Hasta Sunumu


Olgu sunumu ,vaka sunumu;

Comez asistan yeni baslayinca visitleri nasil yapmali?

Asagidakileri oku beğenirsen yıldıza tiklayiver ben de geri bildirim almış olayım .

Hastanın geliş şikayetini

hastalıklarını,

kullandığı ilaçları,

vital bulguları sırayla anlat.

Sonra yaptığın muayenenin ayrıntılarını anlat. Eğer nörolojik problem varsa nörolojik muayenenin ayrıntılarını, karın ağrısı varsa ağrının karakteri: kolikmi yavaş mı başlamış ani başlangıçlımı, yer değiştirmişi, bulantı kusma eşlik etmişmi gibi. Hastalık dışındaki sistemik mayene bulguları özet olarak anlatılabilir.

Daha sonra labaratuar bulguları ve görüntüleme sonuçlarını ne düşünülerek çekildiğini, EKG sini, aldı çıkardı takibini, yapılan etdaviyi söyle. Tonsillit için böyle ayrıntıya girme.

Kimi hocaya kısa öz neden sonuç ilişkisi anlatmak gerekir kimiside ayrıntılı muayene bekler, bir de sadec olanları değil olmayanları da söyle ki hocanın kafası da rahat olsun. Sen herşeyi yapmışsındır ama o bilmez kafasında soru işareti olur fırçayı yersin :), yapılan tedavinin süre dozlarını iyi bil. hastayı ilk başta muayene etsen de ara ara kontrol muayenesi yap. Tedavi sonrası tekrar değerlendir . Örnğin sıvı tedavisi veriyorsan sonda tak idrar çıkışını gör. Tedavi bitince yüklenme bulgusu var mı akciğerleri dinle yüklenmde ral olur.Hızlı yanıtlı AF için diltizem yaptıysan tekrar muayene et. Emboli atmış olabilir nörolojik muayeneyi tekrar ayrıntılı yap. Karın ağrısı varsa tekrar muayene et ağrının yeri değişmişmi , şiddeti değişmiş mi.

Slayt hazırlarken bir sayfaya 3 cümle max koy. Bu cümlelerde 2 satırı geçmesin. Slaytların bazılarına herşeyi yazma aklında tut hepsini okurken bunu ezbere millete bakarak söyle. Slayt geçişini yavaşlatmak için resim, tablo kulan. Dik dur.

Hastaları ortalık kalabalık da olsa bilimsel kriterlere göre taburcu et. Göndereyim burası boşalsın demeye gerek yok.Bilimsel kritere göre eve gönder. Hastayı gönderme nedenini dosyaya not al . Örneğin periferik vertigo düşünülen hastayı tandem yürüyüşü yapana kadar gözlem altında tut tekrar değerlendir. Mı şüphesi olanda 6. saat bekle. Çarpıntı şikayeti ile gelende bile 6. saat pozitif olabilir. Gelen hastaların çoğunda parmaktan şeker bakmayı adet edinmek lazım.

Hastanın dosyasına yapılacak tetkkin nedennini sonucunu, önceki tetkikler ile farkını da yazmak grekir. Dosyayı okuyanın hasta hakkında fikir sahibi olması sağlanacak şekilde yazılmalı.

Hastaları unutmamak için her hasta not alınmalı. Bazen hastane doğal afet gibi olur nerdeyse triaj seviyesinde hasta bakabilirsin. Kalabalık olmasa bile hastalar not alınmalı. Yapılcak tetkikler , yapılanlar sonuç beklenenler, yorum bejklenenler ekg çekilecek olanlar ekg yorumlanacak olanlar not alınmalı . Mesela lab(-) sonuç çıkınca (+), direk grafi (-) bakınca (+), sonda (-) takılınca (+) , EKG(-) çekilip kontrol edilince (+), KONs(-) neticelenince (+), Beyin BT (-), yorumlanınca (+) danışılacak(-) danışınca(+) lasix yapılacak(-) yapınca (+) gibi.

Hasta bakarken arada kaynamasın diye pratik olarak A4 kağıdı boyuna ikiye katlayıp: Yapılmayan eksi yapılana + konabilir.

Yaş T(geliş zamanı)

Ekg1(-)(-) 4nabız (-) kan şekeri(-)

Lab istem(-) Labkontrol(-) Labsonuç (-)

Kons(-) kontrol tetkik (-) PAAC(-)

kontrolmuayene1(-) km2(-) km3(-)

Tdv(-) sonda(-) NG(-) RT(-)

AÇT (-) Taburcu(-) Reçete (—)

Şikayet ve süresi:

AC sesleri sağ sol ( ) Ral ( ) Ronküs ( )

Batın defans: ( ) rebound ( ) Hassasiyet( )

Murphy( ) McBurney( ) Bağırsak sesleri ( )

KVAH sağ ( )sol ( )

Orofarinx:

C7( ) C4,6( ) Dismetri( ) Ataxi( ) Nistagmus( )

Işık reflexi( ) Babinski( ) Ense sertliği( )

Kuvvet muayenesi alt ext ( ) üst ext ( )

HASTALILAR, İlaçlar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.