Hasta Sunumu


Olgu sunumu ,vaka sunumu;

Comez asistan yeni baslayinca visitleri nasil yapmali?

Asagidakileri oku beğenirsen yıldıza tiklayiver ben de geri bildirim almış olayım .

1-Hastanın geliş şikayetini, yatış sebebini

2-hastalıklarını,

3-kullandığı ilaçları,

4-geliş tetkiklerini , varsa usg BT ekg vs sonucunu, hangi tedavi verildiğini  ve takipte nasıl değiştiğini anlat

5-bozukluk varsa vital bulguları sırayla anlat. aldı çıkardı takibini söyle

6-özellik varsa kısaca özetle. fizik muayene normalse normal de. başka sorun varsa örneğin ac sorun varsa dinleme bulgusunu aritm varsa dinleme bulgusu, taraf bulgusu varsa onu, karın ağrısı varsa nerde nasıl olduğunu, tedaviden sonra ya da takipte nasıl olduğunu anlat.  yoksa hoca sormazsa geç pnömoni olan hastanın ya da taraf bulgusu olan hastanın krın muayenesinin ayrıntısını anlatmaya gerek yok..

Sonra yaptığın muayenenin ayrıntılarını anlat tabi eğer hastalık ile bağlantı varsa ya da hastalığın tanısında faydalı olduysa anlat yoksa özet geç ya da hoca sormazsa hiç anlatma ama hazırda dursun.. Eğer nörolojik problem varsa nörolojik muayenenin ayrıntılarını, karın ağrısı varsa ağrının karakteri: kolikmi yavaş mı başlamış ani başlangıçlımı, yer değiştirmişi, bulantı kusma eşlik etmişmi gibi.

Tetkikleri söylemesi  kısa sürsün diye eğer normalse karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri normal , elektrolitler normal sınırlarda de, bir çok tahlil bir kerede anlatılmış olur.

Daha sonra labaratuar bulguları ve görüntüleme sonuçlarını ne düşünülerek çekildiğini, EKG sini, aldı çıkardı takibini, yapılan etdaviyi söyle. Tonsillit için böyle ayrıntıya girme. Eğer tetkiklerde bir hastalığın varlığını göstermek istiyorsan ikinci bir hastalığın olmadığını gösterecek tetkikleri de söyle. Örneğin GGT ALP yüksek ise kolesistit vs gösterebiir ama AST ALT, INR, Ca yi de normal de olsa söylemelisin ki dinleyen aynı zamanda hepatit olup olmadığını , KC kaynaklı olmadığını da görsün. USG iste ,gerekliyse veya yapıldıysa BT sonucu da söylenir.

Eğer hepatit varsa AST ALT GGT ALP albumin INR den den başka viral markırları, pre hepatil mi post hepatik mi intrahepatik mi ayırt edecek etyoloji aydınlatması siroz vs ayırıcı tanıdan uzaklaştıracak şeyleri de söyle. USG yetmezse ERCP MRCP BT istenebilir., tetkik ultrasonu da söyle. Yetmediyse ya da tatminkar cevap yoksa MR CP de iste bunu da belirt.

Eğer pankreatit ise amilazdan başka lipaz, LDL, Trigliserit, kullandığı ilaçlar, GGT,AST, ALT, ALP, Ca, USG sonuçlarını da söyle+BUN kreatinin K NA CL, crp, gerekirse kan gazı,LDH. ETyolojide USG de aydınlatıcı olabilir, safra yollarında tıkanıklığı da gösterir, . Maliginte de pankreatit sebebi olabilir.Yetmezse MR CP istenebilir. ERCP den sakınılmalı mecbur kalmadıkça ilk görüntüleme olmamalı. Geçiridiği kolesistit kolelitiazis öyküsü, alkol kullanımın, geçirdiği diğer abdominal cerrahi öyküsünü anlat. Sarılık, ateş , hipotansiyon, tahta karın,dispne , takipne,sarılık, hematemez , meleNA şiddetli pankreatit bulguları. Hipokalsemi gelişince kas spazmları da gelişebilir. Çok ciddi durumlarda cilt bulguları da gelişebilir.

ABY ise elektrolitler istenir, böbrek fonksiyon testleri,idrarda kreatinin albumin protein, yapısal sorun açısından uSG istenebilir. taş şüphesi varsa BT çekilecekse önce kontrassız çekilmeli. Aldı çıkardı takibi, etyolojiye göre tedavi başlanır. sıvı açığı varsa hidrasyona başlanır. dolaşım bozukluğuna bağlı sıvı retansiyonu varsa furasemid başlanır vs.

