Yusuf Suresi

Ilginc bir hayati var Yusuf Aleyhisselamin. Belliki ona devlet kurma gorevi verilmemis. Toplumun icine karismis onlarla beraber yasamis.  Toplumdaki haksizliklara diger insanlar gibi maruz kalmis. Kendi kardeslerinden de zulum gormus. Basina gelenler dini anlattigi savundugu icin degil siradan baska insanlara da yapilan haksizliklar. Yani bize de gunluk hayatta basimiza gelen sikintilar ocin yol gosteriyor. Biz amirden veya baska yerden haksizliga ugrayinca bunu duzeltecek daha ust bir birim ya da yargi mercii yoksa surekli bik bik konusmak asi  protest olmak surekli aksi davranmak kavgali olmak yerine boyle bir uslup benimsenebilir. Yusuf aleyhisselam muhtemelen guc yetiremedigi kendisine haksizlik yapan kisilere cemkirmemis. Yani aksilik nefret intikam kin tutmasi yok. Bu sekilde haksizliga ugradigi sure boyunca zaten gucu yetmedigi yere hakaretler etse hep kotu soz soylese huzuru daha da kotulesebilir ve bulundugu zor sartlardan cikmasi daha da zor olabilir. Tabi burda bagsettigim sahsi menfaatin zarar gormesi diger durumlar ayri olarak degerlendirilir.

Tabi baska seyler de var. Insan ne kafar istese de gece gunduz aglasa da bazi seyler hic olmayabilir veya gec olabilir. Hz Yakub yillarca beklemis. Aslinda 9 tane daha cocugu varmis ama ona cok baglanmis ve uzun zaman ulasamamis. Gene Allaha itimati bozulmamis. Insan birseyi az sevebilir cok sevebilir ayip degil ama istedigi gibi olmayinca Yaratana nefretle yonelmesi azginliktir diger verdigi binlerce nimete nankorluktur yaratanin kendi emrinde hareket etmesini bekleyip akilsizlik yapmaktir.

Birde Yusuf aleyhisselamin fiziksel olarak goruntusu yakisikliligi hem babasini ve kardeslerini hem kadinlari  hem de kendisini zor bir imtihana sokmus. Birsey isterken maksimalist olmak demek ki cok mantikli degil. Herkesin fark ettigi kadar gorunur olmak altondan kalkmasi zor imtihan olabilir tabi Allah vergisi durumlar baska. Burda bir de Hz Yusufun affedici olmasi karsindaki insanlarin zaaflarini gormesi nedeniyle olabilir ya da Allahin emriyle olmustur.

Yusuf aleyhisselamin babasının kendisine olan meyli ve diger kardeşlerinin bundan rahatsiz olmasi eğer güzelliği sebebi ise Peygamber olmayanlar için ne kadar zordur. Benim aşağı yukarı gördüğüm günlük hayatta da böyle nadir insanlar var özellikle kadın olunca hayasız ise ortalık ne karışır ne karışır. Böyle bir insana sahip olmak baba eş vs her ne ise ya da olamamak büyük bir problem olabilir. Anlatması uzun sürecek bir konu. O yüzden çok detaya girmeyeceğim. Ama bazı günahlar hatalar var ki çok az insan o nadir durumlarda yanlışa düşmeden kalabilir. Düşünün ki Hz Yusufun kardeşleri düşmüş sonra başka bir kadın düşmüş babası başka türlü yanmış. Yani Allahın yarattığı biraz özellikleri fazla olan kişinin hem kendi başına gelenler hem etrafındakilerin başına gelenler zor. İmtihan işte. Hataya düşsek de tek kurtuluşumuz tovbe etmek.

 

About staj5

adamın biri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Yusuf Suresi

 1. Selim dedi ki:

  Yusuf’un güzel göründüğü bilgisi Kuran’da yok, Tevrat’ta ve Hadis’te var. Zaten hadisler Tevrat’ın kopyası.

  • staj5 dedi ki:

   Evet lafız olarak olmasa da mana olarak rahatça bunu çıkarabilriz.

   • gerceginkitabi dedi ki:

    Nereden çıkarabilirsiniz? Ben çıkaramıyorum. Adama “melek gibi” demelerinin bir oyun, tezgah olduğu söylenmiş. Tevrat’ı okursanız orada bir şablon göreceksiniz. Bütün kahramanlar uzun boylu, yakışıklı, güçlü ve kadın düşkünüdür. Davut da çok yakışıklıymış güya, Kuran’da o da yok. Adamlar Allah’ın lütfunun bunlar olacağını düşünmüş, öyle yazmışlar.

   • staj5 dedi ki:

    Aklımızı kullanmamızda sorun var mı? Çok güzel bir erkek veya kadının bulunduğu ortama nasıl etki ettiği incelenerek de bu kanaate varılabilir. Hz Yakubun 11 oğlu varken birine çok bağlanması,diğer kardeşlerinin küçük olduğundan başka rakip olacak bir sebep bulunmamasına rağmen canına kast edecek kadar nefretleri, bir kadının kölesine tacizkar bie şekilde zina teklif etmesi normalde kadınlarda bu çok görülmez sapık erkeklerin davranışı olması , bunu yapan kadının kendini temize çekmek için kadınlara Hz Yusufu göstermesi güzellik dışında başka bir özellik belirtilmemesi akla başka ne gösteriyor. Kuran bazen herşeyi söylemez. Bir de incil ve Tevrat harabe bir ev gibidir. Orada zamanında bir ev olduğunu anlayabiliriz ama kaç odası olduğu hangi odalarının ne için kullandığını tam anlayamayız. İlla tevratta yazıyor diye yanlıştır olmamalıdır diye düşünmek de hataya düşürür.

 2. gerceginkitabi dedi ki:

  Bu bloga pek aklı başında yazılar buluyorum ama ne yazık ki erkeklerin sapık, kadınların uysal olduğu yalanına milyonlarca erkekle birlikte siz de kanmış görünüyorsunuz. Ne ilginç, koca Kuran’da kadına saldıran bir erkek görmüyoruz ama erkeğe saldıran kadın görüyoruz. Üstelik bir de tecavüz iftirası atıyor, mahkemede haklı çıkıyor. Bu şekilde hapse giren yüzlerce adam var şu anda ve bu yanılgı nedeniyle bunların sayıları gittikçe artıyor. Yargıç siz olsanız Yusuf’u hapse atmaya çok yakındınız, farkında mısınız? Çünkü “kadınlarda bu çok görülmez.” Saygılar.

  • staj5 dedi ki:

   İnsanda libidoyu sağlayan hormon testesterondur hem erkekte hem kadında bulunur . Erkekte kadından hem 15 20 kat fazla hormon üretilir hem duyarlılık daha fazladır. Dolayısıyla kadının erkeğe cinsel tacizi istisnadır toplumun genel kanaatide traihsel süreçte buna paralel gelişmiştir. muhtemelen o zamanın toplumu da bu kanaatte olduğunda Hz.Yusuf hataen suçlanmıştır. erkekler eğer cezai yaptırım olmasa 100 kt daha fazla taciz suçu işlerler.Bazı müslüman kötü kadınları ise daha çok erkeklerin bu zaafını bildiklerinden çıplaklıklarını bir araç olarak kullanıp bir statü ve ilgi aracı olarak kullanırlar. Müslüman olmayan kadınlar ise araç görmekte sakınca görmez nasıl erkek arabası evi eşyasıyla toplumsal ve psikolojik statü elde ediyorsa aynı şekil islam dışı kadınlar da vücutlarını bu şekil kullanır sakınca görmezler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.