Gönüllü Olmak, Hayrına yapmak


Herşey doğası gereği kendi menfaatini takip eder.  Canlıların menfaatleri öyle yerlere yerleştirilmiştir ki çoğu zaman  o  menfaatleri uğruna çabalarken başkalarının hayrına hareket ederler. Ortalama bir canlının ya da insanın  harekete geçmesindeki amaç  yapacağı bir  iş karşılığında kafasındaki bir  menfaati elde etmesidir. Bu aklını kullanmayan insanın da , bir hayvanın da hiç  aşamadığı kalıptır . Ancak bu durum insanların kompleks problemlerini çözmez. Çözüm bazen hafif zararla ya da daha fazla menfaat gözetmekle bulunur.

Bazen insanın çok önemli bir ihtiyacı diğer insanların nerdeyse hiçbirinin menfatine uygun değildir . Bu durumda kişi çok sıkıntıya girer , öfkeye kapılır insanlara karşı,  çünkü insanların ona yardım edince  uğrayacakları zahmet ya da zarar çok azdır. Gerçekten de bu böyledir etrafını iyi gözlemlemeyen bir insan başkalarının taleplerini çok az bir çabayla düzeltebilecekken duyarsız davranır. Gönüllü olmak empati yapıp  karşıdakinin ihtiyacını kendi menfaati gibi dikkate alıp fayda görse de görmese de  yardım etmektir.Aslında hayatta o kadar çok ufak çabayla, duyarlı olmakla çözülecek,  başkalarının uğrayacağı felaketleri ,bunalımları giderecek iş vardır ki heralde uyanık biri bunları gözleyerek cennetlik olabilir.İyi niyetli insan bunu yapınca derin bir huzur duyar kendinden gidenin umrunda olmaz. Art niyetli insanda her zaman art niyetini çalıştırır bu işleri yapmak nasip olmaz çünkü herşeyin altında bir hinlik arar.

Mesela birisi bir anneyi  çocuğunun  kalçaçıkığı  muayenesini yaptırması için uyarsa o da gidip kontrol ettirse o çocuğun ömür boyu aksayarak yürümekten, ağır ameliyatlardan kurtulmasını sağlayabilir. Ya da afrikada bir ara sadece 100 liraya körlerin gözlerini açacak amliyat parası toplanıyordu. Göz ne demek bir insanın yüz milyar doları olsun hepsini vereceğinden kimse şüphe etmez. Bir insana yol göstermek , yoldan taşı kaldırmak, birilerini ikaz etmek, birilerine durumunu sormak,aramak hiç zahmetli bir iş değilken başkası için belki can değeri taşır alt üst olmuş/olacak moralini düzeltir. Bir fahişenin kuyu başındaki köpeğe ayakkabısıyla su vermesi sebebiyle cennetlik olduğunu anlatan kıssalar vardır. Yani sırf insana değil hayvanlarda hayırlı/gönüllü insanlardan hayır görür.

Gönüllü olmak her zaman para vermek , isteğini yerine getirmekle sınırlı değildir. Bir yerde haksızlığa uğrayan varsa hiç tanımasa da ona  duyarlı olmak savunmak korumak için hareket etmek de bir hayır severliktir. Sağında solunda  komşunda ,komşu ülkede diğer kıtada hangi insn zor durumdaysa yardım etmek gerekir bunun insana döüşü olacaktır. Türkiye de mesela bir ara kürtçe yasağı var idi. O zaman Türkler ne oluyor kardeşim kişinin annesinin dili yasaklanır mı sen insan değil misin deseydi , kendisi Türkçenin yasaklanması halinde ne  yapacağını düşünseydi bugün bu kadar kan belki akmazdı. Tabi ki terör meselesi bundan ibaret değildir, Kürtler içinden  dur kardeşim devlet buraya bu kadar yardım yapıyor ,batıdaki halkın parasını yiyoruz,  hastane açıyor buraya gelmek istemeyen kendi kürt doktorlarını buraya zorla da olsa getirtiyor , eskisi gibi baskı yapılmıyor önümüz açık artık neden insan öldürüyorsun ‘diyemiyor’ bile . Neticede ip herkesin bacağına dolanıyor.

Toplumun hayrına şunu yap , al bunu gibi her zamanmüsbet olmanın dışında şunu yapma , ona dokunma gibi menfi anlamda göüllülük de önemlidir. İnsanları ahlaksızlığa düşmekten korumak, aleni kötülüklerden sakındırmak da çok önemli bir iştir. Örneğin çocuklar Tükiye de pornografi, sapıklık vs gibi bilumum pis işleri medya yoluyla gözleyebiliyor. Çocuğun bu tür durumlara karşı akıllı davranmasını beklemek akılsızlığın göstergesidir. Vicdanı ufaktan sakatlanan kişiyi bir daha nasıl düzeltebiliriz?  Bu tür olumsuz durumlara karşı dur demek de gönüllülüğün önemli bir ayağıdır.

Kimi insanlar da vardır başkaları için basit zahmeti , zararı değil canını ortaya koyuyor. Filistindeki abluka altına alınmış ilaç tedariki bile sağlayamayan insalara tehlikeyi göze alıp giden hayatını o uğurda bilerek feda eden insanlar bu işin, hayırseverliğin, gönüllü hareketin ileri örneğidirler. Heralde en kötüsü olmak da bu tür işleri hiç anlamamak , takdir edememektir. Her zaman  iki kere iki dört etmektir, künt, öküz olmaktır; bekleyip bekleyip etmediği iyiliğin neticeleri başına patlayınca mal mal bakmaktır.

Reklamlar

About staj5

adamın biri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s