Göbek?, idealizim?, sen kaybetmişsin zaten…


Kolay ulaşmak, insanı önemli çalışmalar yapmaktan ve ciddi uğraşlarla elde edilebilecek başarılardan alıkoyuyor.En iyisini bilmekle onu yapmak mümkün olmuyor . Bu durumda bol nutuk meydana geliyor ama icraat olmuyor. Meslek sahibi olmak  uzun bir çalışma gerektirir meslek sahibi olunca ve ustalaşınca zaten para kazanma çok kolay hale geliyor. Parayı kısa yoldan kazanma duygusuna sahip insan ise ne o parayı kazanır ne de meslek öğrenir.

Kolay ulaşma arzusunu kişinin bazı şeyleri tadını kestirmeden alması ve her zaman onu ister hale gelmesi   şeklinde açıklayabiliriz. Çünkü maddenin doğasında direnç olan yerden uzaklaşma , kolay tarafı tercih etmek vardır su da yokuş aşağı akar mesela. Dünyadaki sistem   bu kolay ulaşmayı engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. İnsan karnını doyurmak için hem bitki ile beslenir hem hayvan etiyle beslenir. İnsanın tüm besinsel ihtiyaçlarını karşılayan bir yiyecek yoktur. O yüzden bir sürü uğraşır gerekli besini elde etmek için

İnsanın keyif alması, mutlu olması da benzer özellik gösterir. Ona haz verecek hedefe ulaşmak için önüne engeller çıkar onları aşması da kişiye haz verir yani neticeye ulaşmak biraz zaman alır. İstediğini elde etmeye çalışırken zaman zaman meşakkat çeker zaman zaman engelleri aştıkça mutlu olur. İnsanın haz almasının çeşitli mekanizmaları var. Mesela onlardan biri şöyledir, bir yerden bir yere giderken , yürüyüş yaparken insan endojen opiyat salgılar. Opiyat bildiğimiz eroin, kokainin vücutta üretilen formudur. İnsan yaptığı davranışlar neticesinde bu opiyatları davranışının tipine, derecesine göre vücuttan otomatik salgılar aynı insülin gibi yani ihtiyaca göre. Nasıl insülin, bağırsaktan kana karışan şekerin kıvamına göre pankreastan salgılanırsa endojen opiyatlarda çekilen meşakkatlere göre beyinden salgılanır tabi illa meşakkat olmayabilir. Değişik mekanizmalarla değişik hazlar alınır.

Uyuşturucuya kolayca ulaşan insan artık kendi vücudunun olaylara göre dereceli olarak salgıladığı endojen opiyatlarla yetinmez. Kolayca ulaşmak ister ve kişi uyuşturucu bağımlısı olur. Aldığı uyuşturucu nasıl tip1 diyabetlinin kendine yaptığı fazla insülin sonucu daha çok yemesi sonrasında daha çok insüline ihtiyaç duyması  şeklindeki kısır döngüye dönüşür ve bir gün fazla insülinden komaya girerse  uyuşturucudan da girer. Bu durumda kişilik ikiye bölünür biri aklıdır dur der diğeri insülinin etkisidir ya da uyşturcunun etkisidir biraz daha biraz daha ver der. Eğer bu hastalık erken dönemde semptom vermiyorsa kişi tek kişilik olarak devam eder yani aklı da bana birşey olmuyor der insüline itiraz etmez beraber hareket edip mutlu sona ulaşırlar.

Kolayca ulaşma işi harama bakmada da geçerlidir. yeme içme olayında , para kazanmada. Kişi doğal olarak karşı cinsten görsel olarak ve temasla zevk alır. Bunun kolayca ulaşılır olması sürekli dozun artmasının talep edilmesine sebep olacaktır. Televizyonların, dergilerin karı kızı soyundurması insanlarda cinselliğin abartılıp normal hayatın gidişatını bozacak hale gelmesine, veneral hastalıkların yayılmasına; fabrikaların yüksek kalorili, şekerli yiyecekleri çok yakına az bir fiyata getirmesi sağlıklı beslenmeyi bozup obezitenin ve neticede bir çok hastalığın ortaya çıkmasına; kumar, piyango, faiz gibi  paraya kolay ulaşma yollarının var olması ile kolay  para kazanma duygusunun kamçılanıp ailelerin yıkılmasına , sömürgeleşmeye, normal çalışma ile elde edilebilecek gelişmelerden uzak kalmaya sebep olacaktır.

Çocukların herşeyi hazır olan oyuncakları yani bilgisayar oyunları da benzer etki gösterecektir. Oyuncağı olmayan çocuk oyuncağını kendisi yapar alacağı hazı oyuncağı yaparken yavaş yavaş alır sonra daha fazklasını oyuncağını yaptıktan sonra oynarken alır.. Onu yapana kadar bir sürü uğraşır. Ya da arkadaşlarıyla değişik mantıkta değişik oyunlar kurabilir. Bilgisayar oyunlarının ise mantığı hazır . Başka türlü düşünmeye ihtiyaç duyurmaz. Oyunun tadını hemen alan çocukta artık başka oyun aramaz. Sadece oyun değil de çevreyle olan irtibatı da azalır.

Demek ki dünyanın tabi sistemi hazları derece derece alacak şekilde tasarlanmış. Amaç da insanın iyiliği. Yukarda anlatılan durumlara günümüzde sebep olanlar bildiğimiz teknolojiyi kullanan şirketler, şuursuz anne-baba, lider olarak kabul edilen gerçeğin farkında olmayıp  kolay hazza ulaştırmayı iyilik zanneden liderler, kanaat önderleridir.

Şirketlerin sahiplerinde de aynı hastalık var olduğundan insanların iyiliğini düşünüp ürettikleri ürünleri doğayla aynı modda üretmezler nasıl bol para kazanacaksa ona göre reklam yapar , mal pazarlar   . Çoğu zaman devletler de kendi milletini düşünecek kapasiteye sahip değildir iyice zarara girdikten sonra yasa çıkarırlar. Kitabımız Kuran-ı Kerimde bir çok yasak vardır insanlar bu yasaklardan dolayı kitabı mantık dışı bulur , sevmez. Ama dünyayı tasarlayan da Kuranı indiren de odur . Elbette en iyisini o bilir . İnsanın en yakını annesi, babası bahsettiğim gibi devleti de gerçekleri farketmeden insana zarar verebilir. Kim artık neye göre amel ederse etsin, bizim tercihimiz budur.

Artık kendimde az konuşup kendi fazlalarımı, vesair dengesizliklerimi düzeltmeye başlayacağım inşaallah. Kendimizin hatalarını görmeyip başkalarına nasihat çekmek kolay. İdealist bir insanda göbek neden var olsun, idealist bir insan olmadığının bir delilidir de aslında fazla kilo. Ya da harama bakmak, ya da çalışmadan çalışmanın faziletlerini bilmek.

Reklamlar

About staj5

adamın biri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s