Parenteral Nutrisyon , Damardan Beslenme


Total parenteral nutrisyon yani ağızdan ve bağırsaktan beslenmeyi kesip sadece damardan beslenelerde standart lipit karbonhidrat elektrolit ve aminoasitlerden başka özellikle 10-12 gün geçtikten sonra vitaminler de eklenmeli tiamin, b ve c vit vs  , eser elementler de tabi eklenmeli. Eklenmeyince hasta sayıklamaya nörolojik sinirsel anormallikler göstermeye başlar kotüleşir. Yavaş yavaş ağızdan da yemek yemesi isteniyorsa  bu vitaminler minareller eklenmeli, enazından oral glutamik asite verilmeli  bağırasaklar için önemli. Muhtemel iştah açılması ve mide bulantısı ve kusmanın azalmasını da sağlamakta . Örneğin demir eksikliği olan birine demir preparatı verirseniz iştahını açıp daha fazla yemesine yardımcı olacaktır.  Birde bir haftadan  uzun süren damardan beslenmede brakial  venlerden ziyade( yani kollardaki toplardamardan ziyade),  santral venden yapılamlı yani subklavien yahut juguler venden (boyun  toplar damarları) yapılmalı.

Bu arada özellikle fakülte rezalet . nerdeyse cerrah yok diecekler 15-20 yi çıkana kadar. Abi adam gibi deki üniversitede bu ameliyat yapılırsa böyle dışarda yapılırsa böyle hangisini seçersen seç de ama bu kadarda paranın köreltip kurnazlaştırdığı hale gelmek ne bursaya yakışıyor ne de bu mesleğe. Devlet de hocalara düzgün maaş verip bu tür olayları da denetlemeli. Milleti saçma sapan bir duruma düşürmemeli.

bursada hastaya ve hastalığa yaklaşım, hasta bakımı(parenteral nutrisyon)  bağırsak ameliyatı vb kim tarafından iyi yapılır diye sorarsanız kanaatim  Doc dr Ersin hoca bir numara diyebilirim. O da beleşe  yapmaz ama enazından yaklaşımı iyi lüzumsuz adam kesmez gibi görünüyor.

web analytics
Advertisements

About staj5

adamın biri
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s