TR de Genç Niye Depresyona Girer


Bu konuda iki major sebep olduğunu düşünüyorum . Biri eğitim sistemi diğeri cinslerin birbirine ihtiyacı. Eğitim sistemi şöyle depresyona sokar okullarda % 10 luk bir kesim vardır kiminin kafası çalışır kiminin çalışmaya tropizmi vardır bu dilimde çoğunlukla ikisi beraberdir hep başarılıdırlar. Bunların da aslında bu kadar çalışmaya, emeğe karşı aldıkları ödül geriye kalan % 90. Yani sanal nisbi bir ödül. Geri kalan % 90 ın bu kadar çalışmaya aldığı karşılık ne? Kronik yenilgi, ıztırap neticede al sana depresyon diğerleri gibi sanal bir ödül de yok. Bu halde insanın doğasının bu duruma depresyonla karşılık vermesi beklenen bir durum. Aslında bana göre gerek % 10 gerek % 90 lık dilimlerin ikisinin de durumu çalıştırılan çocuklardan  işçilerden daha kötü çünkü yaklaşık 24 yaşına kadar  hiçbir somut karşılığı yok. Çalışan çocuk ufak da olsa bir karşılık alır bedenini kullanması ona haz verir. Bu sıkıntıya çözüm önerim erken yaşta branşlaşma , çeşitlenme neticede nisbi başarıdan faydalanan kesim daha da artar. Bir de okullar ufaktan seviyeye göre ayrılırsa yakın rekabet öğrencileri daha az umutsuzluğa düşürür çünkü şu anki eğitim sisteminde alt gruptaki öğrencinin üst gruptaki öğrenciye ulaşması aşikar imkansızdır alttaki öğrenci artık hayal bile kuramaz.

Diğer bir konu cinslerin birbirine ihtiyacı . Aslında kız erkek ilişkileri ya da karı koca ilişkileri biyolojik ve psikolojik açıdan depresyondan koruyucudur. Depresyon insanın konuşmak isteyebileceği kişilere bir şekilde ulaşamamsı neticede hissettiğine  göre çok büyük problem saydığı ,gerçekte çoğunlukla büyük olmayan problemle uzun süre baş başa kalmasıyla oluşur. Kişi çok büyük  bir grup içinde olabilir aynı zamanda kendini yalnız hissedebilir. Örneğin  büyük öğrenci gruplarının olduğu amfilerde insanlar birbirini çok tanımaz yıllarca beraber girip çıksalarda. ama o büyük sınıf küçük staj gruplarına ayrılınca yalnızlık ihtimali daha da azalır herkes birbirini çok daha yakından tanır. Yani kısımlara ayrılmanın tanışma konusunda faydası vakıadır. Karı koca olmak da bunla doğru orantılı olarak yalnızlığı azaltır isteyerek evlilik oluştuysa . Çünkü karı koca ilişkisinden daha yakın ilişki yoktur (belki anne çocuk ilişkisi daha yakın  olabilir). Sonuçta karı koca hiçkimse olmasa da birbiriyle idare edebilir ister kalabalık bir toplulukta ister çok az insan topluluğu  arasında.(burdan itibaren dini duyarlılğı olan ailelere şu konudan bahsetmek istiyorum) Bu yüzden üniversite de evliliğin kolaylaştırılmasından yanayım. İnsanlar boşanma konusunda korkutulmamalıdır.

Boşanınca başka biriyle evlenebileceği imkanı olduğu öne çıkarılmalıdır. Çünkü günümüzde bunun alternatif yok. Cemaatlere mensup arkadaş grupları bunu kısmen sağlasa da doğal bir durum olmuyor kişiler bir şekilde diğer arkadaşlardan ya da hayattan izole oluyor. Dini eğitimi pek almamış olanlarda suyun yokuşa aşşağı aktığı gibi nikahsız yaşamaya fıtrat gereği kaymış oluyor. Üniversite ortamını bilen bilir, artık normal bir  kişi,  bireysel olarak kuvvetli çabası yoksa ya da bir gruptan kuvvetli destek almıyorsa  ‘ eski’ tabirle namussuzdur . Bu işe başlangıç yapana sonradan akıl , öğüt vermek geri döndürmek çok zordur.   Bu yüzden boşanma korkusu ya da gereksiz geçim sıkıntısını, namussuzluğun karşısına çıkarmak belki büyük günahtır. Neden çünkü namussuzluk insanın kişiliğinde bizim tabirle çoğunlukla kalpte irreversibl fibrozis yapar yani tamir olma ihtimali daha da doğrusu tamir isteğinin olması olmamasından  azdır. Neticede çoğu kişi yaptığı başlanıcı devam ettirir. Avrupa şu an böyle ve bizim gençliğin önemli bir kısmı oraya kayıyor. Bizim kolayca onlara benzememizin üç sebebi var biri maddi gelirin artması , oral kontraseptiflerin varlığı, müslüman toplumun bu konuda farkındalığının olmaması bu yüzden çözüm üretmemesi.

Reklamlar

About staj5

adamın biri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s