Abdest, vesvese ve stres


Strese ilk reaksiyon gösteren bağırsaklardır çünkü insan beynindeki sinir hucresi kadar bagirsaklarda da sinir hucresi vardir. Rektumda fizyolojik olarak hemen her zaman gaz bulunur . Soğuk, endişe vb stres faktörleri bağırsakları harekete geçirerek    rektumdaki gazın çıkmasına sebep olur. Toplumda sık görülen abdest bozulma hissinin sebebi çoğunlukla budur. Kişi abdest alır , kişi kronik  ya da akut stres içindeyse ;  soğuk hava ,sınavlar, yaşanan travmalar stres sebepleridir, bağırsaklar harekete geçeceğinden rektumdaki gaz çıkar ya da çıkmak üzereymiş hissi verir ve kişi şeytanın namazını engellemek için bunu yaptığını düşünür.Kşinin abdest alırken kuru yer kaldı mı şüphesi de bir çeşit somatizasyondur yani stresin somut davranışa dönüşümüdür. Gusül abdestinde iğne ucu kadar kuru yer kalmamasından maksat da kasdi olarak  kuru yer bırakılmamasıdır, yoksa bunun kontrolünü sağlamak mümkün değildir.  Burda yapılması gereken strese sebep olan faktörün ortadan kaldırılmasıdır ancak çoğu zaman bu kısa zamanda mümkün değildir .  Bu yüzden kişi vakit namazı için abdest aldığında bu hisse önem vermemeli abdesti bozulsa da bozulacakmış gibi olsada namazını kılmalıdır. Bu konuda mükemmeliyetçi olmak kişiyi daha da zarara sokabilir. (Bakiniz obsesiv-kompulsive bozukluk yani internetten filan bakin) Doğrusunu Allah bilir .

İnsanları amel konusunda mükemmeliyetçi olmaya itmek sakıncalıdır. Örneğin filan kişi karla gusül abdesti aldı , ameliyatlı haliyle oturmadan namaz kıldı vs… Bu tarz teşvik yapanlar, insanları yanlış yönlendirir ,yaşamı ve dini konuları anlamada eksiktirler ve rehberlik yapmamalıdırlar. Halid bin Velid bir sabah  hava soğuk olduğu için gusül abdesti yerine teyemmümle cemaate namaz kıldırmıştır. Durumu Peygamberimize aktarılnca Peygamberimiz nedenini sormuş o da Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın mealindeki ayetten yola çıkarak bunu yaptım demiş Peygamber efendimiz de gülümsemiştir.

Hayatta her konuda olduğu gibi dini konular da bütün olarak değerlendirilmedir. Ömrünü sadece riyakarlıkla mücadele ile geçirenin eksik kalacağını söyler İmam Gazali . Kimi insan sadece tesettüre aşırı hassasiyet gösterir, kimisi hiçbir şekilde konuşmadı erkekle/ kadınla,kafasını çevirdi gibi erkek kadın ilişkilerini temel mesele gibi düşünür bu da diğer  konularda eksikliğe sebep olur.  Bazen de cemaatler mensuplarini saglama almak icin bunu bilerek yapar. Aslinda dini kullanir ilginc bir sekilde, cemaat , cematinin menfaati icin islama zarar verir. Nerdeyse her gun evlilik cagindaki genclere min serrin nisa diye dua ettirirken evliligin peygamberin sunneti oldugunu gizleyerek mensuplarinin evlenmesini onler bu dekilde cemaatine hizmet ettirir. Eğer bunu bu amaçla yapmıyorsa o da bi o kadar bir kabahat dini bilmeden dini anlatmaya  çalışmak ahmak mısın, melun musun belli değil. Bu tarzı ile  dine zarar vermis olur ama bunu onemsemez. Mensuplarina da ben cemaatin menfaati icin dine zarar verdim demez cemaatimiz islama hizmet ettiginden cemaat icin ne yaparsaniz neticede islama hizmet etmis olursunuz deyip kolaylikla ikna eder. Mensuplarinin coguda zaten islamiyeti bunlardan ogrendiginden bu durumun farkinda degil gonul huzuruyla cemaatine calisir.

