece kalp diastolde beslensin diye baskı kaldırılır. Dirsekler bükülmez. 2 dk dolunca dk ölçen eleman’C’ uyarır, kalp masjı yapan kişi’F’ yerini, monitöre bakıp defibrilasyon için yönlemdiren kişinin’E’ yerini alır o da kalp masajını 2 dk için devralır. Monitördeki kişi bakar VF ya da nabızsız VT gibi şoklanabilir ritim varsa şoklama işini yapar hepsini sesli söyler . Defi şarz olduktan sonra herkesi hastadan uzaklaştırıp seslice söyleyerek şok veririr.

Ekip lideri olan a kişi derki B kişi şu kadar adrenalin yap. Sonra zamanı takip edenC kişi mesela 3dk da bir hatırlatır adrenalin yapılacağını beli araıklarla adrenalin yapılmasını sağlar.

CPR yaparken kalp masajının kesintiye uğramaması kaliteli iş yapıldığını gösterir.

hasta dönerse vitaller alınır EKG çekilir kanları alınır sıvı tedavisi verilir hipotansiyon gene düzelmezse dopamin verilebilir.Ekip muhtemele arrest sebebini müzakere edip gerekirse ona yönelik tetkik de aptırabilir.

Eğer entubasyon yapılmışsa dalgalı kapnograf ile end tidal CO2 bakılır. CO2 seviyesi 20 üzerind ise resusitasyon iyi yaplılyordur. 40 üstüne çıkıyorsa muhtemelen hastanın nabızı geri dönmeye başlıyordur

Arrestte damar yolu açılamıyorsa intraosseoz yol açılır.

İlaç uygulama ve entubasyon ileri yaşam desteğidir buraya kadar temel yaşam desteği verilmiş olur.

Entubasyon yapıldıysa dalgalı kapnometre ile endtidal CO2 bakılmalı. 10 mmHg altındaysa CPR kötü yapılıyor demektir. 40 üzeri hasta geri dönecektir muhtemelen..

Torsadeste 2mg Magnezyum puşe yapılır.

Defibrilatör kullanırken kaşıklar vücuda 10kg bası uygulanarak yapılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.