Kimi hocaya kısa öz neden sonuç ilişkisi anlatmak gerekir kimiside ayrıntılı muayene bekler, bir de sadec olanları değil olmayanları da söyle ki hocanın kafası da rahat olsun. Sen herşeyi yapmışsındır ama o bilmez kafasında soru işareti olur fırçayı yersin :), yapılan tedavinin süre dozlarını iyi bil. hastayı ilk başta muayene etsen de ara ara kontrol muayenesi yap. Tedavi sonrası tekrar değerlendir . Örnğin sıvı tedavisi veriyorsan sonda tak idrar çıkışını gör. Tedavi bitince yüklenme bulgusu var mı akciğerleri dinle yüklenmde ral olur.Hızlı yanıtlı AF için diltizem yaptıysan(ki yapmak rislklidir kardiyolojiye danışılmadan yapılmaması önerilir emboli atabilir.) tekrar muayene et. Emboli atmış olabilir nörolojik muayeneyi tekrar ayrıntılı yap. Karın ağrısı varsa tekrar muayene et ağrının yeri değişmişmi , şiddeti değişmiş mi.

Slayt hazırlarken bir sayfaya 3 cümle max koy. Bu cümlelerde 2 satırı geçmesin. Slaytların bazılarına herşeyi yazma aklında tut hepsini okurken bunu ezbere millete bakarak söyle. Slayt geçişini yavaşlatmak için resim, tablo kulan. Dik dur.

Hastaları ortalık kalabalık da olsa bilimsel kriterlere göre taburcu et. Göndereyim burası boşalsın demeye gerek yok.Bilimsel kritere göre eve gönder. Hastayı gönderme nedenini dosyaya not al . Örneğin periferik vertigo düşünülen hastayı tandem yürüyüşü yapana kadar gözlem altında tut tekrar değerlendir. Mı şüphesi olanda 6. saat bekle. Çarpıntı şikayeti ile gelende bile 6. saat pozitif olabilir. Gelen hastaların çoğunda parmaktan şeker bakmayı adet edinmek lazım.

Hastanın dosyasına yapılacak tetkkin nedennini sonucunu, önceki tetkikler ile farkını da yazmak grekir. Dosyayı okuyanın hasta hakkında fikir sahibi olması sağlanacak şekilde yazılmalı.

Hastaları unutmamak için her hasta not alınmalı. Bazen hastane doğal afet gibi olur nerdeyse triaj seviyesinde hasta bakabilirsin. Kalabalık olmasa bile hastalar not alınmalı. Yapılcak tetkikler , yapılanlar sonuç beklenenler, yorum bejklenenler ekg çekilecek olanlar ekg yorumlanacak olanlar not alınmalı . Mesela lab(-) sonuç çıkınca (+), direk grafi (-) bakınca (+), sonda (-) takılınca (+) , EKG(-) çekilip kontrol edilince (+), KONs(-) neticelenince (+), Beyin BT (-), yorumlanınca (+) danışılacak(-) danışınca(+) lasix yapılacak(-) yapınca (+) gibi.

Hasta bakarken arada kaynamasın diye pratik olarak A4 kağıdı boyuna ikiye katlayıp: Yapılmayan eksi yapılana + konabilir.

Yaş T(geliş zamanı)

Ekg1(-)(-) 4nabız (-) kan şekeri(-)

Lab istem(-) Labkontrol(-) Labsonuç (-)

Kons(-) kontrol tetkik (-) PAAC(-)

kontrolmuayene1(-) km2(-) km3(-)

Tdv(-) sonda(-) NG(-) RT(-)

AÇT (-) Taburcu(-) Reçete (—)

Şikayet ve süresi:

AC sesleri sağ sol ( ) Ral ( ) Ronküs ( )

Batın defans: ( ) rebound ( ) Hassasiyet( )

Murphy( ) McBurney( ) Bağırsak sesleri ( )

KVAH sağ ( )sol ( )

Orofarinx:

C7( ) C4,6( ) Dismetri( ) Ataxi( ) Nistagmus( )

Işık reflexi( ) Babinski( ) Ense sertliği( )

Kuvvet muayenesi alt ext ( ) üst ext ( )

HASTALILAR, İlaçlar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.