İbadetinin makbulü bilinçli yapılması ve sürekli olmasıdır. Önem sırası en başta imanın şartlarıdır sonra da diğer sorumluluklar gelir.Bu yüzden dini yaşmda da multidispliner  diyebileceğimiz yaklaşım önemlidir. Örneğin ahlak , itikat, ameller, haramlar-helaller, alış veriş, kul hakkı, aile yapısı ve sorumlulukları, yönetim, sosyal ilişkiler  ayrı ayrı ele alınmalı ve her birey  bu konuların birinde yoğunlaşmadan önce genel olarak yapması ya da yapmaması gereken temel meseleleri bilmelidir. İyi bir cerrahın enfeksiyondan ya da anesteziden habersiz olması hastayı canından eder . Dini konular da böyledir bu yüzden halk arasında yarım doktor candan yarım hoca imandan eder sözü söylenir.. Ayrica dini ogretirken tum sahabi tarafindan kayda gecirilmis Kurani Kerim ayri tutulmali hadisler ayri tutlmaldir. Cunku peygamberimiz hayattayken hadislerin yazilmasina izin vermemis vefatindan 300 sene sonraya yazilmamis. Sahabe olmayan bazi  kisiler kendi insiyatifleriyle peygamberimizin sozlerini 300 sene sonra kayda almaya karar vermis. Ornegin peygamberimizden 7 nesil sonra bir kisiyi bulup peygamberimize ait oldugu sozu nasil duydugunu sormus o da bana babam babama dedem dedem onun dedesi ona da su sahabi ona da Hz Peygamber dedi demis ve bu sekilde yaziya gecirilmis. Yaziya geciren kisiler kendisine aktaran kisiyi iyi taniyip guvenirliligini sorgulayabilse de onceki 6 kisiyi tanima dogru sozlu olma akil sagliginin ve gafizasinin yerinde olup olmadigini kesin degerlendiremeyeceginden hadisler Kurani Kerim gibi ilk anlatilacak konu olmamali. Hele su kisinin yaziya gecirdigi hadis kitabi Kuran gibidir dememeli cunku hem yalan hem Peygamberimize iftira hem de insanlarin sapitmasina sebep olunur. Hadis yazilma tarihcesi bu sekilde anlatilmali ayrintili gercek hayatta karsiligi olmayan garip karsilanan hadis olarak nakledilmis sozlerle din ogretilmemeli. Ornegin hadislerden  sag ayakla evden cikmayi ya da deve sidigi icmeyi tirnaklari kesmeyi  ogretmek yerine  Kurani Kerimde helalleri haram kilmayin, sadaka verin, sozunuzu tutun cihad edin  gibi ayetler ogretilmeli.

İslamiyette yaşam ile bütünleşik bir konumda olduğu için sosyal ilişkilerde diğer konular gibi anlatılmalı , eğitim verilmelidir. Özellikle insan yetiştiren cemaatler bu konuda bilinçli olmalı, yetiştirdiği kişilere bazı konularda eğitim verip bazı konuları da kişiye bırakmak yerine  olaya teknik yaklaşmalıdır. Cemaatler genelde liderlerinin kitaplarını okutur, başka kitap tavsiye etmezler . Tek kitap okuyarak bir insanın kendini geliştirmesi düşünülemez en azından liderlerinin neden tek kitap okumamış olduğunu sorgulayarak bunu anlayabilirler. Cenabi Hak Kurani Kerimden baska dogayi tarihi yapilari ehli kitabi da incelenlmelerini kiyaslamalarini muslumanlardan istemistir. Zandan sakindirmistir zan derken sui zan degil sadece husni zanda yasak yani bilmedigin gormedigin seylerin iyiligi ya da kotulugu ya da varligi hakkinda kanaate varmayi yasaklamis gercek yerine koymamayi emretmistir.

Neticede liderleri de insan olduğu için onunda eksik ve hataları vardır. Genelde bu kitaplar hayata genel bakmaz yani mutlak surette insan yetiştirmek için eksiktirler. Cemaat liderine tarftar olmak gayet doğaldır ancak liderin insan olduğunu göz ardı etme cemaatlerde genelde var olduğu için sürekli cemaatlerde kalan kişi topluma karıştığında kendisine öğretilenleri gizlemezse hem kendi şaşırır hem de toplumda fikir ve davranışlarını gören insanlar şaşırır, garipser.Harper Lee de ‘ ‘To kill a mockingbird ‘ ismli romanında bir  takım dindar hristiyanlardan ,dindar olma çabasından sokakta nasıl davranacağını öğrenememiş kişiler olarak bahseder.

Yukarıda belitrttiğimiz gibi müslümandan beklenen ibadette bilinçli ve sürekli olmasıdır. Buda en başta Kuran ve Sünneti anlamakla olur. Ancak orjinali Arapçadır., Tam olarak anlamanın yolu da Arapça bilmekle olur.Mucize niteliğindeki belağatten bahsedilir Kuranda ancak biz anlamıyoruz . Bu yüzden vasat , taklitçi müslümanlar olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü dindar hristiyanlar da genelde dinlerini bilmez , aslında çok ta merak etmezler. Uydum kalabalığa şeklinde hareket ederler, Ama araalarındaki çok sayıda ateist onların eksiklerini bilir çünkü araştırmaktadırlar, onlardan dinlerini daha iyi bilirler. Bu yüzden ateistlerin daha akıllı olduğu düşünülür. Bu noktada cahil bir müslümanla hristiyan çakışır. Mevlana taklitçinin yaptığı ibadetin boş olduğunu ; dilenci gibi, söylediği Allah lafzının bir hayrının olmadığını ancak kazancının verilen 5 kuruş para kadar olduğunu söyler. Halbuki Allah lafzının faziletinin hesabı yapılmaz. Bu yüzden yabancı bir dil bilme imkanı olan her müslüman arapça öğrenmelidir. İmam hatiplinin bilmesi yeterli değildir.  Aynı şekilde kitlelere hitap eden cemaatlerin bu konuda bilinçli olmaları gerekir.Geniş ufuklu, düşünen müslüman yetiştirmek için  önemli bir konudur. Arapça öğrenmek başka bir yabancı dili öğrenmekten daha kolaydır çünkü müslüman arap ülkelerine yapılacak seyahat ya da ordan eğitimcinin getirilmesi batıdakinden daha kolaydır diye düşünüyorum.http://www.youtube.com/user/LearnQuranicArabic#p/a/f/0/yfflgF_H0kY

Reklamlar

About staj5

adamın biri
Bu yazı Genel-Toplum içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s