**


Dünya düzenini anlamak için Yaradanın eseri Kuranı Kerime bakmak lazım . Ona bakarken de , dediği kadar olmasa da demediğinden de bir çok şey anlaşılabilir.

Bazı şeyler özellikle vurgulanmamış belki bazı insanları incitmemek ya da isyan ettirmemek için.  Allahın kelamında böyle olduğu gibi  yarattığı insanda da bunu görmek mümkün mesela Allah insanı yaşlandırırken aynı zamanda düşünce fonksiyonlarını da azaltır ta ki ne hale geldiğini anlayıp acı çekmesin.

Etinden faydalandığımız hayvanlarda öyledir mesela koyun bir kurdu görse ölümüne kaçar ama onu kurban edip etini yiyecek insandan kaçmaz bu, evcil hayvanların şuuruna konmuş bir perdedir.Biribirizle konuşamayız biraz anlarız sadece.

Galiba aynı perde biz insanlarda da var , Cenabı Hakla biz de konuşamıyoruz. Konuşsak ne değişir mesela biz ineği kesmeden inek bizim ne yapacağımızı anayıp yalvarsa ne yapabilriz? En iyisi birbirimizi  anlamamak. Aynı şekilde Cenabı hakkın ne zaman canımızı alacağını anlayıp yalvarsak Allah da duamızı kabul etse dünyanın düzeni bozulur yaşayacak yerimiz kalmaz birbirimizi öldürürüz, yani Cenabı Hakkı tam olarak anlamayıp düzene uyup ölümün çok öncesinden paniğe kapılmadan daha dengeli bir dunya hayatı yaşamak daha mantıklı ki olacakki böyle takdir edilmiş.

Neticede  varoluşun garipliğini hissetmeden yaşayıp gidiyoruz  aslında biz de koyun gibi sahibimiz tarafından öldürülüp  geri toprağa karıştırılacağız.  Neticede kendisini anlayacak kapasitemiz olmayan Yaratandan bizi doğru yolda yaşatmasını ve bizi affetmesini dilemekten başka birşey demeye ne aklımız ne fikrimiz yeter. Bu böyledir çükü kendisine çok saygı gösterdiğimiz annemiz babamız, hocamız, işverenimiz ve bilumum saygı değer ne varsa ve nasıl biz yaptığımız işin karşılığını hak olarak talep ediyorsak  , yaptığımız iyiliğe karşılık teşekkür bekliyorsak aynı orantıyla Yaratanda bekler…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.